Jak si pronajmout byt nebo dům
Články Bydlení Rady Lucie 30. května 2013Ne každý má vlastní bydlení a proto často připadá v úvahu komerční pronájem nebo podnájem, který můžete vybírat podle vašich možností a představ. Pokud si chcete pronajmout byt nebo dům, udělejte si jasnou představu, co vlastně chcete. Chcete byt, dům, pronájem či podnájem? Kde by měla daná nemovitost být? Chcete, aby byla vybavená, nevybavená, s terasou nebo balkónem? Kolik by měla stát? Odpovězte si na tyto a podobné otázky a vydejte se do hledání.
Nejprve by bylo vhodné si ujasnit dva pojmy, které se často pletou.
Pronájem - pronajímatel je majitelem a přímo pronajímá byt. Má ho v osobním vlastnictví.
Podnájem - pronajímatel není majitelem, ale má ho sám pronajatý. Má ho v družstevním nebo jiném vlastnictví.
Kde hledat pronájem?
Můžete se zeptat známých, zda o něčem neví nebo sami nepronajímají. Častější možností je podívat se na realitní servery, inzertní noviny, vývěsky nebo inzeráty v novinách. Oblíbený a snad největší server je sreality.cz, kde naleznete nejen pronájmy, ale i prodeje. Nebo si nechat najít pronájem nějakou realitní kanceláří. Možností je mnoho, neomezujte se jen na jednu. Můžete si jej pronajmout přes realitní kancelář nebo přes samotného pronajímatele.
Na co si dát pozor?
Určitě znáte z povídání od známých, že realitky jsou podvodníci a že je nutné si na ně dávat pozor. To je pravda, měli byste být velmi ostražití, dát na váš instinkt a na zkušenosti s danou RK, které najdete na internetu. Ne každá RK je dobrá, i když to o sobě tvrdí. Většinou, menší realitka o pár lidech nebo o jednom člověku si na své pověsti dává více záležet, protože když ji někdo bude pomlouvat, žádné další kšefty mít nebude.
Některé RK vybírají rezervační poplatek, vzápětí se zjistí, že nemovitost je už pronajatá a poplatek nevratný. Dále si pořádně přečtěte nájemnou smlouvu, v případě nejasností ji nechte realitní kanceláří nebo jejich právníkem přepracovat. Stejně tak to platí i v případě, že tuto smlouvu tvoří sám majitel nebo právník.
Nájemní smlouva
Nájemní smlouva musí být uzavřena písemně a to na dobu určitou nebo neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou smlouva vyprší datem uvedeným ve smlouvě a v případě smlouvy na dobu neurčitou je nutné doručit pronajímateli písemnou výpověď s výpovědní lhůtou 3 měsíce. Stejně tak může dát výpověď z pronájmu i pronajímatel, kdy běží taktéž od následujícího měsíce tříměsíční výpovědní lhůta. Při vážných důvodech vyplývající ze smlouvy je tato lhůta kratší.
Jak je to s placením?
Pokud si zařídíte pronájem přes realitní kancelář, zaplatíte provizi (to se platí jen u některých RK), která bývá zpravidla ve výši jednoho nájmu (v některých případech ve výši dvou nájmů). Pokud si seženete pronájem bez realitky přes majitele, provizi neplatíte, ale můžete platit za vyhotovení nájemní smlouvy u právníka (ta stojí pár tisíc). Do ceny se počítá cena za samotný pronájem a k tomu zálohy na energii, vodu, plyn, služby... Tyto zálohy by měly být zúčtovatelné.
Po podepsání smlouvy, zaplatíte nájem za daný měsíc a v témže měsíci zaplatíte i nájem za další měsíc. Také se platí kauce majiteli, která je zpravidla ve výši jednoho nájmu a po ukončení pronájmu je vrácena zpět, pokud je byt či dům ve stejném stavu a není nic zničeno.
Příklad: 10 000 Kč zaplatíte jako provizi realitce v květnu, po podepsání zaplatíte kauci 10 000 Kč majiteli, v květnu i nájem 10 000 Kč za květen a do nějakého data v květnu (cca 20. v měsíci) zaplatíte také nájem 10 000 Kč na červen).
Máte zkušenosti s pronájmem? Pozitivní nebo negativní?
veronika, 9. září 2016
Aneta, 11. září 2016