Jak na zápach z úst? Vyřešte tento nepříjemný problém
Zdraví Rady Hygiena Monika 19. ledna 2014Zápach z úst je nepříjemný problém, na kterém je nejhorší, že ho většinou na sobě nepoznáte. Často vám to někdo musí říct, což také není v danou chvíli ten nejlepší pocit. Za zápach nemusí moc jen špatná hygiena, ale i nemoc. Příčiny jsou různé, zjistěte proto přesně, o co se jedná.
Špatná hygiena
Velmi často za zápach může nedostatečná ústní hygiena, kterou dotyčný odflákne nebo rovnou si zuby vůbec nečistí. Je ale nutné zmínit, že za dostatečnou hygienu se nepovažuje pouze kartáček a pasta, ale také dentální niť, mezizubní kartáček nebo ústní voda. Nejdůležitější je ale, abyste dané pomůcky uměla správně použít, což vám může ukázat váš zubař nebo dentální hygienistka. Dále je potřebné čistit si zuby nejméně dvakrát denně a to ráno po snídani a večer před spaním, nejlépe by bylo po každém jídle. Důležité je také nezapomenout na čištění jazyka, na kterém se bakterie taktéž vyskytují.
Zkažený zub v ústech
I obyčejný zkažený zub může za zápach z úst. Hniloba a rozkládání dentinu, které jsou charakteristické pro zkažené zuby, se projevuje zápachem. Důležité je zajít k zubaři, nechat si zub zaplombovat nebo vytrhnout. Jiné řešení v tomto případě není, pomůže jen návštěva zubaře.
Paradentóza
Paradentóza (parodontitida, paradontóza) vzniká kvůli usazování bakterií na sklovině zubů, poté vznikne plak a společně s kazem vznikají záněty dásní. Nejprve zarudnou dásně, které bolí a časem i krvácí. Vzniká hnis a celé onemocnění v případě neléčení je doprovázeno zápachem z úst. Je nutné vyhledat zubaře, pravidelně provádět ústní hygienu, omezit kouření a konzumaci dráždivých pokrmů.
Problematické zuby moudrosti
Osmičky (zuby moudrosti) často způsobují mnoho problémů, někdy pořádně nevyrostou, způsobují záněty, bolí nebo se špatně čistí. Právě kvůli nějakému takovému nebo úplně jinému problému mohou moct za zápach, proto je zubaři někdy preventivně a někdy oprávněně vytahují ven.
Může za to jídlo a pití
Každý ví, že po česneku a cibuli dech není zrovna nejpříjemnější. Málokoho napadne, že občas za to může i obyčejné maso, pokud se kousek masa usadí mezi zuby a postupně tam hnije. Na dech má vliv také káva, alkohol, sladké limonády a různé aromatické pokrmy. Je tedy dobré se těmto potravinám a nápojům vyhýbat nebo nechodit ven.
Různá onemocnění
I skryté onemocnění se může projevit zapáchajícím dechem. Častým problém je neléčená celiakie či různé intolerance a alergie, pálení žáhy, zánět dutin, žaludeční vředy, problémy se slinivkou a také cukrovka. Tyto problémy byste měla řešit s lékařem, ať se jich co nejdříve zbavíte.
Ketóza
Držíte-li dietu, při které se razantně omezují sacharidy pod cca 80 g za den, nastává ketóza. Při ní je charakteristický výrazný zápach z úst, proto je nutné je časté čištění zubů.
Hlad a noc
Po ránu smrdí z pusy každému, během spánku se totiž produkuje málo slin a navíc ani nejíte. Ranního dechu se zbavíte snídaní a vyčistěním zubů.
Pokud během dne nic nejíte a ani nepijete, produkuje se málo slin a to se projeví v nepříjemném dechu. Ten se zlepší po té, co něco sníte a vypijete.
Jak odstranit zápach z úst?
Záleží vždy na daném problému a pak na jeho řešení. Pokud se jedná o nevábný dech, který vznikl kvůli nedostatečné hygieně nebo jídle, může vám pomoct obyčejná žvýkačka nebo mentolový bonbon. Dále se může žvýkat čerstvá petržel, zázvor, anýz nebo vyplachovat ústa černým čajem. Samozřejmostí je i vyčistění zubů, což se ale na mnoha místech nedá provést.
Máte nebo měla jste problém se špatným dechem? Jak jste to vyřešila?
Katka, 28. ledna 2017