BudKocka.cz logo

Zbavte se rýmy pomocí babských rad

Zdraví Babské rady Lucie 9. listopadu 2016
rýma

S chladným počasím se u mnohých objeví nepříjemná rýma, která se projevuje ucpaným nosem, neustálým smrkáním, svěděním, huhláním a pocitem na kýchnutí. Tyto nepříjemné příznaky většinou doprovázejí rýmu, každý by se jich nejraději co nejrychleji zbavil. Jaké babské rady na ni pomáhají?

Co je rýma?

Rýma je zánětlivé onemocnění, které je způsobeno viry. Viry se neustále mění, proto může být každá rýma u různých lidí odlišná. Virus se vyskytuje ve vzduchu, do něhož se dostane smrkáním a kýcháním.

Častěji se rýma objevuje v chladných měsících a to z prostého důvodu; imunita člověka je oslabena a je tak náchylnější na infekce. V zimě se totiž konzumuje méně vitamínů a cenných látek, k tomu se připočte zima a vlhko a fakt, že nesvítí slunce, které nedodává důležitý vitamín D. To vše se podepíše na naší imunitě.

Babské rady, které pomohou

Pokud vás začne trápit rýma, nemusíte ihned chvátat do lékárny pro nosní sprej, vystačíte si s babskými radami, které mohou být účinnější než cokoliv z lékárny. Podívejte se na seznam těch nejčastějších.

Pijte hodně tekutin

Dostatečná hydratace pomáhá organismus srovnat s aktuální infekcí a zároveň chrání před další nákazou. Vsaďte na bylinkový či ovocný čaj nebo čistou vodu, nejsou vhodné sladké nápoje, káva, zelený čaj či kofeinové nápoje, které odvodňují organismus.

Dopřejte si vývar

Poctivý kuřecí nebo hovězí vývar se vám bude hodit, neboť díky páře uvolní nos a dodá energie. Nezapomeňte, že má být horký, jinak nebude mít smysl. Někteří sice zpochybňují tuto babskou radu, ale má co do sebe a může rýmu i zastavit.

Česnek jako antibiotikum

Česnek slouží jako přírodní antibiotikum a při rýmě to platí obzvláště. Pomáhá uvolnit ucpaný nos a také urychluje léčení. Vhodné je ale jíst česnek syrový například ve formě pomazánky, na topinkách nebo pro odvážlivce jen tak samotný.

Horká koupel nebo sprcha

Horká pára působí velmi pozitivně na ucpaný nos a pročistí ho. Soustřeďte se na hluboký nádech a výdech, který ocení nejen ucpaný nos, ale i dutiny. Do koupele si můžete přidat rovněž esenciální oleje, které taktéž mohou pomoci.

Bylinkový čaj

Také bylinkový čaj, který je určen přímo proti rýmě, jednoduše funguje. Čaj si připravte horký, přidejte k němu citron a med. Pijte ho velmi pomalu, má uvolňovat nosní dutiny a ucpaný nos. Směs nebo čaj pomáhající na rýmu seženete v bylinkářství nebo v obchodech se zdravou výživou.

Inhalace křenu

Nastrouhejte si čerstvý křen a poté inhalujte jeho intenzivní vůni. Pomáhá na uvolnění uspaného nosu i dutin. Kromě inhalace je účinná také konzumace, protože udělá podobnou službu.

Solný roztok

Smíchejte dvě deci vody s lžičkou mořské soli a tou naplňte buď lahvičku nosních kapek, nebo si vodu aplikujte do nosu pomocí vatových tyčinek. Tato babská rada je velmi populární a nahrazuje i klasické kapky proti rýmě.

Nezapomeňte na vitamín C

Vitamín C je velice důležitá látka, která pomáhá rychleji k uzdravení. Jezte hodně ovoce a zeleniny, ať ho máte dostatek. V případě potřeby můžete sáhnout po vitamínech z lékárny.

Dostatečně větrejte

Možná jste si všimli, že se vám venku dýchá mnohém lépe, to je z důvodu, že kolem vás není tolik virů jako v místnosti a je tam čerstvý vzduch. Z tohoto důvodu pravidelně větrejte, ať se do místnosti dostane čerstvý vzduch a ten s viry půjde ven.

Nosní kapky mohou také pomoct

Pokud nechcete zkoušet různé babské rady, zajděte si jednoduše do lékárny pro kapky proti rýmě. Existuje mnoho různých druhů, přičemž jsou vhodné pro jiné typy rým. Pomáhají ulevit, ale jestli ji umí vyléčit rychleji, je sporné. Někomu mohou pomoct a někomu ne.

Dbejte na prevenci

Nejlepší je dbát na prevenci, ať rýmu nedostane. Věnujte pozornost následujícím radám.

Znáte další babské rady, které fungují a pomůžou se rýmy zbavit?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte