Nepříjemné vši - příznaky a účinná léčba
Zdraví Vlasy Rady Eliška 8. června 2015Občas se stane, i když většinou je to ve škole nebo ve školce, že se objeví ve vlasech vši a hnidy. Jedná se o celkem nepříjemnou záležitost, které se ale můžete snadno zbavit. Existují i různé babské rady a přípravky, které vám pomohou k tomu, ať je zahubíte.
Většinou si všichni myslí, že vši jsou problémem pouze dětí, ale není tomu tak, protože se mohou vyskytnout v jakémkoli věku. Často se stává, že se rodiče nakazí od dětí. Je tudíž nutné se co jich co nejrychleji zbavit a zajistit, aby žádná veš nepřežila. Vůbec nejhorší situací je, když se vši opět donesou ze školy nebo školky, kde na léčbu někdo kašle a znovu se nakazí ti, kteří se jich již zbavili.
To, že někdo má vši, rozhodně není ostuda. Měl je totiž téměř každý a někteří i několikrát. Vši se objevují bez ohledu na to, zda dodržujete přísnou hygienu nebo ne. Většinou se roznesou mezi dětmi ve větším kolektivu. Jakmile ale zjistíte, že máte vy nebo dítě vši, je nutné je rychle řešit, ať se jich zbavíte.
Jak se tyto potvůrky šíří?
Vši se velice snadno šíří. Může to být čepicí, hřebeny, kšiltovkou, parukou, polštářem, gumičkami atd. Od nakažení trvá několik dní, než se začnou vesele rozmnožovat.
Jak jednoduše poznat vši?
Nejlepší možností je pořádně prohlédnout vlasy. Pokud tam natrefíte na hnidy (malá hnědá vajíčka), nymfy nebo rovnou na vši, tak hned víte, kdo se tam vyskytuje. Hnidy se dají snadno zaměnit za lupy, když ale hnidu rozmáčknete mezi nehty, lupne.
Mezi další příznaky patří neklidnost, nepozornost, ospalost, drbání na hlavě, svědění kůže na hlavě nebo krvavé pupínky na hlavě.
Pokud se vši vyskytnou ve škole nebo školce, většinou jsou rodiče upozorněni na tuto skutečnost a měli by dětem pravidelně prohledávat hlavu, místo za ušima a krk. V případě, že byste tam našli něco podezřelého, tak okamžitě konejte, ať se jich co nejrychleji zbavíte.
Přípravky na vši
Na vši je možné použít mnoho různých přípravků; existují repelenty, spreje, vody, šampony nebo séra. Asi nejpoužívanějším přípravkem je jednoduše šampon na vši. Všechny přípravky seženete v obchodech nebo lékárně (někdy je nutné si je objednat).
Léčbu vší není radno podcenit, proto byste je měli vyhubit pořádně, ať se nevracejí. Vždy se zeptejte v lékárně na přípravek s nejsilnějším účinkem, ne všechny jsou totiž účinné. Také se prodává speciální hřeben, který se nazývá všivátor nebo všiváček sloužící k vyčesávání vší a hnid.
Často se doporučuje například Incognito, Diffusil H Forte B85, Hedrin Once Spray Gel, PEDICUL Hermal atd.
Jak je vyčesat?
Na vyčesávání se používá hřeben všivátor a všiváček, kterým je možné tyto parazity vyčesat. Česání by mělo trvat nejméně pět minut vždy od kořínků vlasů až po celou jejich délku. Toto vyčesávání by se nemělo podceňovat, mělo by se provádět co tři dny a to nejlépe nad umyvadlem. Tuto proceduru provádějte i dva týdny po vymizení vší. Hřeben seženete v e-shopu nebo lékárně. Vyčesávat hnidy můžete po aplikaci spreje nebo šampónu.
Jak na ně použít šampon?
Vždy si pořádně přečtěte návod a podle něj postupujte. Šampón je nutné nechat působit déle stejně jako spreje nebo séra. Nezapomeňte na další odvšivení po pár dnech a případně ještě na třetí. Vždy po kúře vlasy pořádně vyčesejte (nejlépe hustým hřebenem - všiváčkem), ať se odstraní mrtvé (případně přeživší hnidy).
Ty, které neodstraní, odstraňte nehty. V následujících dnech vždy pečlivě kontrolujte vlasy, zda tam nenajdete hnidy. Pokud na vlasech najdete hnidy tmavé do jednoho centimetru od pokožky a lupnou při zmáčknutí, jsou stále živé. Pokud jsou světlé dále od pokožky a nelupnou, jsou mrtvé.
Pokud se vši během procedury neodstranily, tak buď jste postupovali špatně, jsou na daný přípravek odolné nebo je přípravek slabý. Jestliže se vám nedaří zbavit se vší, zajděte za dětským/praktickým lékařem nebo za lékárníkem pro rady.
