BudKocka.cz logo

Únava by se neměla ignorovat. Co s ní udělat?

Zdraví Problémy Aneta 21. dubna 2024
relax

Únava patří k nejrozšířenějším a nejčastějším zdravotních problémů moderní doby. Tento stav postihuje lidi všech věkových skupin a značně nás omezuje v každodenním životě. Každý z nás se s ní setkal a zná její nepříjemné příznaky. Podívejte se na možné příčiny únavy a rovněž na způsoby, jak ji minimalizovat.

Jaká je definice únavy?

Únava je fyziologický stav, který je charakterizován nedostatkem energie a sníženou schopností vykonávat fyzickou či mentální práci. Ve výsledku se jedná o normální úkaz, kterým naše tělo něco signalizuje. Musíme zamyslet nad naším životním stylem, dostatečně se vyspat nebo udělat změny pro obnovení rovnováhy.

Jaké jsou příčiny únavy?

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou vést k únavě. Některé jsou pochopitelné a některé již méně. Mezi nejčastější patří:

Jaké jsou dopady únavy na zdraví?

Ignorování únavy může mít vážné důsledky na zdraví. Například se jedná o tyto dopady:

Jak řešit únavu?

Abyste předešli únavě a minimalizovali její dopady na zdraví, dodržujte několik základních pravidel:

Zajistěte si dostatek kvalitního spánku – spěte alespoň 7 hodin a dodržujte pravidla pro spánkovou hygienu. Snažte se chodit spát ve stejnou dobu, vždy si pořádně vyvětrejte ložnici a nezapomeňte na zatemnění oken atd.

Stravujte se vyváženě a zdravě – konzumujte dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, do stravy zařaďte zdravé tuky (ryby, rostlinné oleje, semínka), kvalitní maso a naopak se vyhýbejte rychlému občerstvení, pochutinám a sladkostem.

Redukujte stres - praktikujte relaxační techniky (např. meditaci nebo jógu), odpočívejte, choďte ven do přírody a relaxujte. Nestresujte se kvůli věcem, které za to nestojí.

Pravidelně cvičte – fyzická aktivita zvyšuje energii a posiluje imunitu. Věnujte se různým fyzickým aktivitám (běhání, tanec, jízda na kole, cvičení v posilce, jízda na trenažéru) alespoň dvakrát týdně.

Udržujte rovnováhu mezi prací a volným časem – vyhraďte si dostatek času na odpočinek, koníčky a setkávání se s přáteli a rodinou. Žádná práce nestojí za to, abyste jí věnovali téměř všechen svůj čas a stresovali se kvůli ní.

Pokud se únava nezlepšuje nebo se vyskytnou jiné neobvyklé symptomy a příznaky, zajděte za praktickým lékařem. Může se jednat o nějakou nemoc nebo jiný problém.

Únava je běžným a přirozeným stavem, který signalizuje narušení rovnováhy v našem těle. Každý je občas unavený, ale nesmíte tuto skutečnost podcenit. Je důležité, abyste únavě věnovali pozornost a neignorovali ji, když se objeví bez důvodu.

Vyčerpání a vysílení může mít negativní vliv na zdraví a kvalitu života. Jedná se o příznak některých onemocnění, která se zatím neprojevila. Zkuste spát více a hlavně nic nezanedbejte.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte