Jak ušetřit za svatbu pomocí pár triků
Svatba Články Rady Veronika 2. dubna 2014Svatba je krásným okamžikem, na který se vzpomíná snad celý život. Problémem je, že často vyjde na hodně peněz. Musí se pořídit oblečení, dort, jídlo a jet na svatební cestu. Můžete se tak dostat až na částku několik desítek či dokonce stovek tisíc. Ale díky úsporným opatřením můžete značnou částku ušetřit. Podívejte se na různé tipy, díky kterým ušetříte a svatba bude vypadat i přesto úžasně.
Nejprve byste si měla sepsat všechno, co chcete mít na svatbě a stanovit jasný rozpočet. Podle rozpočtu pak vybírejte vhodné oblečení, místo, doplňky a hostinu. Nikdy si nestanovujte cenu jen tak od oka, protože v takovém případě, bude cena určitě vyšší. Také počítejte s tím, že jakmile budete mít na svatbě hodně hostů, hodně také za ně zaplatíte. Ne každý dává jako svatební dar peníze a zůstane vám napospas pět mixérů, pět žehliček a podobně.
Jak ušetřit na oblečení?
Oblečení na svatbu patří mezi významnou položku celé svatby. Šaty pro nevěstu, oblek pro ženicha, případně oblečení pro družičky někdy stojí celkem dost. Budete-li chtít šaty podle nejnovější módy, pravděpodobně se hodně plácnete přes kapsu. Výhodnější je šaty si půjčit v salónu nebo si je nechat ušít na míru. Ale v případě ušití šatů na míru počítejte s tím, že jednoduché šaty budou levné, ale honosné budou velmi drahé, tím pádem za šaty moc neušetříte. Šaty je možné také koupit z druhé ruky nebo nové na internetu, ale vždy je nutné pořádně zvážit, zda se vyplatí. Také neuškodí podívat se na klasické společenské šaty v obchodech, které nebývají vždy drahé a najdete tam zajímavé střihy a barvy za dobrou cenu.
Ženich to má s oblečením snadnější, většina pánů totiž oblek vlastní. Pokud ne, dá se také půjčit z půjčovny nebo od známých. V dalším případě je možné jej koupit, nemusíte ale hned sahat po nějakém značkovém, ale klidně zajděte i do obchodu s běžnou módou nebo outletu, kde je prodávají levněji.
Jednoduchá kytice a bižuterie
Také na kytici se dá ušetřit. Velká kytice stojí hodně, většinou je přeplácána a stejně ji pak hodíte vdavekchtivým kamarádkám. Zvolte jednoduchou svatební kytici, která bude ladit k šatům. Na svatbě ani moc nepotřebujete další šperky, jedině, pokud máte velký výstřih, tak si dejte řetízek nebo náhrdelník. Nebojte se bižuterie, která také vypadá hezky.
Snubní prsteny ze stříbra nebo oceli
Prsteny bývají celkem drahé, levněji pořídíte prsteny z jiného materiálu než zlata. Prsteny z chirurgické oceli nebo stříbra jsou levné a přesto hezké, můžete je taktéž použít jako snubní. Navíc ty z chirurgické oceli vydrží dlouhou dobu, šperky ze stříbra časem tmavnou. Nikdo také neříká, že si časem nemůžete koupit jiné prsteny, třeba právě zlaté.
Dort, koláče a zákusky
Z cukrárny vás tyto položky vyjdou na několik tisíc, když vám svatební dort, koláče a pamlsky upeče maminka nebo babička, hned to bude mnohem levnější. Pokud by se jim nechtělo nebo si na to netroufly, požádejte kamarádku. Pokud ani ona ne, ptejte v různých cukrárnách na cenu. Máte-li blízko vás učiliště, kde zákusky a dorty vyrábějí učňové, tak i tam se můžete zeptat. Pravděpodobně tam narazíte na nízkou cenu a bát se nemusíte, že by dort, zákusky nebo koláče byly škaredé, dohlíží na ně mistrová a učni bývají snaživí. Opravdu i takto ušetříte.
Fotograf a kameraman
Často bývá na místě přítomen erární fotograf a kameraman, stačí se jen s ním domluvit a udělá snímky mnohem levněji než ten, kterého si najmete přímo na akci. Také můžete poprosit amatérského kameramana a fotografa, protože vás vyjde levněji. Pokud ale na kvalitě nechcete šetřit, objednejte si od profesionála tu nejmenší sadu. Stejně se budete na fotky dívat jednou za čas.
Budete mít rozlučku se svobodou? Jak se vůbec pořádá?
Jídlo a občerstvení
Jídlo na jednoho hosta vyjde zhruba na tisíc až tři tisíce korun, záleží, co v tom všechno máte. Někteří mají jídlo rozdělené na svatební menu a pak na hostinu, když se přesouvají z místa na místo. Někteří mají menu a hostinu na jednom místě. Svatební menu můžete vybrat levnější, obecně drahé jsou ryby a hovězí, zatímco kuřecí je levnější. Navíc se docela může prodražit otevřený bar, protože si hosté pořád budou chodit pro pití. Výhodným řešením je grilovačka na zahradě, grilování prasete nebo kuřat. Také pomůže ušetřit, když občerstvení připraví maminka či babička - mohou připravit jednohubky, chlebíčky, řezy nebo koláč a k pití minerálky.
Svatební cesta
Svatební cesta je často dosti vysokou položkou ve svatebním rozpočtu, pokud se vydáte do nějaké exotické země tak rovnou dvojnásobně. I na svatební cestě se dá ušetřit, můžete ji totiž rovnou vynechat, protože se nejedná o povinnost. Můžete jet i za půl roku a to nejen do zahraničí, ale klidně i někde na svatební cestu v Česku. Pokud ale někam chcete jet ihned po svatbě, jeďte u nás na víkend na hory nebo kamkoliv jinam. Krásně si odpočinete a navíc vás dvě noci nebudou stát stejně jako týden v zahraničí.
Svatba za hubičku
Pokud nechcete za svatbu téměř vůbec nic utratit, uspořádejte si svatbu pouze se svědky. Bude se sice jednat o velmi komorní svatbu, ale obejdete bez obtěžujících hostů, problémů, přizpůsobování se a také pomlouvání. Ve výsledku si budete tento typ svatby chválit. Sice to bude mrzet kamarádky, rodiče, prarodiče, tetičky a další příbuzenstvo, ale jedná se o vaši svatbu, ne o jejich. Budete si ji moct udělat přesně podle sebe a nebudete muset přemýšlet, jestli jim bude chutnat to a tamto. Sňatek není o tom, že musíte udělat velkou svatbu pro všechny příbuzné a známé, které téměř ani neznáte.
Máte nějaké tipy na to, jak můžete ušetřit za svatbu?