BudKocka.cz logo

Proč jsou diety hloupost?

Zdraví Dieta Hubnutí Rady Šárka 21. srpna 2012
diety

Jedním z hlavních problémů současné populace je obezita, v lepších případech jen mírná nadváha. A jak to lidé řeší? Místo toho aby si šli 2x do týdne zaplavat nebo zacvičit, drží nesmyslné diety a hladovky, cpou se kvanty prášků a vůbec si neuvědomují, že si spíše škodí, než pomáhají. Opravdu je vědecky prokázáno, že diety jsou zdraví škodlivé. Proč? To si můžete přečíst v dnešním článku!

Neustálé držení diet může způsobit řadu nepříjemných nemocí

Lidé (především ženy), kteří jsou neustále nespokojení se svou váhou a drží jednu drastickou dietu za druhou, by si měli přečíst článek o jednom americkém výzkumu, který jasně prokazuje, že neustálé výkyvy váhy jsou velmi nezdravé. Podle vědců během nich dochází k nadměrnému produkování stresového hormonu, díky kterému se může až o třetinu snížit procento obranných látek v našem těle. To vede k větší náchylnosti k nejrůznějším nemocem. Diety navíc zvyšují pravděpodobnost srdečních a mozkových příhod nebo cukrovky (kterou v dnešní době trpí už 8% obyvatel ČR).

Vynecháním jedné důležité složky vašeho jídelníčku si můžete poškodit orgány

Když radikálně vyloučíte jedny ze tří základních složek potravy (cukry, tuky, bílkoviny), můžete si tím poškodit mnoho důležitých orgánů a vyvolat si spoustu zdravotních potíží. Nikdy byste neměli vyloučit jednu složku kompletně, ale jenom ji omezit.
Tady máte 3 důvody proč.

Vynechání sacharidů

Cukry jsou základním zdrojem energie pro všechny živé organismy. Pokud je tedy vynecháte, začnete po nějaké době pociťovat únavu a silnou slabost. Jejich nedostatek může také poškodit důležité orgány, jako jsou játra nebo ledviny (Atkinsonova dieta).

Vynechání lipidů

Velmi oblíbené jsou diety, kdy jsou vynechány všechny potraviny, které obsahují tuky (lipidy). Stejně jako jejich vysoká konzumace vám může jejich nízká spotřeba uškodit. Budete mít nedostatek esenciálních mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích, které způsobí problémy při menstruaci, vysušené nehty a kůži, lámavé vlasy nebo bolavé klouby.

Vynechání proteinů

Bílkoviny (proteiny) jsou nezbytné látky, které naše tělo potřebuje k růstu a udržování našich tkání. Pokud ženy vyřadí z jídelníčku maso, sýry, obiloviny nebo luštěniny, mohou mít pak problémy s otěhotněním (častý problém vegetariánů a veganů) nebo budou mít nedostatek vitamínu B12.

Držení diety byste si měli opravdu rozmyslet. Navíc stejně žádná dieta na 100 % nefunguje a kila se vám nakonec vrátí (někdy i dvojnásobně).Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte