Goji kustovnice čínská - zázračné ovoce
Zdraví Ovoce Potraviny Lucie 17. února 2015Kustovnice čínská (Lycium chinense) patří mezi lilkovité rostliny a pěstuje se v Číně. Její plody jsou označovány jako goji [godži] nebo goji berry [godži berry]. V některých zdrojích můžete najít i goja [godža], ale toto označení je nesprávné. Říká se, že goji se řadí mezi nejzdravější ovoce na světě, neboť má zajímavé složení a hodně účinků.
Kustovnice čínská má bobulovité načervenalé plody (bobule), které po usušení vypadají jako červené rozinky nebo šípky. Samotná kustovnice je keř, který je vysoký až 3 metry. Od června do září kvete a její plody jsou zralé od srpna do října. U nás se prodává kustovnice čínská pouze v sušené variantě. Čerstvé ovoce, které obsahuje nejvíce cenných látek, vydrží pouze několik dní, proto se bobule suší a sušené plody se také všude po světe prodávají.
Co v kustovnici nalezneme?
Toto zázračné ovoce obsahuje řadu látek, mezi které patří vitamíny (C, B1, B2, B3, B6, A, E), minerály (železo, draslík, zinek, mangan, sodík, měď, selen atd.), aminokyseliny (těch dokonce 18), nenasycené mastné kyseliny, (např. kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), karotenoidy, fytosteroly, fenolové pigmenty atd. Jedná se o ovoce, které se řadí mezi superpotravinu vzhledem k tomu, co všechno obsahuje a jak velké má účinky na zdraví.
Jaké má účinky?
Podle tradiční čínské medicíny kustovnice čínská pomáhá na mnoho zdravotních neduh, zaručuje trvalé mládí a má i další zajímavé účinky. Podívejte se na seznam těch nejčastějších, které sebou přináší pravidelná konzumace goji. První výsledky můžete na sobě pozorovat již po několika týdnech.
- Zpomaluje stárnutí.
- Podporuje dlouhověkost.
- Má antioxidační účinky.
- Posiluje imunitní systém.
- Má antibakteriální účinky.
- Působí proti vzniku rakoviny.
- Pomáhá při diabetu.
- Podporuje léčbu kašle.
- Je vhodná při bolestech kloubů.
- Pomáhá na hubnutí.
- Zpevňuje šlachy.
- Zmírňuje závratě.
- Působí proti hučení v uších.
- Má dobrý vliv na játra, střeva a ledviny.
- Reguluje tvorbu krvinek a vylepšuje krvetvorbu.
- Snižuje krevní tlak.
- Působí jako afrodiziakum.
- Účinkuje proti astmatu i alergiím.
- Posiluje zrak a uzdravuje oči.
- Má pozitivní vliv na kožní onemocnění.
Pěstování kustovnice
I když se kustovnice běžně pěstuje v Asii (převážně v oblasti Tibetu, v Mongolsku, Japonsku a jihovýchodní Asii), tak je možné ji pěstovat i v našich podmínkách. Rostlina je nenáročná a daří se jí spíše v chudších půdách. Stačí si jen koupit nebo objednat sazenice a ty přesadit do dostatečně hlubokého důlku v půdě ve větší vzdálenosti mezi jednotlivými sazenicemi. Během růstu je vhodné pravidelně seřizovat větve a tvarovat ho tvaru keře. Rostlina je vysoká až tři metry a po dvou až třech letech se můžete těšit na první úrodu. Více informací o tom, jak ji pěstovat najdete v různých příručkách pro zahrádkáře.
Jedna zajímavost: Možná ani netušíte, že kustovnice roste i kousek od vás. Druh kustovnice evropská běžně roste jako plevel na plotech nebo jako okrasná rostlina na zahradách.
Kde se dá použít?
Asi nejčastěji se goji kustovnice čínská jí samotná, protože její chuť je sladká, místy hořká s nádechem dalšího ovoce. Hodí se do kaší, dortů, koláčů, vývarů, müsli, koktejlů, sirupů atd. Oblíbená je i šťáva, čaj z kustovnice čínské, nakládané nebo kandované plody.
Důležité je také brát v potaz, že doporučená denní dávka je maximálně 30 gramů sušených plodů. Toto dávkování by se mělo dodržovat. Bobule by se neměly jíst před spaním, ať pak můžete usnout. Těhotné ženy a děti do 18 měsíců by se goji měly vyhýbat a děti do deseti let by denně měly sníst maximálně 15 gramů.
Kustovnice je nízkokalorická a má velmi nízký glykemický index.
Kde ji můžete koupit?
Kustovnici můžete koupit v internetových obchodech, zdravých výživách atd. Cena za 100 gramů se pohybuje kolem 80 Kč. Levně a kvalitně ji koupíte v tomto e-shopu. Záleží vždy na značce a kvalitě. Výhodnější je koupit větší balení, pořídíte tak goji velmi levně.
Máte s kustovnicí čínskou nějaké zkušenosti? Napište své postřehy a recenze do diskuze.
větěv odstřihnu i s plody asi 10 cm od terminálu . Odstřiženou větev bez plodů nevyhazujte. Silnější část použijte pro vypěstování nové rostliny. Do míst kde budete chtít mítnovou rostlinu zaražte do hloubky 3O cm kovovou tyčku. , zasaďte část čerstvé větve , zalejte ,výhon zakraťte na 20 cm nad terén a čekejte.Určitě vám vyroste. Asi v hloubce 40 cm se kořen šíří vodorovně . U mne vyrostly nové rostliny v růžích i jinde, blízko původní rostliny. Můžete je dát kamarádům.
Milan - Komín, 29. září 2015
Ilona, 25. února 2016
Dita, 14. června 2016
Monika, 19. srpna 2016
iris, 10. září 2016
Andy, 12. října 2016
mejdy, 17. listopadu 2016
edita, 21. listopadu 2016
mejdy, 21. listopadu 2016
Markéta, 21. listopadu 2016
mejdy, 22. listopadu 2016
Irena, 25. listopadu 2016
Jirka, 24. ledna 2017
Štěpánka, 25. ledna 2017
Markéta, 4. února 2017
Katrin, 16. února 2017
janli, 1. března 2017
kajaha, 2. března 2017
zkušenost, ale když ji mám zobu jako ...
Mili, 27. ledna 2019