Dobrým a účinným řešením je aplikovat na vlasy šampon nebo sprej po dostatečně dlouhou dobu podle návodu a po umytí vlasy pramen pro pramen vyžehlit, aby se hnidy spálily.
Můžete vyzkoušet i babské rady
Existuje mnoho babských rad, které mají pomoct s tímto nepříjemným problémem. Ale ne vždy se jedná o pomoc a může se stát, že si díky nim uškodíte. Použijte je v případě, když vám nepomohou přípravky z lékárny.
Obarvení vlasů - když nepomáhají přípravky, často barvení vlasů pomůže. Stačí jen přebarvit ve stejném odstínu (i u menších dětí) klidně smývacím šamponem. Tato metoda je velmi chválena.
Přežehlení vlasů žehličkou - žehlička na vlasy nemusí jen vlasy narovnávat, ale také hubit nepřátele. Jedná se o velmi účinný způsob, jak s nimi zatočit.
Ostříhání dohola - tato varianta je účinná, ale ne všichni by chtěli kvůli vším přijít o vlasy. Na vlasech do jednoho centimetru se vším moc nelíbí a mohou přejít na jiného hostitele v rodině.
Přípravek na vši pro psy - ačkoliv to vypadá neskutečně, tak i šampón pro zvířecí miláčky by mohl pomoct. Říká se, že funguje, je levnější a neškodí.
Slivovice - kvalitní slivovici nakapejte na hlavu a pořádně promněte, následně si hlavu zabalte do ručníku či sáčku a nechte působit klidně i přes noc.
Tea tree oil - pár kapek nakapejte na pokožku hlavu, pořádně promněte a pár kapek ještě i do vlasů. Zabalte na několik hodin vlasy do ručníku.
Ocet - klasický ocet si naneste do vlasů a na pokožku, pořádně vmasírujte, zabalte do sáčku a nechte působit několik hodin.
Olej s francovkou - smíchejte 3 díly obyčejného oleje s jedním dílem francovky (Alpa), aplikujte do vlasů a na kůži. Pořádně promněte, zabalte do sáčku a nechte několik hodin působit. Následně omyjte normálním šamponem.
Jak se starat o věci okolo?
Ložní prádlo je potřeba vyprat na 90 stupňů stejně tak i roláky, pyžamo a oblečení, které se v tu dobu nosilo (alespoň na 60 stupňů). Taktéž je dobré vyměnit hřebeny, sponky a ozdoby do vlasů nebo je alespoň pořádně umýt. Měly by se i vyklepat a vysát matrace, případné plyšové hračky dejte na dva dny do mrazničky. Důležité je vyčistit vše, ať se zabrání znovuobjevení vší, protože přenos je velmi jednoduchý.
Co slouží jako prevence?
Účinná prevence neexistuje, někdy se radí preventivně použít šampon nebo tea tree.
Vlasy je dobré umýt, pořádně opláchnout a pak vmasírovat do pokožky a vlasů pár kapek čajovníku (tea tree oil), který vši nemají rády. Může se použít i šampon s čajovníkem, ale ten zpravidla nebývá tak silný.
Pokud by vám nic nepomáhalo, vyzkoušejte je vyžehlit žehličkou na vlasy, přebarvit je nebo jako krajní řešení ostříhat na ježka. Nezapomeňte na to, že je nutné vyprat oblečení, povlečení a prostě vše, kde by mohly být hnidy (i když mají prý po 24 hodinách zemřít). Často je také problém v tom, že podcení návod na přípravku nebo se koupí příliš slabý přípravek.
Jaké máte zkušenosti s léčbou vší? Co vám pomohlo? Napište své rady do diskuze.
Poraďte prosím, jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Moc děkuji za jakékoliv další rady, než ty které jsem našla v článku.
Lenka, 18. listopadu 2015
Zuzka, 23. ledna 2016
Lída, 31. ledna 2016
Jarka, 25. března 2016
Kika, 23. května 2016
Karolína, 3. června 2016
Ocet ten pomáhá na obojí amějte to tam
asi 2 hodiny a jestli vás ti bude pálit tak
1 hodinu. My jsme se toho zabavili
takhle.;-)
Karolína, 7. června 2016
Markéta, 18. června 2016
Iva, 1. července 2016
Marca, 8. srpna 2016
Štěpka, 9. srpna 2016
Eva, 11. srpna 2016
babička, 21. srpna 2016
Ilona, 27. října 2016
Eliška, 17. prosince 2016
tereza, 17. prosince 2016
Romana, 30. července 2017
Eliška, 9. srpna 2017
Draha, 21. srpna 2017
Jana, 24. září 2017
Edita, 13. října 2017
Marcela, 31. května 2018
Míša, 25. července 2018