BudKocka.cz logo

Jak odstranit tetování? Které metody na odstranění fungují?

Krása Rady Postupy Markéta 28. března 2014
tetování

Existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozhodnou odstranit své tetování. Může to být pracovní kariéra, změna životního stylu či hodnot, v případě vytetovaného jména bývalé lásky nová láska nebo rozchod a další. Naštěstí dnes už existují sofistikované metody, které nejsou tak nebezpečné a ničivé jako dříve, kdy si lidé obvykle odstraňovali tetování doma svépomocí. Zvažte své možnosti a rozhodněte se, která je pro vás nejvhodnější.

Odstranění laserem

V současnosti nejobvyklejší metoda. Laser impulsy vysoce koncentrovaného světla rozkládá tetovací pigment na malé částice, které následně odstraní váš vlastní imunitní systém. Nicméně budete muset absolvovat více než jedno sezení a čím více jich je třeba, tím vážněji se kůže poškozuje, což může vést k bolestivým puchýřům, strupům i jizvám. Technologie jsou dnes již na takové úrovni, že i tomu se lze vyhnout, ale riziko je tu vždy.
Odstranění může být bolestivé i pro vaši peněženku. Různé laserové kliniky sice mají různé ceny, výjimkou ale nemusí být ani až 20 000 Kč za větší tetování.

Odstranění impulzivním pulsním světlem (IPL)

Liší se od laseru tím, že působí světlem různých vlnových délek. Podle některých je tato metoda účinnější a méně bolestivá než laserem, ale někteří odborníci ji na tetování naopak nedoporučují.
Terapie probíhá nanesením gelu na ošetřovanou část těla a sestra pak po ní přejíždí sondou s hladkým povrchem vyzařující silné světlo. Regenerace je rychlá, případný otok nebo zarudnutí většinou zmizí do dvou dnů. Měli byste se však alespoň šest týdnů vyhnout pobytu na přímém slunci. Stejně jako u laseru ale nejde o nijak levnou metodu.

Vyblednutí pomocí fyziologického roztoku

Někteří tatéři umí kérku nechat vyblednout „natetováním” fyziologického roztoku do oblasti starého pigmentu. Tato metoda je efektivní spíše u starších tetování a není nejspolehlivější metodou pro jeho úplné odstranění. Nezpůsobuje však žádná poškození a může být dobrou volbou pro ty, kterým stávající tetování stačí zesvětlit. Není ale jednoduché najít tatéra, který tento způsob praktikuje.

Zbroušení kůže

Tento zákrok lidé dnes podstupují již zřídka, protože mnohem bezpečnější a méně bolestivý je laser. Ničí i okolní kůži, která pak vypadá jak spálená a způsobuje jizvy. Hojení je zdlouhavé a vyžaduje řádnou péči proti proniknutí infekce. Tzv. dermabrasion je tak spíše nouzovou variantou pro ty, co mají hluboko do kapsy.

Odstranění vyříznutím

Stejně jako předchozí metoda i tento způsob ustupuje šetrnějšímu laseru. Navíc se dá použít jen u menších tetování a na určitých místech. Vyříznutí provádí plastický chirurg skalpelem. Stejně jako u zbroušení je samozřejmě zapotřebí lokální anestezie. Jedná se o ambulantní jednorázový zákrok. Rána se zašije, takže nekrvácí tak jako při zbroušení, ale jizva zůstane viditelná.

Překrytí tetování

Jak už název napovídá, nejedná se o odstranění, ale pouze překrytí starého tetování novým. Většinou se používá pro zvýraznění stárnoucí a blednoucí kérky, ale i pro její překrytí zcela novým obrázkem. V tom případě ale počítejte s tím, že nové tetování bude muset být větší a tmavší. Tato metoda je nejméně bolestivá a navíc levná, platíte jen za novou kérku. Navíc se dá tzv. cover – up použít i na mateřská znaménka, pigmentové skvrny, jizvy a podobně.

Nechali jste si někdy odstranit tetování? Jakou metodu jste zvolili?



Názory k článku


Nechávám si odstraňovat tetování laserem, po několika špatných zkušenostech už chodím jenom do laserové kliniky Beauty PRO v Praze, kde to ani nebolí a hlavně to už konečně začalo pořádně mizet.
Lena, 9. července 2014

Máte někdo prosím zkušenosti s vytetováním fyziologického roztoku? Nemohu najít žádné info :/
P, 9. července 2016

Napište, co si o tom myslíte