BudKocka.cz logo

Lahodné liči pro milovníky ovoce

Ovoce Potraviny Zdraví Monika 25. ledna 2015
liči

Malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou to je liči (litchi). Pokud jste toto exotické ovoce ještě neochutnali, tak se ho nebojte a vyzkoušejte. Jeho lahodná chuť si vás podmaní.

Litchi nebo také liči čínské či dvouslivák lahodný pochází z Asie. Tyto tropické plody rostou na stromu vysokém až 20 metrů a mohou se dožít až 200 let. Běžně se ale sbírá na stromech menších a mladších. Z Asie se toto ovoce dostalo do Evropy až v 19. století. Liči patří mezi velmi vyhledávané ovoce, někdy se mu říká čínské jahody nebo čínské švestky, protože jeho chuť je sladká, jemná a intenzivní. A právě z těchto důvodu je v Číně bráno jako ovoce lásky. K tomu navíc se tam používá i jako dudlík pro děti od pěti měsíců.

Pěstuje se nejen v Číně a jihovýchodní Asii, ale i v některých částech Afriky, na Madagaskaru, Floridě, Havaji či v Brazílii.

Pokud tápete, jak se mu má správně říkat, tak je to liči, ne ličí nebo líčí. Před mnoha lety se ovoce označovalo jako litchi nebo lychee, ale teď má již své české jméno.

Jak se liči jí?

Nejprve je nutné liči opatrně oloupat jeho slupku, která vypadá jako brnění, pak se rozpůlí a vyjme se pecka, která se nejí. Následně jej můžete sníst nebo použít do různých pokrmů. Hodí se do zmrzliny, ovocných salátů, džusů, koktejlů nebo se může i z něj připravit kompot (naloží se do sladkého nálevu), sušené liči nebo omáčka. Záleží na tom, co s ním chcete udělat. Ale dávejte si pozor na jednu věc, liči se nesmí vařit, jinak zhořkne, zhoubovatí a nedá se jíst.

litchi lychee

Jaké má léčivé účinky?

Nejenže je liči velmi dobré, ale kromě toho má i plno účinků, stačí je pouze jmenovat:
- pomáhá léčit kašel,
- pomáhá při bolestech žaludku,
- čaj připravený ze slupek má dobrý vliv na léčbu neštovic a průjmů,
- pomáhá proti bolestem,
- testuje se i na léčbu nádorů.

Toto ovoce se skládá převážně z vody, dále se v něm nachází draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, vitamín C a vitamíny skupiny B.

I když je litchi sladké, tak není moc kalorické. 100 g dužniny obsahuje 0,9 g bílkovin, 14,3 g sacharidů, 0,1 g tuků, 0,7 g vlákniny. Využitelná energie je 248 kJ, což je 59 kcal.

Kde se liči dá koupit?

Liči koupíte v každém větším supermarketu nebo hypermarketu v koutku s exotickým ovocem. Jeden kilogram stojí 150 - 200 Kč, cena je ale mnohem nižší, když je zrovna akce.

Při výběru buďte velmi opatrní. Liči musí mít jasnou barvu, nesmí mít rezavou barvu a nesmí být ani měkké. Pokud nemá sladkou chuť, ale nějakou mdlou či divnou chuť, tak jej nejezte.

Nejlepší je ochutnat ovoce přímo v zemi, kde se pěstuje. Jeho chuť je mnohem lepší než při koupení v našich obchodech po dlouhé cestě z Číny, jihovýchodní Asie nebo Afriky. Pokud tuto možnost nemáte, tak se aspoň soustřeďte na správný výběr.

Pěstování liči z pecky

Pěstovat můžete liči i doma. Stačí vzít pevnou pecku, tu očistit a zasadit do zeminy (rašelina + písek) asi do hloubky 1 - 2 centimetry. Po pár týdnech uvidíte malou rostlinku. Liči vyžaduje dostatek vláhy a teplotu nejlépe kolem 25°C, pokud zrovna neroste tak kolem 10°C. Mladá rostlina se musí chránit před přímým světlem, starší má světlo ráda. Se závlahou se to nesmí přehánět, ale rostlina má ráda vlhko. Jednou za čas se hnojí hnojivy pro pokojovky. Pokud byste hnojili nebo zalévali hodně, listy začnou hnědnout.

Nevýhodou je, že liči nebude nikdy plodit a výhodou je, že ani nedosáhne ani výšky jako v tropech. Běžně začne plodit již po dvou letech, ale ne v domácích podmínkách.

Máte rádi liči nebo se exotickým druhům vyhýbáte?



Názory k článku


lici je super
vvvvvvv, 18. srpna 2015

také mi liči moc chutná
bartvla, 8. února 2016

Z pecky mi vyrostla hezká rostlinka,má kouzelné listy.
Pavla, 6. května 2016

Napište, co si o tom myslíte