Jak na zánět močového měchýře?
Zdraví Nemoci Problémy Šárka 11. září 2012
Zánět močového měchýře je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, se kterým se většina žen alespoň jednou za život setká. Jaké jsou příčiny zánětu, příznaky a nejlepší léčebné metody pro toto onemocnění? Případně jak se před ní preventivně chránit? To vše si můžete přečíst v tomto článku.
Jaké jsou příčiny?
Zánět močových cest (tj. močové trubice, močového měchýře, močovodu a ledvin) je nejčastěji způsoben střevními bakteriemi. Dále ho mohou vyvolat i některé viry a houby (plísně). Dalšími méně častými příčinami mohou být nejrůznější onemocnění, jako je cukrovka nebo dna. Všechny poruchy proudění moči, močové kameny a v nejhorších případech i nádory umístěné na močových cestách.
Odhalená záda a bříško
Tento faktor samozřejmě také ovlivňuje vznik zánětu močového měchýře. Nestále podchlazení těchto partií infekci podporuje. Zvolte tedy raději delší svetřík před vypasovaným krátkým tílkem.
Pohlavní styk
I tato aktivita může zánět způsobit nebo podporovat. Při pohlavním styku se mohou k močovému měchýři velmi snadno dostat. Proto se doporučuje dojít se po něm hned vymočit, aby se bakterie dostaly z těla ven.
Jak se zánět močového měchýře projevuje?
Ve většině případů se jedná o neustálou potřebu dojít si na toaletu, která je spojená s nepříjemnými křečovitými bolestmi. Může se jednat třeba i o pouhou pálivou bolest při vykonávání potřeby. Jestliže se v moči objeví, krev měli byste okamžitě navštívit lékaře. Může se totiž jednat o poškození ledvin, které byste neměly podcenit. Způsobit si ho můžete snadno. Třeba pádem z kola nebo z lyží.
Pokud se u vás jeden z těchto příznaků objeví, s návštěvou lékaře byste neměly otálet. Můžete tak zabránit rozšíření zánětu až do ledvin, které se projevuje horečkami a ostrými bolestmi do zad nebo do boků.
Proč je zánět tak nebezpečný?
Především kvůli tomu, že napadá ledviny a může je závažně poškodit. Zárodky bakterií se v těle velmi rychle rozmnožují a jsou za velmi krátkou dobu schopné napadat okolní orgány a dostat se přes močovou trubici přímo k ledvinám. Onemocnění by se tedy nemělo v žádném případě podceňovat. Při špatné nebo nedostatečné léčbě se z něj může stát chronické onemocnění, které způsobuje změny objemu močového měchýře, bolestivé močové kameny a v některých případech i nádory na měchýři. Všechny tyto nemoci jsou příčinami, které onemocnění způsobují a mohou ho i zhoršit.
Jak se zánět léčí?
Léčba začíná vyšetřením ranní moči. Podle výsledků vám pak lékař nasadí vhodná antibiotika, léky, dezinfikující přípravky nebo při méně závažných zánětech rostlinné přípravky. V případě závažných zánětu se může jedna až o šestiměsíční léčbu. Pokud má, ale zánět mírnější podobu může se jednat jen o pár dní.
Jestliže se jedná o mírnější zánět, můžete si od něj pomoci sama. Zabalujte se do dek, dávejte si teplou vanu, hodně pijte (snažte se omezit kávu) a snažte si co nejvíc odpočinout. Pomáhá například také vitamín C nebo kyselé lesní plody jako jsou brusinky.
Uživatelé mají výborné zkušenosti s jedním doplňkem stravy. Podívejte se na více informací.
Prevence zánětu močového měchýře
Pro snížení rizika vzniku zánětu lékaři doporučují několik zásad, které byste měly dodržovat. Jde hlavně o velký přísun tekutin (voda, minerálky a bylinné čaje), které podpoří produkci moči a bakterie díky tomu nemají šanci se v těle příliš dlouho udržet. Také byste se měly snažit udržovat svoje bříško, záda a intimní partie v teple (bakterie mají radši studené prostředí = sundávejte si plavky po koupání i když je venku teplo).
Názory k článku
Kikina, 13. dubna 2014
Ivana, 21. září 2016
Napište, co si o tom myslíte