BudKocka.cz logo

Jak čistit pleť, ať vypadá stále skvěle

Krása Pleť Hygiena Markéta 17. září 2014
pleť

Každodenní čištění pleti by pro vás mělo být stejně přirozené jako čištění zubů a neznamená to jen opláchnout si obličej mýdlem a vodou. Pokožka obličeje je jiná než na zbytku těla, takže vyžaduje i odlišnou péči. Navíc si jí okolí nejvíce všímá - také dobrý důvod, proč se o ni správně starat.

Zjistěte, jaký typ pleti máte

Abyste mohla zvolit vhodné přípravky, je třeba zjistit, jestli je vaše pleť normální, mastná, suchá nebo smíšená. Normální pleť je bez pupínků a mastného lesku. Používejte jemné hydratační a protivráskové krémy.
Mastná pleť se vyznačuje zvýšeným mazem a leskem, ucpanými póry, akné, citlivostí (svědění, zarudnutí) na určité alergeny, např. chemikálie. Používejte jemné hydratační krémy nebo emulze, pozor na těžké a mastné. Mastná pleť vyžaduje dokonalé čištění ráno i večer.
Suchá pleť je charakteristická šupinatěním, často je napjatá, svědí a pálí, lehce se podráždí. Používejte hydratační, vyživující a regenerační krémy (nejlépe hypoalergenní).
Většina lidí má smíšenou pleť s tzv. mastnou a lesklou T-zónou (čelo, nos, brada) s póry, naopak líce jsou suché a náchylnější k tvorbě vrásek. Vaše krémy by měly hydratovat suché části a vysušovat T-zónu.

Čistěte si obličej 2x denně

Ráno a večer si omyjte tvář mycím gelem nebo pěnou. Možná jich budete muset vyzkoušet několik, než najdete ten nejvhodnější pro vás. Důležité je, aby zničil špínu a bakterie a odstranil přebytečný maz, ale zároveň neodstraňoval přirozený maz.
Při výběru čisticího prostředku opět hraje roli váš typ pleti. Pokud je mastná, budete potřebovat přípravek s nízkým pH, pokud citlivá, pak bez všelijakých chemikálií. Záleží i na tom, jak často nosíte make-up. Vyhněte se používání obyčejných mýdel, které jsou pro obličej příliš drsné. Dobré je také opláchnout si tvář střídavě teplou a studenou vodou.

Promasírujte pokožku čistým ručníkem

Při sušení obličej nedrhněte, buďte jemná. Pokožka obličeje je daleko jemnější a citlivější než na jiných částech těla. Ujistěte se, že používáte čistý ručník, jinak na svou tvář přenesete bakterie.

Používejte pleťová tonika

Nejsou nutná, ale vhodná pro lidi s mastnou pletí, akné nebo ucpanými póry. Pomáhají odstraňovat přebytečný maz a odumřelou kůži, které zůstávají po vyčištění. Také přidávají aktivní složky jako retinoidy, antioxidanty a exfolianty.
Tonikum aplikujte po očištění obličeje bavlněným tamponkem a jemnými krouživými pohyby naneste na oblast T-zóny, vyhněte se oblasti očí.
Zvolte správné tonikum pro váš typ pleti. Některá pomáhají na akné, jiná jsou protizánětlivá a pro citlivou pokožku. Mnozí dermatologové doporučují tonika bez alkoholu, protože ten příliš vysouší i mastnou pokožku.

Znáte přípravky Collagen Coffee, Collagen Beauty Shots a Skinny Collagen? Víte, proč jsou oblíbené?

Nesahejte si na obličej

Při dotýkání se obličeje můžete šířit bakterie, které zanášejí póry. Před nanášením krémů a líčidel si umyjte ruce.

Zkuste pleťovou masku

Můžete jít ke kosmetičce, požádat kamarádku nebo si ji udělat sama podle domácích receptů. Také zde vybírejte podle svého typu pleti. Dobrou domácí maskou je směs mléka a medu. Směs naneste na půl hodiny, poté si obličej opláchněte teplou vodou.

Udělejte si peeling

Peeling slouží k odstraňování mrtvých buněk z pokožky. Stačí jednou týdně nebo měsíčně, ne častěji, protože by odstranil i přirozené sebum (kožní maz). Peeling zlepšuje krevní oběh ve tváři a dodává pokožce zdravý růžový lesk. Vše, co potřebujete, je peelingový přípravek (můžete si jej vyrobit i doma) a hydratační krém obsahující olej s vitamínem E, popř. olej jojobový nebo olivový. Pokud máte mastnou pleť, můžete jako krém použít rozmačkaný banán a avokádo.

Zbavte se pupínků

Nenípejte je nehty a před procedurou si umyjte ruce. Nesnažte se akné propíchnout, může to způsobit zjizvení! Nejprve na 3-5 minut použijte studenou vlhkou žínku nebo sáček s čajem, pomůže to zmírnit podráždění. Použijte gel pro pleť se sklony k akné a zánětům obsahující 1-2% kyseliny salicylové, která pokožku nedráždí tak jako benzonyl. Zmírnit zarudnutí pomůže aplikace „visinek“ na vatovém tamponku.

Jak pečujete o svou pleť? Čistíte si ji důkladně a správně?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte