BudKocka.cz logo

Zjistěte, jak se konečně nebát telefonovat

Životní styl Rady Volný čas Eliška 11. srpna 2014
telefonování

Telefon, ať chceme nebo ne, se stal nepostradatelným v našich životech. Pokud si nakoupíte něco v e-shopu, ucházíte-li se o práci, chodíte-li do práci nebo voláte něco vyřídit, potřebujete mít telefon. Následně vám někdo zavolá nebo vy musíte někomu zavolat a v tom může být ten háček. Pro mnoho lidí je volání přirozené a volají rádi, ale pro někoho to znamená strach a stres. Jak se tohoto strachu můžete zbavit nebo co dělat, ať se bojíte méně?

I když to na první pohled tak nevypadá, tak strach z telefonování má docela dost lidí. Pro ně je pak někomu zavolat celkem stresující a nepříjemné a zvonící telefon by nejraději hodili z okna, jen ať ho nemusí brát. Při hovoru se necítíte sví, bolí vás břicho a občas se zakoktáte a hlavně se těšíte, až už skončí ta hrozná situace. O to horší je vědomí, když víte, že za chvíli musíte volat někam znovu. To prostě nikoho nepotěší. Existuje několik tipů, které vám pomohou přestat se bát telefonovat, popřípadě to zlepší.

Jak se zbavit strachu?

Podívejte se na několik zajímavých rad, které vám mohou pomoct se alespoň trošku zbavit se odporu k telefonování. Nejprve na to zkuste jít pozitivně a říkejte si, že vlastně o nic nejde. Je to jen hovor, nic víc.

Připravte se na volání

V klidu si připravte, co vlastně chcete říct. Můžete si to napsat na papír v bodech. Oddychněte si a podle potřeby připravte k tomu i prostředí. Doma si můžete jít sednou na sedačku, protože tam se cítíte dobře nebo naopak ke stolu. Hlavně si říkejte, že to zvládnete, což je pravda a kdyby jste řekli něco špatně (např. jste se přeřekli), tak se přece nic nestane. I na druhé straně je jen člověk, který se do telefonování může nutit.

Volejte v klidu

Nejlepší je, abyste volali na klidném místě a nikdo vás nerušil. Zavřete okna, z pokoje všechny vyžeňte a pusťte se do volání. Pokud voláte v práci, tak tam je to horší. Ovšem tam vás kolegové určitě zrovna nebudou rušit, protože buď budou vědět, že voláte nebo budou pracovat na svých úkolech a o vás se starat nebudou. Navíc i oni občas musejí volat a občas se každý zakoktá nebo řekne nesmysl, proto pokud se vám to zrovna stane, tak se smát nebudou.

Mluvte pomalu

Mnoho lidí ve stresu začne koktat nebo přeříkávat se. Často v těchto případech ale mluví velmi rychle, aby ze sebe všechno co nejrychleji dostali. Vy ale na to běžte naopak, mluvte pomalu a v klidu. Řekněte všechno, co chcete vyřídit. Takto vám to půjde mnohem lépe.

Trénujte se

Někomu proti nechuti k volání pomůže brigáda nebo práce v telemarketingu, protože tam budete po celou směnu jen volat. Ovšem tato práce není pro každého a může mu tak dokonce i volání znechutit. Jako trénování v telefonování není myšleno, že budete volat rodině, protože té se většinou lidé nebojí volat, stejně tak i přátelům. Pokud se jim bojíte volat, občas jim zavolejte a chvíli se s nimi bavte. Pomůže to i v dalších krocích.

Sice se říká, že neznámá čísla byste neměli moc brát, ale vy to klidně udělejte. Pravděpodobně se budete jednat o různé nabídky půjček, změny elektřiny nebo průzkumy. Vy ale s žádnou nabídkou nesouhlaste, ale spíše se ptejte, o co se jedná, co jak funguje atd. Ve výsledku se trošku rozpovídáte, ale už předem budete vědět, že všechno odmítnete. Můžete také zavolat například realitním makléřům nebo na infolinky různých služeb a ptát se na zajímavé věci. Na otrkání pomůže každý hovor.

S každým dalším telefonátem vám to půjde lépe

Čím častěji budete volat, tím dříve se zbavíte strachu. Zjistíte, že vlastně o nic nejde. K tomu nevíte, jestli náhodou se i ta druhá strana nebojí telefonovat, ale stejně jako vám ji nic jiného nezbývá než to vzít nebo zatelefonovat.

Máte nějakou radu, která funguje na to, jak se nebát telefonovat?Názory k článku


volala mi nejaka pani,predstavila se jako chranena dilna koralky a SLYSIME SE?Bohuzel jsem rekla ano ale pak jsem si uvědomila,ze jsem nekde na Fb cetla,ze je to nejaky podvod a ze to sluvko "ano"zneuziji.Volala jsem na to číslo hnad zpatky a volane číslo neexistuje.Pak se nebojte telefonovat! Dekuji za odpověď.
Vera, 10. května 2017

Napište, co si o tom myslíte