BudKocka.cz logo

Jak se lépe soustředit na práci a učení

Životní styl Rady Veronika 26. září 2014
jak se soustředit

Máte problémy se soustředěním se a už se nechcete dívat na to, že nic nestíháte? Tak to potom zjistěte, jak můžete tento problém jednoduše vyřešit. V první řadě musíte chtít vy sama, problém není v okolí ale pouze ve vás.

Také záleží na tom, jestli se potřebujete soustředit v práci, při studiu nebo při práci z domu. V práci vás může hlídat nadřízený a teoreticky nedovolí, abyste se pořád flákala. Doma je to horší, mnohem horší. Jak při studování, tak i při pracování máme neustále tendence odbíhat od práce někam jinam. Internet nabízí tolik možností - zprávy, bulvár, sociální sítě, e-mail, fóra, pak je tu televize, známí... A najednou zjistíte, že jste vlastně za ten den neudělala nic. Opět nic.

Málokdo uvěří, že práce z domu je tou nejtěžší variantou, protože je hodně o sebedisciplíně a vůli. Se školou je to podobné, ale zkoušky a písemky netrvají věčně a brzy skončí. Co tedy můžete dělat, ať se lépe soustředíte?

Mrkněte na tipy, které vám mohou pomoct

Začněte ihned

Přijdete do práce, pracujete doma nebo řešíte nějaký problém, ale ještě předtím než začnete si musíte přečíst zprávy, jít někomu napsat nebo si zatelefonovat s tím, že tu práci vyřešíte až potom? Tak to je chyba, protože se budete neustále od práce oddalovat a říkat si, že začnete za chvíli, pak vás napadne ještě další odkládání a ve výsledku nezačnete vůbec nebo až velmi pozdě. Začněte hned, zbytečnosti a zábavu si nechte na přestávku nebo po práci. Ve výsledku zjistíte, že už vás polovina těch věcí už nezajímá.

Zaměřte se na jeden problém

Máte více úkolů a nemůžete se pořádně na ně soustředit. Pořád přemýšlíte, jak je vyřešíte co nejefektivněji. Přitom nejlepší je nejprve se soustředit pouze na jeden úkol, vyřešíte ho rychleji a pečlivěji. Poté zase přistupte k řešení dalšího úkolu. Po každém vyřešeném úkolu se budete cítit lépe a dodá vám to energii na další.

Udělejte si pořádek

Pokud máte na stole, ve věcech nebo ploše v počítači nepořádek, tak se vám moc dobře pracovat nebude. Ukliďte si jej a snažte se ho udržovat i nadále. Budete mít lepší pracovní prostředí a nebude muset uvažovat nad tím, že tam máte zbytečné papírky, tužky nebo soubory.

Věnujte se jen práci

Myslíte pořád na ICQ, Facebook, Skype nebo e-mail? Přestaňte na ně myslet, na druhé straně také nikdo není, neboť pracují. Věnujte se práci, komunikaci si užijete až po ní. Pokud vám to pomůže, dejte si do uší sluchátka s hudbou (rádio raději ne) nebo i bez, ať nemusíte pořád řešit a odbíhat ke zbytečnostem.

Dejte si pauzu

Pravidelná pauza rozhodně pomůže pro načerpání další energie. Projděte se po místnosti, jděte ven nebo se jen protáhněte. A pokud moc možností v práci nemáte, využijte přestávku nebo čas před a po práci a běžte ven na čerstvý vzduch.

Nezapomínejte na jídlo

Na soustředění pomůže i jídlo. Jezte raději lehké pokrmy, které vás zasytí a dodají vám energii. Výborný vliv na soustředění má ovesná kaše a vločky obecně, lesní ovoce, losos, banán a vejce. Na pití je pak vhodný zelený čaj nebo dobrá káva. V neposlední řadě se hodí i čokoláda, která zlepšuje pozornost a cukry se při práci hlavou hodí.

Napijte se

Sklenice ledové vody, šálek kávy nebo dobrého čaje vám také dodá energii. Vyberte si to, co máte ráda. Nebo si slibte pití za odměnu, až uděláte úkol dáte si kávu nebo oblíbený čaj.

Peníze jsou silná motivace

Jako motivace by vám mohly sloužit i peníze. Když nebudete pracovat, vyhodí vás, nedostanete peníze a budete muset hledat novou práci. Nebo, když nebudete pracovat, přijdete o zakázky a zase nebudete mít peníze. Peníze často bývají silnou motivací pro to, ať lidí pracují. Horší situace nastane, pokud někoho nepřinutí ani ty peníze. To se pak problém musí hledat někde jinde.

Máte nějakou radu pro ostatní, ať vědí, jak se mají lépe soustředit?Názory k článku


Jen mě napadá otázka...kde ten problém potom hledat, když už ani peníze nejsou dostatečná motivace? :D
Tyna, 30. října 2014

Jsem líná jak prase to je v háji..:D Na mě nefunguje nic
Angie, 16. března 2015

Napište, co si o tom myslíte