BudKocka.cz logo

Kegelovy cviky s účinky na „spodek”

Zdraví Rady Veronika 11. července 2016
kegelovy cviky

Kegelovy cviky nebo taktéž Kegelovo cvičení vymyslel již v roce 1948 americký gynekolog Arnold Kegel. Jejich hlavním cílem je posílit svaly pánevního dna, to znamená svaly v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku. Jak se tyto cviky provádějí a v čem ještě pomáhají?

Ve výsledku se jedná o velice jednoduché cviky, díky nimž můžete dokonale posílit svalstvo pánevního dna. Svaly postupně ochabují kvůli neprocvičování nebo zatěžování. Dále se na tom podílejí i další faktory. Doktor Kegel vymyslel tyto cviky již v minulém století, záhy se staly velmi populárními a ženy si je začaly pochvalovat. Navíc se objevily také další oblasti, ve kterých mohou pomoct.

Proč posilovat svaly pánevního dna?

Svaly pánevního dna se hodí posilovat z různých důvodů, mezi nejčastější patří inkontinence, porodní komplikace nebo nemožnost dosáhnutí orgasmu. Na celý výčet, kdy Kegelovy cviky pomáhají, se podívejte zde:

Příčiny ochablosti svalů

Existuje mnoho příčin, kvůli kterým jsou svaly pánevního dna ochablé a již neplní svou funkci tak, jak by měly. Mezi ty nejčastější patří:

Kdy poznáte efekt?

Při pravidelném cvičení několikrát za den poznáte první efekt již po pár dnech nebo týdnech. Záleží na tom, který vás trápí problém. Důležité je, abyste Kegelovy cviky po pár dnech nevzdávala a hlavně je nutné se soustředit na správné provedení.

Jak cvičit tyto cviky?

Jednoduchá varianta

Nejprve je nutné se naučit správně cvičit, což můžete zjistit pouze při močení. Při močení zatáhněte svaly, jako byste chtěla přerušit močení a vydržte asi 5 sekund. Poté několikrát opakujte. Jakmile budete tyto Kegelovy cviky dobře zvládat, cvičte s prázdným močovým měchýřem.

Cvičit můžete jak doma (například při vaření, sledování televize), tak i v práci nebo cestou do práce. Nikdo vykonávání těchto cviků nepozná, proto se nemusíte bát cvičit kdekoliv a kdykoliv.

Složitá varianta

Druhou možností je cvičení s prstem nebo s penisem. Do vagíny si strčte prst a snažte se sevřít svaly tak, ať prst co nejvíce stáhnou a poté je povolte. To stejné můžete udělat i při pohlavním styku, kdy se budete snažit partnerův penis co nejvíce svaly stáhnout a po pár sekundách je opět povolte.

Tato varianta se již pochopitelně nedá provádět kdekoli, ale to je snad každému jasné.

Jak na správnou taktiku?

Cvičení by mělo probíhat v různých polohách - vstoje, vsedě či vleže. Při cvičení můžete i různě pohybovat nohou, opřete ji o židli, nohy můžete mít překřížené, při klečení nebo také při různém cvičení.

Vždy při stáhnutí svalů vydržte 2 - 10 vteřin, poté je povolte a opakujte asi desetkrát. Během dne byste měli opakovat tuto sérii ze začátku dvakrát, později třikrát. Časem prodlužte dobu cvičení, abyste cvičili tak 5 - 10 minut denně. Doporučuje se u Kegelových cviků udělat 80 - 300 stahů.

Dávejte si pozor, ať nezatínáte svaly břišní, stehenní a hýžďové. Také se nesmí zadržovat dech. Tímto způsobem by byly cviky špatně provedeny a neměly by účinek. Při cvičení je vhodné pořádně dýchat - mělo by se jednat o hluboké břišní dýchání a dokonalé vydechnutí. Takto byste měla dýchat přirozeně a volně.

Kegelovy cviky pro muže

Zajímavostí je, že výhody Kegelových cviků nemusejí využít pouze ženy, ale také muži. Mají velmi pozitivní vliv na kvalitu a délku erekce, používají se při problémech s močovým měchýřem, při problémech s předčasnou ejakulací, po operaci prostaty aj. Muži stahují a povolují svaly na konečníku.

Máte zkušenosti s Kegelovými cviky? Napište do diskuze jaké.Názory k článku


Slyšela jsem že to je dobré na inkontinenci od známé a tak jsem začala cvičit.. na narozeniny jsem dostala k tomu ještě Ive, a problémy jsou fuč.. stále cvičím užívám ive a jsem spokojená.
Marie, 4. října 2016

Jojo, kegelovy cviky cvičím už nějaký ten pátek - máme ve městě speciální kurz. Dostala jsem i Vámi zminěný Ive p. Čermáková a inkontinence se mi zlepšila
Jitka, 18. října 2016

Napište, co si o tom myslíte