BudKocka.cz logo

Jak nepřibrat o Vánocích, když je skvělé jídlo na každém rohu?

Hubnutí Vánoce Lucie 14. prosince 2014
vánoční mlsání

Vánoce nejsou jen o tom, že rozbalujeme dárky, setkáváme se s rodinou, ale také o tom, že všude okolo nás je lahodné vánoční cukroví, výborný kapr, skvělý salát, k tomu ještě i vánočka, chlebíčky atd. Přece se nedá kolem toho jít bez povšimnutí a hlavně ochutnání. Na druhou stranu je tu nebezpečí, že při neřízeném jedení, trošku přiberete. Ale co, jsou přece Vánoce.

Vánoce bez tradičních pokrmů a cukroví by přece nebyly Vánoce. Horší věcí je fakt, že se často jedná o kalorické pokrmy, díky kterým můžete přibrat. Chcete vědět, jak z toho ven a nepřibrat přes Vánoce. Existuje několik rad, díky kterým nepřiberete vůbec nebo nepřiberete moc. Záleží jen na vás, jak si to přeberete.

Náhražky o Vánocích

Najdete mnoho tipů, jak si udělat dietní Vánoce. Můžete si připravit dietní cukroví, u kterého se použije celozrnná mouka, třtinový cukr, ovesné vločky atd. Dále je možné připravit bramborový salát s jogurtem místo majonézy a k tomu rybu upečete nebo připravíte na páře místo klasického smaženého kapra. Můžete tak ušetřit nějaké kalorie, ale je tato změna vůbec znatelná?

Otázkou ale je, zda je nutné se takto omezovat v jídle, pokud tento svátek neslavíte každý měsíc. Klidně jezte to, na co máte chuť, ale dbejte na to, ať vaše nejíte takovým způsobem, že chcete sníst všechno, co uvidíte na stole. Jezte od všeho trošku a s mírou. Pořád je to lepší, než kdybyste se trápila tím, že zrovna musíte jíst nízkotučné cukroví nebo rybu na páře, přitom ostatní jedí normální verzi.

Základ je umět jíst

Jakmile sníte najednou půl kila cukroví, musíte počítat, že se to na vaší postavě projeví. Stejný případ nastane s kilem salátu nebo polovinou smaženého kapra. Toto přežírání se brzy projeví a po Vánocích můžete jít kupovat nové oblečení. Takové stravování je pochopitelně špatné, pokud máte i jindy takové tendence, počítejte, že brzy přiberete.

Mnohem prozíravější řešení je umět jíst. Jezte s rozmyslem, klidně si dějte cokoliv, co uvidíte, ale snězte toho méně. Menší porce salátu, kapra i cukroví vaší postavě rozhodně neuškodí. Z tohoto důvodu si dejte menší porci a jezte častěji tak, jak se obecně v pravidlech zdravého stravování doporučuje.

Přidejte pohyb

Obecně jsou Vánoce (až na letošní teplý rok) spojeny se sněhem a různými aktivitami na sněhu. Třeba letos ještě bude sníh nebo vyrazíte za sněhem, takže tyto možnosti mít budete. Můžete jít na lyže, snowboard, boby, brusle atd. a to se budou hned spalovat kalorie. Taktéž se můžete věnovat i jiným aktivitám; můžete jít na procházku, běhat, jít ven s pejskem, jít do fitka, cvičit doma atd. Právě pohybem spálíte vánoční kalorie. Prvně si užijete u jídla a pak se vydáte každý den spalovat kalorie, což za to vánoční mlsání vyplatí.

Nehlaste, že držíte dietu

Rozhodně vám neprospěje, pokud na návštěvě hned ve dveřích budete hlásit, že držíte dietu a že si tedy nic nevezmete. Každý si vás bude akorát dobírat a budou vám toho nutit více, než kdybyste jim to vůbec neřekla. A vězte, že oni zvítězí. Raději o tom nikomu neříkejte a jezte přiměřeně to, co chcete.

Hysterické omezování se projeví na psychice

Občas se radí, že je nejlepší vyhýbat se známým, rodině, stolu, cukroví, kaprovi apod., abyste je nemohla sníst a pak přibrat. K čemu vám ale bude toto hysterické omezování, když běžně během týdně si dáte nějakou sladkost? Pak si budete vyčítat, že jste si Vánoce vůbec neužila a budete se to snažit dohnat v lednu v nějaké cukrárně. I když to tak nevypadá, ale toto vánoční omezování působí velmi špatně na psychiku.

Přes svátky zas tolik nepřiberete

Pokud vaše mlsání a stravování nebude vypadat, jakože chcete všechno sníst, tak se rozhodně nemusíte bát, že byste hodně přibrala. Když budete jíst s rozumem a k tomu připojíte každý den pohyb, tak určitě moc nepřiberete. Po pár dnech mlsání není možné, abyste přibrala více než 3 kg, spíše to bude méně nebo vůbec nic. Pořád je lepší přibrat jeden dva kilogramy než se celou dobu stresovat, protože stres pro organismus je škodlivý.

Krátké shrnutí

Jak to máte vy s Vánocemi? Dodržujete nějaké rady, abyste nepřibrala?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte