BudKocka.cz logo

Vaginální mykózu je vhodné řešit včas

Zdraví Nemoci Markéta 6. listopadu 2014
mykóza u žen

Vaginální mykóza (kandidóza, kvasinky nebo kvasinková infekce) je nepříjemné onemocnění, které v životě postihne skoro tři čtvrtiny žen a až polovina z nich na něj trpí opakovaně. Běžně jsou kvasinky součástí poševní mikroflóry a nezpůsobují žádné problémy, pokud se nezačnou množit. Z 90 % způsobuje infekci kvasinka rodu Candida albicans. Co dále byste měla o vaginální mykóze vědět?

Co způsobuje vaginální mykózu?

K infekci většinou dochází, když je narušena běžná rovnováha ochranných (tzv. dobrých) bakterií v poševním prostředí. To se může stát, když žena bere určité druhy léků (včetně antibiotik, antikoncepce a steroidů), při hormonální nerovnováze, koupání v chlorované vodě a dále při oslabení imunitního systému (chemoterapie, onemocnění AIDS, rakovinou nebo cukrovkou, stres, kouření), při dodání potravy kvasinkám (přílišná konzumace cukrů) nebo špatné hygieně.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Mezi hlavní symptomy patří silný poševní výtok, většinou bělavé či šedavé barvy a tvarohovité konzistence, intenzivní svědění uvnitř pochvy nebo v oblasti genitálií, podrážděnost a pálení, bolest bolest nebo pálení při močení či pohlavím styku, bolestivost pochvy nebo vulvy (vnějších pohlavních orgánů).

Jak se vaginální mykóza léčí?

Gynekolog vám může předepsat speciální globule, které se zavádějí do pochvy, mast nebo prebiotika - některé přípravky lze dostat i bez předpisu, ale je lepší, když vás lékař i prohlédne. Určitě byste jej měla navštívit, pokud jste těhotná, trpíte infekcí poprvé v životě nebo naopak neustupuje ani po léčbě a při neobvyklém zapáchajícím výtoku. Pomáhají i babské rady - např. zavést bílý jogurt (kvalitní, žádný light) dovnitř na tamponu.

Co můžete udělat doma a co zároveň pomáhá jako prevence?

Zvyšte přísun vitamínů A, B, C a E a železa a zinku.
Detoxikujte střeva (například Zaječí hořkou kyselkou) a poté dodržujte zdravý a vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva, rostlinných olejů (hlavně olivový, dýňový a lněný), luštěnin, rýže, pohanky, klíčků a zkuste i léčivé houby jako hlíva ústřičná nebo žampiony a prebiotika - např. v jogurtech. Naopak se vyhněte kravskému mléku, jinému než libovému masu, rafinovaným cukrům a ostrému koření.

Zejména v létě dávejte přednost prodyšnému bavlněnému prádlu před tangy a upnutými kalhotami a po koupání si co nejdříve převlečte mokré plavky.
Na intimní hygienu používejte jen pro ni speciálně určené přípravky a ne běžná nebo dokonce parfémovaná mýdla.

Kvasinková infekce u mužů

Kvasinkové infekce nebývají považovány za pohlavně přenosnou nemoc, ale může se stát, že se muž nakazí od své partnerky, která jí trpí. V tomto případě je nutné přeléčení obou. U mužů se projevuje svěděním, pálením a bolestí na špičce penisu, zarudnutím a podrážděním genitálií i nepříjemnými pocity při močení. Léčba je podobná jako u žen - mastmi, krémy nebo prášky. Během ní by si partneři měli odříct pohlavní styk, ani kondom nemusí být 100% ochranou.

Fakta o vaginální mykóze

Ve většině případů ji způsobuje kvasinka rodu Candida albicans.
Vaginální mykóza je velmi častá a ve svém životě ji zažije až 75 % žen.
Hlavním příznakem je svědění, ale objevuje se také výtok, pálení a bolest při močení nebo sexu.
Léčba zahrnuje lokální nebo perorální antimykotické přípravky.
Je možné, že žena nakazí svého partnera, ale jinak kvasinková infekce nepatří mezi pohlavně přenosné nemoci, protože se vyskytuje i u sexuálně neaktivních žen a dívek.

Jaké máte zkušenosti s léčbou mykózy?



Názory k článku
Velmi mi pomohla změna jídelníčku. Přestala jsem s cukry a vysadila jsem bílé pečivo. Jednu dobu jsem brala wobenzym na srovnání imunity, poněvadž po častém užívání atb jsem ji měla dosti nalomenou.
Viktorie, 18. března 2015

Napište, co si o tom myslíte