BudKocka.cz logo

Jak na zánět močového měchýře?

Zdraví Nemoci Problémy Šárka 11. září 2012
Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, se kterým se většina žen alespoň jednou za život setká. Jaké jsou příčiny zánětu, příznaky a nejlepší léčebné metody pro toto onemocnění? Případně jak se před ním preventivně chránit? To vše si můžete přečíst v tomto článku.

urixin

Jaké jsou příčiny?

Zánět močových cest (tj. močové trubice, močového měchýře, močovodu a ledvin) je nejčastěji způsoben střevními bakteriemi. Dále ho mohou vyvolat i některé viry a houby (plísně). Dalšími méně častými příčinami mohou být nejrůznější onemocnění, jako je cukrovka nebo dna. Všechny poruchy proudění moči, močové kameny a v nejhorších případech i nádory umístěné na močových cestách.

Odhalená záda a bříško

Tento faktor samozřejmě také ovlivňuje vznik zánětu močového měchýře. Podchlazení těchto partií infekci podporuje. Zvolte tedy raději delší svetřík před vypasovaným krátkým tílkem.

Pohlavní styk

I tato aktivita může zánět způsobit nebo podporovat. Při pohlavním styku se mohou bakterie k močovému měchýři velmi snadno dostat. Proto se doporučuje dojít se po něm hned vymočit, aby se bakterie dostaly z těla ven.

Jak se zánět močového měchýře projevuje?

Ve většině případů se jedná o neustálou potřebu dojít si na toaletu, která je spojená s nepříjemnými křečovitými bolestmi. Může se jednat třeba i o pouhou pálivou bolest při vykonávání potřeby. Jestliže se v moči objeví krev, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Může se totiž jednat o poškození ledvin, které byste neměly podcenit. Způsobit si ho můžete snadno. Třeba pádem z kola nebo z lyží.

Pokud se u vás jeden z těchto příznaků objeví, s návštěvou lékaře byste neměly otálet. Můžete tak zabránit rozšíření zánětu až do ledvin, které se projevuje horečkami a ostrými bolestmi do zad nebo do boků.

Proč je zánět tak nebezpečný?

Především kvůli tomu, že napadá ledviny a může je závažně poškodit. Zárodky bakterií se v těle velmi rychle rozmnožují a jsou za velmi krátkou dobu schopné napadat okolní orgány a dostat se přes močovou trubici přímo k ledvinám.

Onemocnění by se tedy nemělo v žádném případě podceňovat. Při špatné nebo nedostatečné léčbě se z něj může stát chronické onemocnění, které způsobuje změny objemu močového měchýře, bolestivé močové kameny a v některých případech i nádory na měchýři. Všechny tyto nemoci jsou příčinami, které onemocnění způsobují a mohou ho rovněž zhoršit.

Jak se zánět léčí?

Léčba začíná vyšetřením ranní moči. Podle výsledků vám pak lékař nasadí vhodná antibiotika, léky, dezinfikující přípravky nebo při méně závažných zánětech rostlinné přípravky. V případě závažných zánětů se může jednat až o šestiměsíční léčbu. Pokud má zánět mírnější podobu, může se jednat o léčení jen na pár dní.

Jestliže se jedná o mírnější zánět, můžete si od něj pomoci sama. Zabalujte se do dek, dávejte si teplou vanu, hodně pijte (snažte se omezit kávu) a snažte si co nejvíc odpočinout. Pomáhá například také vitamín C nebo kyselé lesní plody, jako jsou brusinky.

Uživatelé mají výborné zkušenosti s jedním doplňkem stravy. Podívejte se na více informací.


Prevence zánětu močového měchýře

Pro snížení rizika vzniku zánětu lékaři doporučují několik zásad, které byste měly dodržovat. Jde hlavně o velký přísun tekutin (voda, minerálky a bylinné čaje), které podpoří produkci moči a bakterie díky tomu nemají šanci se v těle příliš dlouho udržet. Také byste se měly snažit udržovat svoje bříško, záda a intimní partie v teple (bakterie mají radši studené prostředí = sundávejte si plavky po koupání i když je venku teplo).

urixin


Názory k článku


Na záněty jsem extrémně náchylná. Mám dojem, že mi stačí opravdu málo k tomu, abych ho chytla. Většinou se tak stane zejména po s*xu, i když v poslední době už je to lepší, protože když jsem si stěžovala doktorce, že začnu mít problémy vždy po milování, doporučila mi, abych se došla před i vzápětí po s*xu vyčůrat a musím říct, že to celkem pomohlo. Jinak záněty léčím hlavně přírodní formou, dokud je to možné, abych se vyhnula antibiotikům. Nejčastěji to řeším urologickým čajem, který prokládám obyčejnou vodou, aby se tělo pořádně propláchlo a vyplavilo, držím se v teple a kupuju uroval akut s extraktem s brusinek, protože samotné je nemůžu vystát. Někdy se ale stane, že je zánět vážnější a pak se antibiotikům bohužel nedá vyhnout.
Kikina, 13. dubna 2014

již užívám 4 antibiotika a zánět se nepodařilo vyléčit je jiná léčba,
Ivana, 21. září 2016

Napište, co si o tom myslíte