Žloutenka typu A - nemoc špinavých rukou
Nemoci Zdraví Markéta 28. srpna 2016Žloutenku typu A, lidově nazývanou i nemoc špinavých rukou, přenáší virus hepatitidy A (HAV). Stejně jako další typy žloutenek postihuje játra, v tomto případě akutně, ale nepřechází do chronického stádia a jen zřídka způsobuje nějaké vážné jaterní onemocnění. Spíše starší lidi trápí déle, děti a mladí lidé často nemají ani žádné příznaky. Přenáší se hlavně fekálně-orální cestou, jinými způsoby vzácně. Existuje proti ní také očkování.
Jak se hepatitida typu A přenáší?
K nákaze může dojít společnou konzumací jídla s infikovanou osobou, která si před jídlem a po použití toalety neumyla ruce, znečištěnýma rukama, vypitím znečištěné vody nebo snědením potravin v takové vodě uvařených, konzumace připravovaných salátů, syrových mořských plodů, těsným osobním kontaktem s nakaženým člověkem (např. při pohlavním styku), péčí o infikovanou osobou nebo dotýkáním se úst neumytýma rukama.
Nepřenáší se kašláním, kýcháním, objímáním a z mateřského mléka na dítě.
Kdo patří k rizikovým skupinám?
Nakazit se může každý, ale ohroženější jsou lidé, kteří cestují do rozvojových zemí, žijí s někým, kdo je zrovna infikován, užívají nelegální drogy (i neinjekčně), děti i dospělí.
Mezi riziková povolání patří např. zdravotníci, vychovatelé a učitelé, vojáci, policisté, celníci a pracovníci vězeňské služby, pracovníci s odpady a zaměstnanci cestovního ruchu včetně dálkové dopravy.
Jaké jsou příznaky hepatitidy typu A?
Mnoho lidí, hlavně děti a mladí dospělí, žádné symptomy nemá a mohou nákazu přechodit. Jinak mezi obvyklé projevy patří únava, bolesti svalů, kloubů a žaludku, nevolnost, horečka, nechutenství, průjem, tmavě žlutá moč nebo naopak světle zbarvená stolice, nažloutlá kůže a oční bělmo.
Příznaky se objevují po 2-7 týdnech od nákazy, inkubační doba je tedy celkem dlouhá.
Jak se hepatitida typu A diagnostikuje?
Diagnóza žloutenky se provádí pomocí krevních testů a celkového vyšetření. Případná porucha funkce jater se pak odhalí zvýšenou koncentrací jaterních enzymů.
Jak se hepatitida typu A léčí?
Často odezní i bez léčby. Někteří lidé však mohou trpět jejími příznaky i půl roku. Většinou se léčí podpůrně, to znamená, že se nebojuje přímo proti viru, ale vytváří takové podmínky, aby jim organismus mohl čelit. Znamená to hlavně klid na lůžku, abstinence, popř. léky a vitamíny, které chrání a obnovují jaterní buňky. K tomu je nutná i jaterní dieta na několik týdnů. V případě komplikací je nutná několikatýdenní izolace v nemocnici.
Jak se žloutence typu A vyhnout?
Nejúčinnější ochranou je očkování. Podávají se dvě dávky, druhá za 6-12 měsíců po první. Děti by měly být očkovány mezi 12-24 měsíci věku. Zejména by se měli nechat očkovat lidé z rizikových skupin a s chronickým onemocněním jater.
Před tímto typem žloutenky můžete dále chránit sebe i ostatní, když si pokaždé umyjete ruce teplou vodou a mýdlem po příchodu domů, po použití toalety, po přebalení miminka a před přípravou či konzumací jídla, v rozvojových zemích budete používat balenou vodou atd.
Co dělat, když si myslíte, že jste byli nakaženi?
Snažte se zůstat doma, ať žloutenku neroznášíte. Její přenos je totiž velmi snadný. K tomu připojte rady, které byly uvedeny nahoře. Většinou se žloutenka typu A snadno vyléčí doma, léčba trvá až několik týdnů. V případě komplikací vyhledejte lékaře.