BudKocka.cz logo

Zdravé stravování je důležité pro štíhlou linii i organismus

Zdraví Rady Dieta Veronika 24. ledna 2013
stravovani

Pokud dodržujete správné stravovací návyky a váha pořád stoupá, měli byste začít uvažovat nad tím, z čeho se vaše strava skládá. Nemá samozřejmě cenu odstranit z vašeho jídelníčku vše, co máte rádi a není to zrovna zdravé. Stačí to jen rozumně omezit a přidat trochu pohybu. Pokud nevíte jak si správný a zdravý jídelníček sestavit, přečtěte si více. Je to jednoduché. Stačí se držet několika základních bodů.

Jezte více ovoce a zeleniny

V první řadě začněte jíst více ovoce a zeleniny. V Česku je zvykem na tyto důležité složky jídelníčku spíše zapomínat. Proto si vezměte každý den několik kousků ovoce a zeleniny. Připravujte si oblíbené zeleninové saláty s olivovým olejem, protože se jedná o velkou dávku vitamínů. Ovšem sterilovaná moc vitamínů nemá, tak si vybírejte pouze čerstvou (nejlépe domácí nebo alespoň českou) zeleninu.

Volte celozrnnou variantu

Bílou mouku vyměňte za celozrnnou, rýži těstoviny stejně tak. Chuť celozrnných potravin není vůbec špatná, někdy má chuť lehce oříškovou, jindy opraženou. Hlavně vám tyto potraviny dodají více vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Klidně je střídejte s vaší oblíbenou bílou variantou, ale nezapomínejte na ně.

Vybírejte si libové maso

Možná jste byli odchováni na bůčku, škvarcích a tučných uzeninách, ale toto zrovna není nejlepší pro zdravé stravování. Klidně si tyto potraviny dopřejte jednou za čas, ale raději si vyberte kuřecí, krůtí nebo libové hovězí. Tučné maso a uzeniny raději omezte.

Ryby konzumujte alespoň dvakrát týdně

Oblíbené i nenáviděné ryby by měly nacházet své místo ve vašem jídelníčku nejméně dvakrát týdně. Ryby nejsou jen treska a pangas, ale zkoušejte i jiné druhy ryb (losos, pražma, sumeček, kapr, pstruh,...). Pokud ryby moc nemáte rádi, jezte alespoň saláty nebo ryby z konzervy. Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny a další prospěšné látky.

Zapomeňte na smažené pokrmy

Nemůžete se odpoutat od smažených pokrmů? Víte, že často se smaží (ať už doma nebo v restauraci) na přepáleném oleji? Nebo také to, že smažené pokrmy vám nedodají žádné prospěšné látky? Vybírejte si raději pečení nebo dušení, i takto můžete vykouzlit skvělé pokrmy.

Oblíbené, ale škodlivé fast-foody

Ve fast-foodech koupíte často přepálené a tučné pokrmy. Sice vám chutnají, ale viděli jste, jak se některé složky do pokrmů vyrábějí? Raději si připravte zdravou svačinu, ať nemusíte jít pro rychlé jídlo do fast-foodů.

Sladkosti omezujte

Milujete různé oplatky, sušenky, zákusky nebo čokolády? Co tak je trošku omezit? Nejenže jsou nezdravé, protože obsahují rafinovaný cukr, ale také se po nich přibírá a tělu mohou uškodit. Pokud se nemůžete zbavit vaší závislosti na sladkém, snižujte sladké postupně. Časem zjistíte, že ho ani k životu nepotřebujete.

Dostatečně pijte

Pitný režim je velmi důležitý. Vypijte denně nejméně 2 litry tekutin. Nepijte ale sladké nápoje nebo nápoje se sladidly, raději zvolte vodu nebo čaj. Ani sklenička vína denně neuškodí, stačí se podívat na Francouze.

Myslíte si, že je složité se správně a zdravě stravovat?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte