BudKocka.cz logo

Jak se dobře vyspat v horkém počasí?

Zdraví Spánek Léto Aneta 15. července 2023
ložnice

Letní měsíce jsou často spojené s horkým počasím, které kvalitu spánku dost snižuje. Když je teplota v ložnici vysoká, usínání může být mnohem horší, k tomu se připočte časté probouzení se v noci nebo i zpocené oblečení.

Podívali jsme se na několik osvědčených způsobů, jak se dobře vyspat i při vysokých teplotách. Podívejte se na ně a mějte klidný spánek rovněž v příšerných vedrech.

Pořádně vyvětrejte

Důležitá k zajištění dobrého spánku v horkém počasí je správná ventilace místnosti. Otevřete okna před usnutím nejméně na hodinu, abyste získali co nejvíce čerstvého vzduchu.

Pokud můžete nechejte jedno okno otevřené přes noc (na ventilačku), ať může proudit čerstvý vzduch do místnosti. Nebo zvolte nějaké jiné okno, které se nachází poblíž ložnice nebo pokoje, v němž spíte.

Podívejte se na rady, jak mít kvalitní spánek.

Používejte správné ložní prádlo

Správné ložní prádlo přispívá při spaní v letním horku. Povlečení zvolte bavlněné. Noční košile nebo pyžamo by taktéž mělo být z bavlny nebo jiného lehkého materiálu, který nehřeje. Díky tomu bude prodyšné a lépe bude odvádět pot z těla.

Přikrývka by měla být letní nebo celoroční, můžete zvolit tenkou deku nebo ještě něco lehčího, např. bavlněné povlečení na peřinu. V žádném případě se nezakrývejte zimní peřinou a nepoužívejte oblečení na spaní z umělých materiálů.

Víte, co je spánková hygiena? Nastudujte si to.

Osprchujte se studenou vodou

Dejte si před spaním rychlou osvěžující sprchu. Studená nebo vlažná voda tělo zchladí a vám se bude lépe spát. Rozhodně se nesprchujte teplou vodou, která tělo zbytečně rozpálí. Vy přece potřebujete ochladit.

Vyhýbejte se těžkým jídlům před spaním

Strava hraje také důležitou roli pro klidný spánek v horkých nocí. Vyhýbejte se těžkým a tučným jídlům před spaním, jelikož mohou způsobit zažívací potíže a zvýšit teplotu těla. Dejte si lehkou a snadno stravitelnou stravu v přiměřené porci, ať se necítíte přejedeni.

Používejte vzduchotechniku

Pokud máte klimatizaci, nastavte ji na příjemnou teplotu před spaním i během spánku. Pokud máte pouze ventilátor, pomozte si s ním před spánkem nebo také během něj. Zkuste též ochlazovač vzduchu. Záleží na tom, jak je hlučný a jak vám případně tento hluk vadí.

Shrnutí na závěr

Vysoké teploty nemusí nutně bránit dobrému spánku. S několika jednoduchými triky a návyky můžete zajistit osvěžující a příjemný spánek rovněž v letních měsících.

Nezapomeňte pořádně danou místnost větrat, používat vhodné ložní prádlo a vytvořit si před spaním osvěžující rituál. Vyhýbejte se těžkým jídlům před spaním a v případě potřeby změňte polohu postele.

S těmito jednoduchými tipy se dobře vyspíte během horkého počasí. Používáte ještě nějaké triky, díky nimž se dokážete lépe vyspat?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte