Znáte rizika manikúry a umělých nehtů?
Krása Nehty Problémy Markéta 27. ledna 2015Umělé nehty a manikúra celkově jsou velmi oblíbený druh krášlení, ale pozor - mohou vést i k podráždění pokožky a alergii. Obsahují totiž chemické látky, které mají vliv na zdraví vašich nehtů, okolní kůže i dalších částí těla.
Manikúra a alergické reakce
Alergické reakce na chemikálie v nehtových produktech zahrnují mj. zánět, zarudnutí, svědění a pálení. Říká se tomu kontaktní alergie. I když většinou bývá omezena na oblast nehtů a pod nimi, může se objevit také na obličeji a krku. Tento typ reakce může být obtížné diagnostikovat, protože pokud se objeví jinde na těle, nemusíte si ji hned spojit s manikúrou, popř. je dobré se o ní zmínit lékaři.
Které přípravky mohou vyvolat alergii?
Alergické reakce můžete mít z aplikace umělých nehtů, podkladového a vrchního laku, tvrdidel, změkčovadel a tužidel. Rozpouštědla mohou způsobit i astma a není jasný jejich vliv na těhotné ženy.
Konkrétně si dávejte pozor na tyto látky: ethylmethakrylát, benzofenon, ethylkyanoakrylát, trikesylfosfát, toluen, sulfonamid formaldehydové pryskyřice (TSFR), termoplastickou pryskyřici a nikl.
Ostatní dráždivé látky
Kromě alergenních chemikálií si dávejte pozor i na ty, které dráždí nehet i oblast kolem něj a pod ním a někdy způsobují oddělení nehtu od lůžka. Ty se vyskytují zejména v odlakovačích, krémech a vodičkách na odstraňování kůžičky a tvrdidlech na nehty. Patří sem kyselina akrylová, formaldehyd, toluen, xylen, butylacetát, ethylacetát, isopropylalkohol, hydroxid sodný a draselný, aceton, alkohol, ethyl- a methylaceton.
Šetrněji kůžičku nehtů ošetříte tak, že prostě namočíte nehty v teplé vodě a jemně ji zatlačíte zpět. Také omezte časté odlakování a opětovné nalakování nehtů.
Další zdravotní problémy
Některé chemické látky mohou způsobovat vysušení nehtů, jejich lámavost nebo zhoršit stávající potíže. Výrazné barvy způsobují skvrny na nehtech. Ty samy o sobě nevadí, ale pokud se je snažíte seškrábat, budou nehty oslabené a mohou popraskat či se zlomit.
Dalším rizikem je infekce. Jakékoli poškození kůžičky kolem nehtů a pod nimi může otevřít malé ranky. Tkáň kolem nehtů a nehtového lůžka může být poraněna i při samotné manikúře a vést až ke ztrátě nehtů. A nebo plíseň nehtů.
Navštěvujte pouze certifikovaná nehtová studia s vysokými hygienickými standardy a rovněž doma buďte opatrná - ujistěte se, že nástroje, které používáte jsou čisté a pracujete s nimi jemně.
Jak alergii zabránit?
Jestliže se u vás alergická reakce vyskytne, je nutné se příště danému přípravku vyhnout, protože alergie je trvalá a i po dalším použití bude pokožka reagovat svěděním a pálením. Příznaky alergie se mohou objevit rovněž po vystavení různým chemikáliím (jedna může působit alergicky v kombinaci s jinou) - tomu se říká křížová reaktivita.
Abyste problémům předešla rovnou, požádejte manikérku nebo dermatologa o provedení kožního testu či nejprve aplikujte jen jeden umělý nehet.
Zkuste používat TSFR-free laky a přípravky, které nejsou tak alergenní, ale i ty mohou obsahovat další chemické látky jako methylakrylát, které způsobují podráždění.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud obtíže přetrvávají i poté, co jste přestala přípravky, které vyvolaly alergickou reakci používat, poraďte se s dermatologem. Pro mírnější případy se doporučuje mast (krém) hydrokortizon, v těžších vám může předepsat ústně podávaný prednison nebo injekci kortizonu.
Dermatolog či alergolog vám může také provést test a zjistit, na jakou konkrétní látku jste alergická.
Máte nějakou zkušenost s tím, že vám něco na nehty a nehtovou kůžičku vadí?