BudKocka.cz logo

Jak přes Vánoce téměř vůbec nepřibrat?

Vánoce Hubnutí Eliška 15. prosince 2016
Jak přes Vánoce nepřibrat?

Bojíte se, že přes Vánoce přiberete pracně shozené kilogramy? Pokud budete jíst s rozumem a k tomu bude dodržovat následující rady, jak přes Vánoce nepřibrat, váhu si udržíte. Víte, co pro to musíte udělat?

Vánoce si každý automaticky spojuje s cukrovím, bramborovým salátem, vánočkou, chlebíčky, smaženou rybou a dalšími kalorickými bombami. A kdybyste je neustále jedli, počítejte s nákupem nového (většího) oblečení po Novém roce.

Jak jíst a přesto nepřibírat?

Nemusíte přibrat přes Vánoce, stačí, když si budete dávat pozor na to, co jíte a co děláte. Úplné hladovění vám nepomůže, protože zakázané ovoce vás bude lákat a pak neodoláte sníst toho mnohem více. Z tohoto důvodu je mnohem lepším řešením nehladovět a něco si vzít na ochutnání, místo svačiny nebo snídaně.

Pravidelnost hraje prim

Pravidelné stravování je velice důležité i o Vánocích. Rozvrhněte si jídlo pěti porcí, které budete jíst pravidelně během dne. Díky tomu budete mít menší hlad, odpadne záchvatovité přejídání, dlouhodobé hladovění a nebudete mít tolik chuť na sladké.

Jako porci si můžete dát i cukroví nebo cukroví přihoďte k dalším jídlům. Stačí jen trošku, pořád platí fakt, že byste se neměli přejíst. Na ujídání během dne raději zapomeňte, neboť sníte toho velmi mnoho a to by se mohlo projevit na váze.

domácí vánoční cukroví

Jezte s rozumem

I když jsou Vánoce pouze jednou v roce, tak to neznamená, že musíte všechno cukroví sníst hamižně sami. Dejte si jen trochu, ochutnávejte po troškách a jezte prostě rozumem. Není přece vaším cílem, abyste jedli, jako kdybyste rok nejedli. Když se přejíte, nebudete mít z něj takový dobrý pocit, jako když jej budete jíst postupně a po troškách.

Na každý den si určete, že sníte určité množství cukroví a snažte se tento plán dodržet. Jaké množství je správné, není nikde dáno. Měli byste to poznat sami na sobě podle toho, jak moc se hýbete i podle toho, kolik jídla sníte běžně.

Hodně pijte

Zaměřte se hlavně na pití vody, čajů nebo neochucených minerálek. Pití zažene hlad a rovněž pomáhá pročistit tělo. Vypijte každý den alespoň 2 litry tekutin. Omezte pití alkoholu, protože je příliš kalorický. Nejsou vhodné ani nápoje se sladidly, protože zrovna po nich je hlad a vás bude lákat všechno jídlo, které najdete na svátečním stole a šance, že budete moct o svátcích nepřibrat, je pak menší.

prostřený vánoční stůl

Večer to s jídlem nepřehánějte

I normálně během roku je mlsání a jedení večer celkem problémové, protože nestačíte přijatou energii spálit a snadněji se všechno uloží do tuků. Večer si dejte spíše lehčí jídlo, které vás zasytí a nebudete mít chuť jíst cukroví a další sladké nebo slané mlsky.

Můžete zvolit čerstvou zeleninu, zeleninový salát nebo bramborový salát s jogurtem místo majonézy jako lehčí verzi klasiky. Můžete pořád něco takového ukusovat, ale moc po tom nepřiberete. Nejlepší by si bylo nic nejíst, ale to asi nevydržíte, když všichni kolem vás budou jíst cukroví, chlebíčky, vánočku nebo cokoliv jiného.

Nezapomeňte na pohyb

Nemějte svátky spojené pouze s lenošením, sledováním pohádek nebo ujídáním cukroví, věnujte se také pohybu. Choďte na procházky, zajděte si zaběhat nebo si zacvičte jednoduše doma. Když spálíte každý den dostatek kalorií, nepřiberete přes Vánoce (alespoň ne moc). Najděte si čas a dělejte něco pro sebe. Navíc je celkem příjemné pozorovat zimní krajinu, i když letos bohužel bez sněhu.

Sto gramů cukroví, což je jen několik kousků cukroví (záleží na druhu a velikosti), obsahuje 2 000 - 3 000 kJ (476 - 714 kcal) a ty můžete spálit asi za hodinu středně intenzivního cvičení. Z toho jasně vyplývá, že během Vánoc nesmíte jen tak ležet nebo sedět, ale je nutné se aktivně hýbat a cvičit.

Co když přiberete?

Může se stát, že i když se budete snažit přes Vánoce nepřibrat, něco přibrat nakonec můžete. Bude se ale jednat o jednotky kilogramů. V tom případě si z toho nic nedělejte a začněte hned v novém roce váhu snižovat zdravým způsobem. Vyváženou stravou a pohybem jistě zhubnete všechno zpět.

Máte nějaké tip na to, jak o Vánocích nepřibírat?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte