BudKocka.cz logo

Vyplatí se jet na nákupy do zahraničí?

Články Nakupování Rady Martin 19. října 2013
nákup v obchodě

Větší nabídka, kvalita i neustálé zdražování nás vede k tomu, abychom se poohlédli po obchodech v zahraničí a to nejen jen tak na dovolené či výletu, ale i přímou cestou za nákupy. V Česku je velmi omezená nabídka jídla, oblečení i elektroniky, nebudeme si nic nalhávat, ale ne nadarmo je Česká republika označována jako popelnice Evropy. Co se vyplatí koupit v zahraničí a kam je naopak zbytečné kvůli šetření jezdit?

Zajímá-li vás pouze cena, můžete si předem zjistit, jaké jsou ceny pomocí internetu. Srovnejte cenu v českých obchodech a v těch cizích pomocí nabídky, kterou naleznete v e-shopech nebo letácích. Ceny přepočtěte podle aktuálního kurzu a hned uvidíte rozdíl. Nejlepší je jet přímo na místo, nakupovat a dívat se. Je ale dobré mít alespoň představu.

Jak je to s jídlem?

Jak moc dobře všichni víme, v zahraničí je velmi kvalitní a obsáhlá nabídka potravin. Například v Německu mají osmkrát více obyvatel než u nás, proto by se tam s naší chudou nabídkou nikdo nespokojil a výrobci se snaží dostatečně uspokojit tolik obyvatel. Při první návštěvě budete zajisté mile překvapeni, velká nabídka, čistý obchod a příjemné prodavačky udělají rozhodně velmi dobrý dojem.

Ceny jsou často mnohem nižší, to se hlavně týká Evropy až na Švédsko, Norsko, Dánsko či Švýcarsko, kde mají téměř vše obecně dražší. Ale v ostatních státech jsou potraviny většinou levnější, i když některé jsou nastejno nebo i dražší. Oblíbené pro nákupy je sousední Německo a Rakousko. Autem se tam dopravíte za chvilku a díky cestě dvakrát nebo jednou měsíčně si nakoupíte všechny potřebné potraviny na celý měsíc až na pečivo.

Navíc, jak moc dobře všichni víme, jídlo je tam kvalitnější, i když výrobci tvrdí, že je všude stejné složení nebo je to chutí tamních spotřebitelů. Kvalitní jídlo bývá často i zdravější a chutnější. Určitě poznáte ten rozdíl, když ochutnáte „stejný” výrobek doma a v cizině. Chuť je naprosto jiná. Někdy to vysvětluje složení, vyšší obsah masa, tuku, kakaa... Použití lepších surovin podle složení nepoznáme, to se projeví lepší chutí. Navíc v obchodech najdete ukázkovou zeleninu a ovoce (ne jako tady nahnilé a někdy i plesnivé kousky), krásně vonící maso, uzeniny a pečivo vás donutí přemýšlet o tom, zda ještě budete chtít nakupovat doma.

nakupování v zahraničí

Levnější a kvalitnější drogerie

Sprchovací gely, krémy i deodoranty voní lépe, s práškem lépe vyperete, toaletním papírem si nepoškrábete zadek a dětské pleny lépe sají. Také je tam drogerie levnější - někdy i o polovinu. Je to náhoda? Asi ne.

Levnější oblečení

Ve výprodejích pořídíte oblečení opravdu za hubičku, to všichni moc dobře víme. Víte ale, že i oblečení tam je mnohem levnější? Týká se to i značek H&M, C&M či Zara. Vlastně většina věcí je tam levnější, stačí se jen podívat k sousedům, do Anglie nebo do Ameriky. Všude na vás čeká větší výběr za nižší ceny. To si můžete ověřit i pohledem na nabídku a ceny v e-shopech. Navíc tam najdete i širší nabídku - více barev, velikostí, střihů,... Například podprsenky Triumph koupíte v zahraničí i v jiných velikostech než u nás, větší výběr velikostí u podprsenek obecně (menší obvody) mají v Británii a také na západě najdeme celkově lepší výběr oblečení (více značek, větší nabídka, kvalitnější zpracování).

Elektronika, nábytek,...

iPhone i další výrobky od Applu jsou v Americe mnohem levnější, proto mnoho lidí při cestě do USA dostává seznam od kamarádů, co všechno jim mají koupit. Má to sice nevýhody v podobě jednoleté záruky, ale při té ceně se to vyplatí. Stejně tak platí i u jiné elektroniky, kterou tam mají levnější.

Pokud se podíváte na nabídku nábytku, tak i ji mají mnohem větší, kvalitnější a levnější. Například v obchodech Ikea za stejnou věc zaplatíte méně. Ikea je tam brána za normální obchod, zatímco v Česku ji mnoho lidí považuje za luxus, tak se za něj musí připlatit.

Doprava nemusí být drahá

Bydlíte-li daleko od hranic, bude vás stát doprava autem určitě více než do vedlejšího města. Nejlepší je jet s někým (známým, sousedem) a pak zaplatit cestu napůl. Na druhou stranu vás sice bude stát více cesta, ale můžete si udělat velký nákup kvalitnějších potravin, drogerie, kojenecké stravy, granulí i elektroniky. Navíc ten pocit, že nekupujete šunty, opravdu za tu cestu stojí. Některým se také líbí, že neodvedou z nákupu DPH do české státní kasy, ale raději do cizí.

Říkáte si, proč?

V zahraničí lidé vyžadují kvalitu, v Česku zase lidé čekají na aktuální letáky a na nejnižší cenu. Obě dvě strany dostanou to, co chtěly. Dokud se přístup v Česku nezmění, najdeme na pultech převážně zboží horší kvality a těch pár kvalitních kousků z Rakouska či Německa v některých obchodech to nezachrání. Poslední dobou se ale konečně rozmáhají malé a specializované obchody, které nabízejí kvalitnější potraviny než v super- a hypermarketech.

Jezdíte nakupovat do zahraničí? Kam a co nejčastěji?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte