BudKocka.cz logo

Užijte si léto plné zábavy a nenuďte se

Životní styl Volný čas Léto Markéta 28. června 2014
léto zábava

Čas horkých dní, dlouhých nocí, zmrzliny, grilovaček, koupání a dalších venkovních aktivit je konečně za dveřmi. Ještě nemáte představu, co budete o prázdninách dělat a nemáte ani žádnou brigádu? Přinášíme vám několik tipů, jak si je užít s přáteli i individuálně – léto je samozřejmě hlavně o zábavě, ale také budete mít konečně čas udělat i něco užitečného pro sebe.

Co můžete naplánovat s přáteli?

Uspořádejte letní párty

Připravte si doma pěkné pozvánky – fantazii se meze nekladou, můžete je vyrobit na počítači, namalovat nebo udělat z časopisových výstřižků a pozvěte nejen své kamarády, ale zvažte, jestli nedáte vědět třeba i tiché a stydlivé spolužačce nebo spolužákovi – nikdy nevíte, jestli se konečně nevyloupne ze své skořápky a možná tak objevíte novou kamarádku/kamaráda.
Vyberte dobrou hudbu, hlavně něco, na co se dá tančit, připravte chutné občerstvení (letní koktejly, jednohubky, něco na grilování, zákusky), naplánujte soutěže a hry.
Tip! Skvělým občerstvením na letní večírek bude ovocný kebab. Příprava je úplně jednoduchá – nakrájejte na malé kousky různé ovoce a napíchejte na špejli jako špíz. Můžete k nim udělat ještě dip ze 100 g Lučiny, 0,5 l mléka a 1-2 lžic medu.

Vyrazte na hudební festival

Už dávno nemusíte být jen metalisté nebo punkeři, abyste si užili letní fesťák. V současnosti je nabídka široká – na většině velkých festivalů hrají různé oblíbené mainstreamové kapely, ale můžete zvolit i multižánrový, hip-hopový, s exkluzivními DJs a řadu dalších. Pokud vás neláká spaní ve stanu mezi spoustou cizích lidí, objednejte si na dobu festivalu ubytování v blízkém penzionu nebo hotelu.

Výlet vždy potěší

Ať už několikadenní spojený s kempinkem či spaním pod širákem nebo jednodenní, výlet je vždy dobrá volba. Jeďte tam, kde to máte rádi nebo náhodně zabodněte prst do mapy a vyrazte naslepo. Ačkoli nemáme moře, máme krásnou přírodu a řadu nádherných památek, ZOO stále lákají na jarní mláďátka, můžete navštívit botanickou zahradu, zámecký park, aquapark, záleží jen na vás. Nebo se běžte podívat na neobvyklou akci – LARP či jinou RPG nebo představení nadšenců tzv. living history, kteří naživo ukazují oblečení, řemesla a další reálie spojené s určitými historickými obdobími.

Společně sportujte

Pokud se do pohybových aktivit sama občas nutíte, s přáteli to bude mnohem zábavnější! Léto je samozřejmě nejideálnější na plavání v bazénu či přírodě, ale můžete vyzkoušet jakoukoli venkovní aktivitu – běh, kolo, kolečkové brusle, tenis, plážový volejbal – cokoli, co vás napadne a bude bavit.

Co můžete dělat sama?

Rozvíjejte sama sebe

Jsou přátelé zrovna na dovolených? Nenuďte se. I sama pro sebe můžete ve volném čase udělat spoustu věcí – procvičujte se v tom, na co máte talent, ať už je to hra na hudební nástroj, psaní povídek, kreslení, cizí jazyk, apod., udělejte si čas na knihy, které jste během roku ještě nestihla přečíst, přihlaste se do zajímavého letního kurzu nebo pracujte na předsevzetí, které jste si dala, ale zatím jste s ním moc nepohnula.

Buďte užitečná

Samozřejmě, léto je jako stvořené k tomu, abyste se rozmazlovala a relaxovala, ale ne každý má podmínky užívat si jej plnými doušky jako vy, ať už jsou to některá zvířátka, děti nebo staří lidé. Choďte venčit pejsky z útulku, navštivte dobrovolnické centrum a domluvte se, že byste 1-2x za týden naplánovala aktivity pro dítě ze sociálně slabé nebo rozpadlé rodiny, navštívila či zašla na procházku s osamělým důchodcem. Udělejte velký úklid v šatníku a oblečení, které už nenosíte, doneste charitě.

Co dělat při špatném počasí?

Přeměňte svůj pokoj či ložnici

Nejprve si projděte katalogy a magazíny zaměřené na bydlení a vystřihněte nebo vytisknete z nich, co vás zaujalo. Pak uvidíte, co se k sobě hodí a co ne. Můžete svůj pokoj sladit třeba do úplně jiných barev, než byl předtím, záleží jen na vás. Popřemýšlejte, co nejvíc potřebujete, líbí se vám nebo by se vám hodilo nové – polštář, přehoz, lampa, knihovna, koš na papír, obraz a vyrazte na nákup.

Vařte a pečte

Tato dovednost se vám bude hodit vždy. Vyzkoušejte všechny letní recepty, které zní zajímavě, zkuste úplně jinou kuchyni, než na jakou jste zvyklá nebo se inspirujte starými kuchařkami nebo si upečte pizzu. Napečte si něco sladkého, s tím, že přebytečné kalorie spálíte sportem, jakmile bude zase hezky. Nebo se domluvte s místním domovem pro seniory, jestli byste jim svůj dort či zákusky mohla přinést.

Relaxujte

Nedá se jít ven? Napusťte si vanu s pěnou a voňavými olejíčky, přečtěte si dobrou knihu nebo pusťte oblíbený film a spěte, jak dlouho chcete.

Jak budete trávit léto vy? Máte své oblíbené tipy?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte