Netradiční amarant zpestří váš jídelníček
Potraviny Markéta 10. listopadu 2018Ačkoli se amarant pěstuje už tisíce let, jeho popularita na Západě stoupá teprve nyní. Víte, proč byste jej měla minimálně vyzkoušet? Čím je pro nás tak cenná?
Rod Amaranthus (česky laskavec) zahrnuje více než 60 druhů většinou jednoletých rostlin, které se řadí stejně jako např. pohanka k tzv. pseudoobilovinám. Původně pochází ze Střední Ameriky, kde jej Aztékové a Inkové pěstovali již před třemi tisíciletími. Je to teplomilná rostlina, které vyhovuje nížinné, teplé a suché klima.
Byl oblíbený už u Aztéků
Amarant byl klíčovou součástí jídelníčku těchto středoamerických Indiánů a používal se nejen jako potravina, ale dokonce i při náboženských obřadech. Od 16. století však španělští dobyvatelé (konkvistadoři) jeho použití zakazovali a plodiny pálili. Naštěstí se jim tuto zázračnou rostlinu zcela vymýtit nepodařilo.
Co všechno obsahuje?
Amarant obsahuje vitamíny (vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E), minerální látky (mangan, hořčík, fosfor, železo, vápník, zinek), vlákninu a mnoho aminokyselin.
Jaké je jeho energetická hodnota?
100 g amarantu (nevařeného) má energii 1 554 kJ (371 kcal), z toho 14,5 g bílkovin, 65 g sacharidů, 7 g tuků a 7 g vlákniny.
Jaké má další výhody?
Pomáhá při zažívání
Pomáhá rovněž pro zdravé zažívání - 100 g syrového amarantu zahrnuje 7 g vlákniny, zatímco stejné množství bílé rýže jen 1,5 g a rýže natural 2 g.
Je bezlepkový
Na rozdíl od mnoha obilovin amarant neobsahuje lepek, takže je vhodný i pro lidi s celiakií a další, kterým lepek neboli gluten nedělá dobře. Pokud vaříte bezlepkově, přidání amarantu je skvělý způsob, jak zvýšit nutriční hodnotu jídel a obměnit jídelníček.
Obsahuje lysin
Zatímco v jiných obilovinách nebo kukuřici tuto životně důležitou aminokyselinu nenajdete, v amarantu ano. Lysin je významným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle a hraje důležitou roli v budování svalů, vstřebávání vápníku, hojení zánětů, po operacích a zraněních. Ochraňuje cévní stěny před usazováním cholesterolu a posiluje je, čímž rovněž brání vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Pomáhá při hubnutí a odstraňování olova z organismu. Jeho nedostatek se může projevit oslabenou imunitou, chudokrevností či chronickou únavou.
Lidé jej znají už po tisíciletí
Odhaduje se, že amarant zdomácněl už před 6000 - 8000 lety, což znamená, že je oblíbenou potravinou velmi velmi dlouho. A vzhledem k jeho snadnému a rychlému růstu to dává smysl!
Dá se připravit jako popcorn
Semínka amarantu si můžete opražit jako popcorn, oblíbená je tato příprava např. v Mexiku. Mají příjemně ořechovou chuť.
Můžete jíst i jeho další části
Semena amarantu se konzumují nejčastěji, ale jedlé jsou i listy. Běžně se používají v asijské či karibské kuchyni. Lze je orestovat nebo nakrájet a přidat do polévky.
Je dobrý na srdce
Díky již zmiňovanému lysinu dokáže snižovat hladiny cholesterolu, a to i špatného (LDL). Mj. obsahuje zdravé fytosteroly (rostlinné), které rovněž mají schopnost cholesterol snižovat.
Je výborný jako snídaně
Malá zrnka amarantu uvařená na kaši jsou skvělou volbou pro první jídlo dne. Amarantová kaše je ostatně tradiční snídaní v Indii, Nepálu, Mexiku i Peru.
Máte s touto obilovinou zkušenosti? Jak ji připravujete?