BudKocka.cz logo

Jak snadno přežít v práci celou směnu?

Životní styl Rady Práce Eliška 5. července 2016
tipy

V práci je většina lidí 8 hodin, během této doby je mnohdy nutné přemoct únavu, nesoustředěnost a někdy i nechuť k samotné práci. Co byste měli dělat pro to, ať se vám lépe pracuje? Čím si můžete celou směnu zpříjemnit?

Co dělat, ať se vám lépe pracuje?

Pořádně se vyspěte

Do nového dne se vždy pořádně vyspěte. Pokud vždy vstáváte bez energie a očividně jste unavení, zkuste spát o něco déle. Zapomeňte na sledování televize a běžte raději o hodinu dřív spát. Po pár dnech zhodnoťte, zda vám tato změna pomohla a máte více energie. Pokud je to stále málo, zkuste přidat ještě nějakou dobu, ať spíte 7 - 8 hodin.

Nasnídejte se

Po dlouhém spánku je vhodné se nasnídat. Snídaně vám dodá síly do nového dne. Dejte si pečivo nebo chléb s máslem, sýrem nebo šunkou a k tomu nezapomeňte na zeleninu. Oblíbené jsou i různé kaše nebo vejce na různé způsoby. Pokud se ráno nestíháte nasnídat, vstaňte o čtvrt hodinu dříve a večer běžte o čtvrt hodinu dříve spát. Uvidíte, že se to vyplatí.

Nezapomeňte na kávu nebo čaj

Káva, černý čaj nebo zelený čaj pomůže na soustředěnost. Pokud si ji nemůžete dát v práci, dejte si ji doma nebo alespoň o pauze. Není nad to dodržovat tento oblíbený rituál. Jestliže kávu nebo čaj nepijete, ignorujte tento bod.

Jezte v práci

V práci byste také měli něco sníst. Pokud chodíte do práce s tím, že v ní nebudete vůbec nic jíst, bude vám po chvíli chybět dostatek energie. Ideálně je jíst v práci vždy o přestávce a neupřednostňovat pouze kouření. Pokud máte možnost, běžte na oběd, pokud ne, kupte si něco v kantýně nebo si doneste jídlo z domova.

Nezapomeňte pít

I v práci byste měli pít. Dostatek tekutin je prospěšný pro mozek a bude se vám lépe pracovat. Můžete pít čistou vodu, minerálkou, perlivou vodu a občas i sladké nápoje. K tomu se hodí i zmiňovaná káva nebo čaj.

Nebojte se kolegů

Práce není jen o tom, že budete pouze pracovat bez jediné vydané hlásky. Zapojte se do konverzace s kolegy nejen při práci (pokud to lze), ale také před začátkem, o přestávce nebo i po konci pracovní doby. Sociální kontakty jsou velmi důležité. Vy se dozvíte něco nového a stejně tak se můžete i svěřit. Vždy se navíc na pracovišti hodí nějaká spřízněná duše. Nezapomeňte se občas setkat i mimopracovní dobu.

Protáhněte se

Můžete se v práci protáhnout? Tak to udělejte! Několikrát za směnu se protáhněte, a pokud to vaše práce nedovoluje, protáhněte se cestou na záchod nebo o přestávce. Uvidíte, že vám to pomůže.

Myslete pozitivně

Pokud si práci jen znepříjemňujete, berete ji negativně nebo se podceňujete, pravděpodobně vám moc nepůjde a každá sekunda se bude doslova táhnout. Naopak při pozitivním myšlení, při zdravém sebevědomí nebo motivujících se myšlenkách práce vám půjde lépe a od ruky. Taktéž nezapomeňte na úsměv, se kterým to jde vždy mnohem lépe.

Někdy se hodí říct: „Ne!”

Máte mraky práce a váš nadřízený vám dává stále další a další úkoly? Zkuste je někdy odmítnout. Měli byste je ale odmítnout chytře. Můžete říct, že teď máte hodně úkolů a tento nový byste pravděpodobně nestihli nebo nezvládli udělat, že máte jinou práci, jež spěchá, že to nemůžete vyřídit atd. Moc vhodné není říkat přímo jen ne, ale nějak to odůvodnit.

A co dělat doma?

Někteří lidé žijí neustále prací, přitom si neuvědomují, jak moc jim to škodí. Někdy je doopravdy potřeba prostě vypnout a soustředit se na něco jiného. Další den budete mít více síly i motivace do práce.

Máte nějaké rady, které vám usnadňují lepší pracovní výkon?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte