BudKocka.cz logo

Naučte se mít ráda sama sebe

Životní styl Rady Problémy Markéta 18. prosince 2013
hezká žena

Téměř každého někdy přepadnou myšlenky o vlastní nedokonalosti. Máme pocit, že se nám nic nedaří, že nejsme dost hezké, že nás nikdo nemůže mít rád a podobně. V tomto článku si řekneme, jak jednoduše zatočit s pocity méněcennosti a naopak zvýšit sebevědomí.

Máte právo na štěstí

Určitě jste už někdy slyšely o zákonu akce a reakce a vsugerovaných pocitech a zdá se, že na tom vážně něco je. Kdo si myslí, že se mu nic nedaří, tomu opravdu nejde nic od ruky. Kdo je otrávený a zamračený, ten odpuzuje ostatní. A hlavně, kdo nemá rád sám sebe, ten se cítí obzvlášť nemilovaný.

Co s tím dělat? Nejprve si musíme uvědomit, že každý na světě má právo být milován a právo na šťastný život. Musíme si ale dovolit být šťastné. Štěstí není něco, co si samo náhodně vybírá lidi, ale naše volba. Každému navozuje pocity štěstí a radosti něco jiného. Zamyslete se nad tím, co vám a vyhledávejte to. Mohou to být i „drobnosti”, jako třeba procházka přírodou a relaxace v ní.

Inspirujte se ostatními...

Další známá pravda je, že na každém člověku je něco hezkého, ale pokud máte vážný problém přijmout svůj vzhled, okolí to vycítí – ne proto, že byste byly opravdu ošklivé, ale z nejistého vystupování bez sebedůvěry. Podívejte se kolem sebe na ženy, které mají do modelek daleko, ale jsou usměvavé, sebevědomé a oblíbené. Dokáží totiž prodat své přednosti, potlačit nedokonalosti a hlavně se netváří jako kakabus. Inspirujte se jimi.

...ale nesrovnávejte se s nimi

Naprosto si zakažte pocity závisti nebo méněcennosti vůči lidem, kteří vám přijdou vzhledově bez chybičky nebo se jim ve všem daří. I oni určitě mají své problémy a smutky, o kterých vůbec nevíte. Máte štíhlou kamarádku? Berte to jako motivaci (zdravě) shodit pár kil taky. Je vždycky dokonale nalíčená a učesaná? Sama si najděte, jaké líčení a účesy budou slušet vašemu typu pleti a obličeje.

Když se budete utápět v myšlenkách jako „Proč jen já mám takovou smůlu”, nic k lepšímu nezměníte. Naopak zjistěte, co je hlavní příčinou toho, že máte tyto pocity a snažte se ji odstranit.
Srovnávat se s ostatními je cesta do pekel. Máte svůj život, který můžete každý den zlepšovat.

špatná nálada

Špatná nálada nebo deprese?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, své nedostatky občas řeší každý. Ale co když se dlouhodobě cítíte tak špatně, že už se vám ráno nechce vstávat, scházet se s lidmi, nevidíte na sobě jedinou dobrou věc a máte pocit, že se všechno, na co sáhnete, zkazí? Je rozdíl mezi splínem vyvolaným tím, že jste se vzbudily do škaredého počasí a dlouhodobými pocity smutku a nechuti k běžným činnostem. V tom druhém případě není nic divného na tom, abyste se poradila s odborníkem. I s ním můžete začít s tréninkem sebelásky a změnit pohled na sebe sama i svět.

Měly jste někdy problémy se sebepřijetím? Jak se vám podařilo zvýšit si sebevědomí?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte