BudKocka.cz logo

Letní potraviny s účinkem na hubnutí

Hubnutí Rady Potraviny Markéta 7. července 2014
letní potraviny

Léto je ideální období, kdy si můžete dopřát co nejvíce čerstvých, chutných a zdravých potravin, které navíc přispějí i k vaší dietě, pokud nějakou držíte (a která z nás nepotřebuje každoročně zhubnout do plavek?). Kromě toho, letní ovoce a zelenina (ale i jiné druhy potravin) mají řadu skvělých báječných účinků, o kterých možná ani nevíte. Co by ve vašem letním jídelníčku určitě nemělo chybět?

Sladká kukuřice

Tato oblíbená rostlina obsahuje dva významné antioxidanty - lutein a zeaxantin, které fungují jako přírodní „sluneční brýle”, vytvářejí totiž tzv. makulární pigment, který pomáhá filtrovat sluneční paprsky a snižují riziko vzniku věkem podmíněné degenerace makuly, která je nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 60 let (může se však začít vyvíjet mnohem dříve).

Višně

Višně poskytují řadu zdravotních účinků, ať už v plodech nebo čerstvém džusu - zlepšují spánek, potlačují bolesti ze cvičení a obsahují sloučeniny, které pomáhají zhubnout a udržet si váhu. Tzv. antokyany, které dodávají tomuto ovoci specifickou červenou barvu, pomáhají nastartovat spalování tuků a naopak brání proti jejich ukládání.

Rajčata

Patří mezi zázračné potraviny a jeden z mnoha jejich zdravotních účinků je obzvlášť důležitý v létě - tzv. lykopen, karotenoid, díky kterému jsou rajčata červená, chrání pokožku před spálením od slunce. Podle jedné studie, jejíž účastníci byli vystaveni UV záření, měli skoro o 50 % méně výskytu zarudlé kůže, když předtím po jídle zkonzumovali 2 a půl lžíce rajčatového protlaku nebo vypili alespoň sklenici rajčatového džusu denně. Syntetický lykopen (např. v doplňcích stravy) takovou ochranu nezaručil, proto dávejte přednost čerstvým rajčatům, džusům a kvalitním protlakům.

Vodní meloun

Dostatečná hydratace je důležitá pro vaši koncentraci a stabilní náladu a zvlášť v létě je třeba ji rozhodně nepodceňovat. Nemusíte však pít jen vodu, ale také jíst chutné potraviny - vodní meloun, kromě již výše zmíněného lykopenu, obsahuje až 92 % vody a potraviny plné vody vám pomáhají cítit se sytější a přitom mají méně kalorií.

Maliny

Maliny jsou výborným zdrojem vlákniny (1 šálek malin obsahuje 8 g vlákniny), která v rozpustné formě pektinu snižuje cholesterol, zabraňuje přibývání na váze či dokonce podporuje hubnutí. Podle jedné studie, lidé, kteří každý den zvýšili přísun vlákniny na 8 g/1000 kalorií, zhubli o 2 kg. Můžete to klidně zkusit - pokud denně přijmete 2000 kalorií, zvyšte i přísun vlákniny na 25 g.

Pořiďte si levné ventilátory domů, ať vám není tolik horko.

Borůvky

Borůvky jsou další lesní plody, které v létě skvěle osvěží a navíc jsou zdravé. Antioxidanty v nich pomáhají proti tzv. svalové horečce, protože odstraňují z těla volné radikály, které se při cvičení uvolňují ze svalů.

Ledová káva

Ledová káva je skvělým způsobem, jak začít letní ráno a navíc jeden šálek kávy denně pomáhá snížit riziko vzniku rakoviny kůže. Podle jedné studie, která probíhala u 93 000 žen, se tak snížilo riziko vzniku melanomu o 10 %. Neměla byste však vypít více než šest šálků za den, pak se může zvyšovat riziko vzniku ischemické choroby srdce a infarktu.

Ledový čaj

Velká vychlazená sklenice čaje je v létě nejen osvěžující, ale i zdravá. Pravidelné pití čaje snižuje riziko vzniku Alzheimerovy nemoci a cukrovky a prospívá zubům, dásním a kostem, protože je bohatý na třídu antioxidantů, zvaných flavonoidy. Jejich síla je větší, když je čaj čerstvě uvařený, ale jejich účinek vydrží, když do studeného čaje přidáte plátek citronu, pomeranče či limetky, obsahující kyselinu citronovou a vitamín C, které pomáhají flavonoidy v čaji uchovat.

Které další letní potraviny považujete za pomocné a proč?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte