BudKocka.cz logo

Jak se starat o plavky, ať jsou jako nové?

Plavky Móda Rady Lucie 2. června 2014
plavky

Mnoho lidí se mylně domnívá, že plavky vydrží jednu sezónu a pak jsou akorát na vyhození. Přitom to tak vůbec nemusí být, když se budete o ně správně starat. Víte ale, co přesně znamená se o ně dobře starat? Zjistěte to, ať nemusíte na každé léto kupovat nové plavky.

Přítomnost chlóru ve vodě, sůl v moři, slunce a krémy na opalování mají na plavkovinu neblahý vliv. K tomu se ještě připočte nesprávný způsob praní a jste ráda, že vám plavky vydrží celou jednu sezónu bez vytáhnutí a vyblednutí. Víte, co můžete pro ně udělat, ať vám vydrží déle? Stačí jen dodržovat několik základních pravidel správné péče, jež pomohou, že plavky budou vypadat jako nové.

Nejprve se krémem namažte

Častou chybou bývá to, že si nejprve obléknete plavky a poté se namažete krémem nebo jiným přípravkem na opalování. Problémem je, že se mastný přípravek dostane i k látce a na ní se částečně usadí. Mnohem lepším řešením je, nanést na sebe nejprve opalovací přípravek, ten se po chvíli vstřebá a až poté si obléct plavky. Mastnota se obecně z látky dostává velmi špatně a u plavek, které by se neměly prát při vysokých teplotách, to platí obzvlášť.

Často se sprchujte

Jakmile se jdete koupat do bazénu, moře nebo přehrady, tak se po koupání běžte osprchovat i s plavkami. Nejenže se opláchnete, ale také spláchnete i z plavek písek, řasy, sůl nebo chlór. To plavkám velmi pomůže. Nechte je schnout (nedávejte je ale do tašky a ani je nenechávejte schnout na přímém slunci) a vy si oblečte suché plavky, pokud už neplánujete jít do vody.

opalování a nanášení opalovacího krémy

Neopalujte se v mokrých plavkách

Jestliže se chcete opalovat, opalujte se v suchých plavkách. Pokud nemáte náhradní, tak alespoň při opalování se otáčejte, ať neusnete a zadní část plavek bude stále mokrá a zapařená.

Pot jim nedělá dobře

Tělesný pot je také jejich nepřítelem, protože je poškozuje. Pokud jste zpocená, vyměňte si je za jiné plavky a tamty přeperte. Pokud víte, že budete hrát hry nebo půjdete běhat, uvažujte rovnou o jiném oblečení, zvolte kraťasy a top. I vy se v tom budete lépe cítit, nepoškodíte plavky a zabráníte případné nehodě s horním dílem.

Dávejte si pozor na poškození

Občas se stane, že si plavky můžete poškodit náramkem, prstýnkem, míčem, tobogánem, kameny nebo i pískem. Měla byste být opatrná, šperky si s sebou raději neberte, dávejte pozor při hraní her, nechoďte na poškozený tobogán a nepobývejte dlouho jen na písku. Nejenže tak pečujete o plavky, ale i o sebe, aby se vám něco nestalo.

Plavky nechte vždy uschnout

Pokud nemáte možnost stavit se na hotel a tam je hned vyprat nebo alespoň dát schnout, můžete je zabalit do suchého ručníku. Nejlepší je mít sebou malý ručník, který nebudete používat na utírání, ale zabalíte do něj mokré plavky. Jakmile přijdete na hotel, tak je hned přeperte a dejte schnout. Nenechávejte je někde zapomenuté v tašce ani na hotelu a ani v letadle nebo v autě. Před cestou je vyperte a dejte schnout.

Jak prát plavky?

Plavky nejlépe namočte do vody, která bude mít cca 30°C. K nim přidejte šetrný prací přípravek bez bělících látek nebo jádrové mýdlo. Plavky jen v rukou lehce zbavte vody a nechte usnout v místnosti nebo ve stínu. Košíčky vytvarujte do jejich podoby. Nedávejte je schnout do sušičky nebo radiátor. Obecně jim nesvědčí ždímání a praní při vyšších teplotách. Můžete je prát i v pračce v šetrném programu do 30°C v pracím sáčku a nejlépe bez ždímání. V žádném případě nepoužívejte aviváž, která jemné vlákno roztáhne. Také je nežehlete. Plavky vždy schovávejte, jakmile budou suché.

Chystáte-li se na dovolenou, je vždy dobré mít s sebou dvoje plavky. Jakmile budete mít jedny mokré nebo zpocené, obléknete si ty druhé. Vydrží vám tak oboje mnohem déle než jedny plavky, které budete pořád nosit.

Máte nějakou radu, jak pečovat o plavky, aby dlouho vydržely?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte