BudKocka.cz logo

Trápí vás chřipka? Rychle se jí zbavte!

Zdraví Nemoci Rady Markéta 27. ledna 2014
chřipka

Podzim a zima jsou nejen obdobím krásných barev přírody, sněhových radovánek a vánočních svátků, ale bohužel i sezónou, kdy nejvíce řádí chřipky, nachlazení a jiná virová onemocnění. Zejména chřipka je vysoce nakažlivá, protože se lehce přenáší vzduchem – kašláním, kýcháním, ale i dotykem. Nejlépe je proto myslet včas na prevenci a posílit imunitu tak, aby vůbec neměla šanci. A co patří mezi nejúčinnější preventivní opatření?

Dostatek vitaminů

Nejdůležitější je přijímat vitamin C obsažený v ovoci (citrusy, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky), zelenině (brambory, rajčata, brokolice, špenát, růžičková kapusta, zelí) a rostlinných zdrojích (šípek, rakytník). Aby se vitamin C neznehodnotil, doporučuje se zeleninu dusit v páře. Nejšetrnější je mražení a čerstvý stav.
Je prokázáno, že k chřipce je člověk náchylnější při nedostatku vitaminu D, jehož zdrojem je sluneční záření, které nám právě v zimě chybí. Tento vitamin lze najít v mořských rybách (losos, makrela, tuňák), obohaceném mléku, cereáliích nebo pomerančovém džusu.
Dále se doporučuje preventivně užívat vitaminy A a E, bioflavonoidy, antioxidanty, jód a zinek.

Očkování

Na rozdíl od západních zemí, kde se každoročně proti chřipce nechá očkovat 20-30 % obyvatelstva, u nás zatím velký zájem není. Podle lékařů však jde o nejúčinnější a bezpečnou prevenci. Pro seniory nad 65 let, zaměstnance zdravotnických zařízeních a lidi s určitými chorobami je zdarma, ale některé pojišťovny proplácí očkování všem svým klientům.

Očkovat lze i děti od 6 měsíců. Lidé jsou chráněni cca po 2 týdnech od 1. dávky vakcíny, očkovat se doporučuje před začátkem chřipkové sezóny (říjen – listopad). Nežádoucí účinky jsou vzácné, nejčastěji jde o krátkodobé zarudnutí a otok místa vpichu, únavu, bolesti svalů a kloubů nebo zvýšenou teplotu, to ale rychle odezní. Klasické očkování není vhodné pro lidi, kteří mají alergii na vaječné bílkoviny, ti ale mohou použít vakcínu založenou na tkáňových kulturách.
Nakolik očkování funguje, záleží na názoru každého.

Další rady

Celoroční posilování imunity sportem, odpočinkem, zdravým jídelníčkem a dostatečným příjmem tekutin je nejlepší prevencí proti všem nemocem po celý rok.
Během chřipkové sezóny se navíc vyhýbejte místům s vysokou koncentrací lidí, zvýšeně dbejte na hygienu (hlavně mytí rukou, nedotýkejte se obličeje), noste roušku, nepůjčujte si od ostatních předměty, které mohou být kontaminované.

Jak poznat příznaky chřipky?

Pokud vás chřipka už dostala, poznáte to typickými symptomy jako horečka, silné bolesti hlavy, kloubů a svalů, extrémní únava, kašlání a kýchání, zimnice, někdy i střevní problémy.
Chřipku rozlišíte od virózy a nachlazení tak, že přichází náhle a rychle.

Jak chřipku nejrychleji vyléčit?

Pokud nepatříte k rizikovým skupinám obyvatel a průběh onemocnění není komplikovaný, stačí ležet doma, odpočívat, mít dostatek tekutin (hlavně bylinné čaje, např. z lípy, bezu, máty, zázvoru nebo klasický černý čaj s medem a citrónem) a brát léky s obsahem paracetamolu. Při horečkách uleví i zábaly (Priessnitz). Chřipku ale v žádném případě nepřecházejte, nejen, že si sami tak můžete zhoršit zdravotní problémy, ale nakazit i své okolí!

Jakou máte radu na rychlou léčbu chřipky?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte