Víte, kdy nejít na manikúru?
Krása Nehty Lucie 16. března 2016Máte problémy s nehty či jejich okolím a netušíte, zda vás manikérka nevyhodí? Přesně tak, v některých případech vás manikérka bez milosti vyhodí nejen kvůli své bezpečnosti a bezpečnosti dalších klientů, ale také kvůli vaší.
Některé problémy či nemoci se nedají jen tak zakrýt lakem, ale měly by se řešit nejlépe u dermatologa. Zjistěte, které nemoci to jsou, ať je můžete co nejdříve začít řešit. Vždy platí, že čím dříve s léčbou začnete, tím dříve se zbavíte daného problému.
Plíseň na nehtech
I když je nehtová plíseň častější na nehtech na nohou, může se objevit i na nehtech na rukou. Jedná se o infekční onemocnění, které by se nemělo podceňovat, ať se vám nerozšíří na více nehtů a také ať nenakazíte někoho dalšího.
Mezi hlavní příznaky patří, že nehet je drsnější, silnější, nerovný, snadno se třepí a může i trošku odstávat. Odstín nehtu může být lehce žlutý až hnědý. Ze začátku také občas svědí kůže mezi prsty, jež se může i odlupovat.
Léčba by měla být co nejrychlejší, ať zamezíte rozšíření plísně. Je možné využít buď různé přípravky z lékárny, které jsou určeny na nehtovou plíseň, nebo navštívit dermatologa. Dermatolog předepíše lokální léčbu (lak) či celkovou léčbu (tablety). Tablety se předepisují v případě, že je zasaženo více nehtů. Existují i různé babské rady, např. potírání olejem z čajovníku, česnekem, octem atd. Ovšem u těchto rad není jistota, zda vůbec pomohou. Ve všech případech se ale jedná o dlouhodobou léčbu, která může trvat od několika měsíců až po rok.
Bradavice u nehtu
Bradavice je nepříjemné virové onemocnění, které se netýká pouze dětí. Může se vyskytnou i v dospělosti, když ji chytnete z bazénu, sprch, manikúře nebo při kontaktu s někým, kdo již bradavici má.
Mezi příznaky patří: tvrdý kulatý nebo beztvarý výstupek s drsným povrchem v okolí nehtu nebo na prstu. Může se zvětšovat a zpravidla bez kvalitní léčby se bradavice nezbavíte.
Léčba spočívá buď ve vypalování tekutým dusíkem, nebo potírání mastí či vodičkou předepsanou lékařem. Můžete vyzkoušet i různé babské rady, které pomáhají na bradavice nebo si koupit přípravek z lékárny. Většinou trvá její léčba delší dobu.
Uvolnění nehtové ploténky
Po úraze či infekci se může nehtová ploténka uvolnit nebo zcele odloučit od nehtového lůžka. Kromě dvou zmiňovaných příčin toto uvolnění může být způsobeno i některými léky.
Mezi hlavní příznak patří, že nehet je od nehtového lůžka uvolněn. Pod nehtem se může objevit kapsa či bublina, která je velmi bolestivá.
Léčba spočívá pouze v tom, že se musí čekat, dokud nehet neodroste. Neuškodí ani vyhledání kožního lékaře, který může navrhnout nejlepší postup.
Zánět nehtového valu
Zánět nehtového valu je na první pohled nenápadný, ale bolestivý a často i hnisající. Vzniká kvůli poranění nebo infekci.
Mezi hlavní příznaky patří: bolest, zarudnutí, citlivostí a často se objevuje také hnis.
Léčba může spočívat v přikládání obkladů, braní antibiotik, dlahou nebo je možné řešit tento problém u chirurga. Vhodné je také vytlačit z místa hnis a místo ošetřit desinfekcí nebo alespoň teplou vodou.
Záděry
Malé záděry vetšinou nevadí, ale ty větší již ano.
Pokud jsou záděry hnisající, raději návštěvu salónu odložte.
Záděr se zbavíte, když budete o nehty lépe a pravidelně pečovat, taktéž bude dávat pozor, ať se neporaníte.
Každá manikérka má svá vlastní pravidla, kdy je ochotna vzít klientku na manikúru nebo nehtovou modeláž. Raději se zeptejte předem, pokud vás trápí nějaký problém, ať se nemusíte zbytečně chystat někam, odkud vás manikérka vyprovodí rychlostí blesku.