Co pomáhá na nepříjemné puchýře?
Zdraví Rady Babské rady Markéta 16. dubna 2014Puchýře na nohou způsobuje tření vnitřku nesprávně sedící obuvi o kůži. Jsou to vlastně dutiny naplněné tekutinou, které vznikají násilným oddělením pokožky a škáry. Malé puchýře se většinou zahojí samy, ale existují možnosti, jak hojení uspíšit. Nejlepší je samozřejmě prevence. Víte, jak vzniku puchýřů zabránit a jak si ulevit, pokud se už vytvořily?
Správně vybírejte obuv
Nerozhodujte se jen podle vzhledu bot, důležité je hlavně pohodlí. Nezapomínejte, že na konci náročného dne nebo v létě, když je horko, se nohy o něco zvětšují a jsou nateklé. Pokud jste si koupila boty na slavnostnější příležitost jako ples nebo svatba, rozchoďte je předtím na procházkách nebo nošením doma a pro všechny případy si s sebou vezměte náplasti.
Běžecké boty byste měla vyměnit cca po 800 km nebo po roce. O svou obuv pravidelně pečujte, hlavně koženou a semišovou. Nenechávejte ji schnout v blízkosti radiátoru, to může způsobit, že se kůže srazí a švy začnou vyčnívat.
Přesto se této nepříjemnosti občas nevyhnete. Jak ošetřit již vzniklé puchýře?
Co pomáhá na puchýře?
Speciální náplasti
Kvalitní náplasti na puchýře působí jako druhá kůže a absorbují vlhkost, čímž tlumí bolest a nevzniká strup. Vydrží přilepené minimálně 24 hodin (náplast se aplikuje na zahřátou a suchou pokožku) a odpuzují bakterie a vodu. Speciální náplasti koupíte v tomto e-shopu.
Gel s aloe vera
Aloe vera je přírodní prostředek, který působí protizánětlivě, takže pomáhá zmírnit zarudnutí a otok. Navíc hydratuje a udržuje kůži vlhkou, což vede k rychlejšímu hojení, obzvlášť v případě, kdy puchýř sám praskne a pak se vysušuje. Šťávu z aloe vera koupíte v tomto e-shopu.
Jablečný ocet
Jeho zdravotní účinky znají lidé už léta. Má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zabránit infekci, když puchýř praskne. Může ale pálit, proto jej aplikujte po malých dávkách vatovým tamponkem a jemně otřete dotčenou oblast.
Deodorant nebo antiperspirant
Pokud chcete předejít puchýřům z páskových sandálů, potřete nohy deodorantem. Tak budou pásky po pokožce klouzat, ale ne ji třít.
Krém na opruzeniny
Někteří lidé používají dětské krémy s oxidem zinečnatým. Ty jsou určeny k tomu, aby zabránily infekci a vysušily postižené místo, ale nanášení může být kvůli jejich hustotě trochu komplikované.
Zelený a černý čaj
Namočte puchýř do studeného čaje. Zejména zelený má dobré protizánětlivé vlastnosti a pomáhá jej léčit.
Zubní pasta
Mnoho lidí aplikuje na pupínky, opary, boláky, puchýře a další kožní problémy zubní pastu, která je pomáhá vysušit. Pravděpodobně by se však zahojily tak jako tak o den nebo dva později i bez ní. Pokud to chcete zkusit, nepoužívejte pastu s příchutí skořice, která může podráždit pokožku.
Tea tree olej
Tea tree oil je antibakteriální a pomáhá puchýř vysušit (stejně jako opary). Některým lidem však může kůži podráždit, proto s ním zacházejte omezeně.
Jak puchýř bezpečně propíchnout?
Kvůli riziku infekce se obecně propichování moc nedoporučuje a radí se nechat puchýř, ať se zahojí sám. Pokud to však chcete udělat, buďte opatrná. Jehlu sterilizujte alkoholem, ohněm nebo vařící vodou anebo si pořiďte zdravotnickou injekční stříkačku.
Opatrně udělejte malou dírku na kraji puchýře a nechte odtéct všechnu tekutinu. Neodstraňujte kůži, která puchýř pokrývá a nesnažte se nechat odtéct krev, protože tak může snadněji vstoupit infekce. Místo vpichu dezinfikujte antiseptikem, např. jodovaným povidonem a na chvíli pokryjte gázou, náplastí s oxidem zinečnatým nebo moleskinem, ale jakmile to bude možné, nechte postiženou oblast hojit na vzduchu. Dokud se zcela nezahojí, aplikujte každý den antiseptikum a udržujte ji čistou.
Máte nějaké své domácí tipy, jak napomoci rychlejšímu hojení puchýřů?
Zuzana, 6. července 2016