BudKocka.cz logo

Jak snadno přežít v práci celou směnu?

Životní styl Rady Práce Eliška 5. července 2016
tipy

V práci je většina lidí 8 hodin, během této doby je mnohdy nutné přemoct únavu, nesoustředěnost a někdy i nechuť k samotné práci. Co byste měli dělat pro to, ať se vám lépe pracuje? Čím si můžete celou směnu zpříjemnit?

k b

Co dělat, ať se vám lépe pracuje?

Pořádně se vyspěte

Do nového dne se vždy pořádně vyspěte. Pokud vždy vstáváte bez energie a očividně jste unavení, zkuste spát o něco déle. Zapomeňte na sledování televize a běžte raději o hodinu dřív spát. Po pár dnech zhodnoťte, zda vám tato změna pomohla a máte více energie. Pokud je to stále málo, zkuste přidat ještě nějakou dobu, ať spíte 7 - 8 hodin.

Nasnídejte se

Po dlouhém spánku je vhodné se nasnídat. Snídaně vám dodá síly do nového dne. Dejte si pečivo nebo chléb s máslem, sýrem nebo šunkou a k tomu nezapomeňte na zeleninu. Oblíbené jsou i různé kaše nebo vejce na různé způsoby. Pokud se ráno nestíháte nasnídat, vstaňte o čtvrt hodinu dříve a večer běžte o čtvrt hodinu dříve spát. Uvidíte, že se to vyplatí.

Nezapomeňte na kávu nebo čaj

Káva, černý čaj nebo zelený čaj pomůže na soustředěnost. Pokud si ji nemůžete dát v práci, dejte si ji doma nebo alespoň o pauze. Není nad to dodržovat tento oblíbený rituál. Jestliže kávu nebo čaj nepijete, ignorujte tento bod.

Jezte v práci

V práci byste také měli něco sníst. Pokud chodíte do práce s tím, že v ní nebudete vůbec nic jíst, bude vám po chvíli chybět dostatek energie. Ideálně je jíst v práci vždy o přestávce a neupřednostňovat pouze kouření. Pokud máte možnost, běžte na oběd, pokud ne, kupte si něco v kantýně nebo si doneste jídlo z domova.

Nezapomeňte pít

I v práci byste měli pít. Dostatek tekutin je prospěšný pro mozek a bude se vám lépe pracovat. Můžete pít čistou vodu, minerálkou, perlivou vodu a občas i sladké nápoje. K tomu se hodí i zmiňovaná káva nebo čaj.

Nebojte se kolegů

Práce není jen o tom, že budete pouze pracovat bez jediné vydané hlásky. Zapojte se do konverzace s kolegy nejen při práci (pokud to lze), ale také před začátkem, o přestávce nebo i po konci pracovní doby. Sociální kontakty jsou velmi důležité. Vy se dozvíte něco nového a stejně tak se můžete i svěřit. Vždy se navíc na pracovišti hodí nějaká spřízněná duše. Nezapomeňte se občas setkat i mimopracovní dobu.

Protáhněte se

Můžete se v práci protáhnout? Tak to udělejte! Několikrát za směnu se protáhněte, a pokud to vaše práce nedovoluje, protáhněte se cestou na záchod nebo o přestávce. Uvidíte, že vám to pomůže.

Myslete pozitivně

Pokud si práci jen znepříjemňujete, berete ji negativně nebo se podceňujete, pravděpodobně vám moc nepůjde a každá sekunda se bude doslova táhnout. Naopak při pozitivním myšlení, při zdravém sebevědomí nebo motivujících se myšlenkách práce vám půjde lépe a od ruky. Taktéž nezapomeňte na úsměv, se kterým to jde vždy mnohem lépe.

Někdy se hodí říct: „Ne!”

Máte mraky práce a váš nadřízený vám dává stále další a další úkoly? Zkuste je někdy odmítnout. Měli byste je ale odmítnout chytře. Můžete říct, že teď máte hodně úkolů a tento nový byste pravděpodobně nestihli nebo nezvládli udělat, že máte jinou práci, jež spěchá, že to nemůžete vyřídit atd. Moc vhodné není říkat přímo jen ne, ale nějak to odůvodnit.

A co dělat doma?

Někteří lidé žijí neustále prací, přitom si neuvědomují, jak moc jim to škodí. Někdy je doopravdy potřeba prostě vypnout a soustředit se na něco jiného. Další den budete mít více síly i motivace do práce.

Máte nějaké rady, které vám usnadňují lepší pracovní výkon?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte