BudKocka.cz logo

Jak vyčistit stříbro a stříbrné šperky?

Krása Šperky Postupy Stříbro Monika 3. listopadu 2015
stříbrné šperky

Stříbrné šperky časem zčernají a určitě nikdo nechce oblíbené řetízky, náramky, prsteny nebo náušnice po chvíli vyhazovat. Můžete si je sice nechat vyčistit ve zlatnictví, ale ne každému se tam chce pořád chodit nebo to považuje za zbytečné, když ví, že si může stříbro jednoduše vyčistit doma. Podívejte se na tipy, jak si ho můžete vyčistit doma - třeba speciální čisticí utěrkou nebo roztokem.

Ztráta lesku, koroze a zčernání zajisté nikoho nepotěší, proto je nutné se o šperky pořádně starat. Někdy ale ani to nepomůže. Zčernání stříbra nastává kvůli chemické reakci se stopami sirovodíku, který se nachází ve vzduchu. Začíná se tvořit sulfid stříbrný, který je černý a není ve vodě rozpustný. Abyste této reakci alespoň trochu zabránili, měli byste skladovat stříbrné šperky zabalené v sametovém pytlíku, hedvábné látce, flanelu nebo sáčku ve tmě a bez přístupu vzduchu v krabičce.

Podívejte se na krásné šperky - psí tlapky ze stříbra.

Čištění šperků u profesionálů stojí pár korun za kus, ale když jich máte hodně, celkem se to prodraží. Domácí způsoby jsou totiž velmi levné a stojí za vyzkoušení. Můžete na ně použít suroviny, které se nacházejí běžně v domácnosti. V klenotnictví na profesionální čištění používají ultrazvuk nebo laser.

Domácí metody čištění stříbra

Existuje mnoho ověřených způsobů, díky kterým můžete zčernalé stříbro opět oživit a navrátit mu barvu. Nemusí se jednou pouze o šperky, ale i o stříbrné příbory nebo nádobí. Není třeba ani chodit do zlatnictví, stačí jen vyzkoušet následující rady. Postup je velmi jednoduchý, levný a rychlý, tak se do toho pusťte.

Pozor ale na šperky s kamínky, které by se neměly vařit ani zalévat horkou vodou.
Před jakýmkoliv způsobem čištění šperky pořádně omyjte v mýdlové vodě, aby se odmastily a odstranily nečistoty.
Po skončení čištění je taktéž omyjte a pak otřete.

šperky ze stříbra

Jedlá soda a sůl

Do malého rendlíku (ne kovového) pořádně vystlaného alobalem přidejte vroucí vodu (200 ml), lžíci jedlé sody, lžičku soli a omyté stříbrné šperky. Nechejte působit několik minut a šperky omyjte vodou a mýdlem.

Kypřicí prášek a alobal

Do malého rendlíku (ne kovového) dejte na dno alobal, přidejte vodu, prášek do pečiva a zčernalé šperky. Nálev s kypřicím práškem přiveďte k varu a nechte chvíli působit. Nebo přidejte vroucí vodu, prášek a šperky, již ale vodu nevařte a nechte působit půl hodiny. Stříbro bude zase jako nové.

Sůl

Nádobu vystelte alobalem, vložte omyté šperky (prsteny, náušnice atd.), přidejte lžíci soli a zalijte dvěma deci vařící vody. Poté nechejte působit, dokud stříbro nebude čisté. Stejným způsobem se můžete pustit do čištění stříbrných příborů.

Čištění octem

Šperky vyčistíte i v octovém nálevu. Do necelého litru vroucí vody přidejte polévkovou lžíci octa a následně přidejte zašlé stříbro. Nechte působit asi 15 minut, během kterých ocet dokáže divy.

Citronová šťáva

Do půl litru vody vymačkejte citron, vložte šedivé šperky a nechte půl hodiny působit. Následně nezapomeňte na otření ubrouskem.

Zubní pasta

Pastou (obyčejnou, ne bělící) nemusíte čistit pouze zuby, ale i stříbrné šperky. Stačí je pouze pořádně kartáčkem vyčistit. Tento způsob se ale moc nehodí na jemné a drobné řetízky nebo náramky, které by se mohly kartáčkem poškodit a nebo, kam se pořádně štětinky nedostanou.

Coca-Cola

Někteří k čištění používají i Colu, která má dodat šperkům zase lesk. Stačí jen dát do rendlíku šperky, na ně nalít Colu a čekat několik hodin.

Vyzkoušejte přípravky na čištění stříbra

V drogérii nebo i ve zlatnictví můžete koupit speciální přípravky, které slouží k čištění. Jedná se ubrousky, hadříky či roztoky. Ceny jsou spíše menší a opravdu fungují. Na čištění šperků s kamínky jsou vhodné pouze hadříky a ubrousky.

Hadřík nebo utěrka

Tato leštící utěrka se speciální impregnací antitarnish roztokem stříbrné šperky krásně vyleští a zabrání zčernání. I když časem hadřík může sám zčernat, pořád umí šperky dobře vyčistit. Získáte ho levně v tomto e-shopu.

rhodiovaný náramek

Foto: sperky.cz

Čistič stříbra

V drogeriích, zlatnictvích i jinde můžete koupit speciální přípravky na čištění stříbra. Jedná se o roztok, který pořídíte za hubičku. Levně ho získáte v tomto e-shopu.

Auron vata

Dá se pořídit speciální vata Auron, která slouží k čištění zašedlého stříbra. Klenoty jednoduše vyčistíte a poté vatu vyhodíte. Někdy je nutné dané místo přeleštit víckrát.

Rhodiování šperků

Rhodiace, rhodiování, galvanické pokovení nebo antioxidační úprava je způsob, jak můžete mít stříbrné šperky stále lesklé a bez zešednutí. Na šperky se nanese tenká vrstva rhodia (může se používat jak na stříbro, tak i na bílé zlato), barva tak zůstává dlouho stejná a šperk je lesklý. Na některé šperky si můžete dodatečně nechat dát vrstvu rhodia (1 g stojí 12 - 18 Kč podle typu šperku), některé se již rhodiovány.

Co používáte vy na čištění náušnic, prstýnků, řetízků atd.?Názory k článku


To je dost zajímavé, vyzkouším třeba hned tu první radu , snad se mi podaří vyčistit řetízek.
Zuzka, 8. září 2016

Já používám na čištění šperků speciální roztoky k tomu určené. dnes není problém je koupit a není to taková investice. navíc nehrozí, že si zničím oblíbený kousek tím, že jej namočím do něčeho nevhodného. všeobecně se uvádí, že třeba perly se nesmí nikde namáčet, ale já mám a úspěšně čistím i perly. vyzkoušela jsem nedávno lázně od Hagerty a fungují skvěle.
Petra, 12. září 2016

zkoušela jsem zatím alobal,prášek do pečiva a vodu je to super a fakt to skvěle funguje jsem moc ráda díky za radu.
Mája, 25. ledna 2017

Jak čistit zlato?
Marie, 22. ledna 2018

Také jsem zkoušela prášek do pečiva na stříbrné náušnice a super, děkuji za radu
Jarka, 14. března 2018

s cocacolou neproběhlo nic
Božena, 6. dubna 2018

Vykoupala jsem se s náramkem Pandora v bazénu se slanou, chlorovanou vodou. Náramek i symbolické přívěsky mě zčernaly, jsou bez lesku.
Poraďte, jak vyčistit náramek Pandora, aby byl opět stříbrný a lesklý.
díky za radu.
Alena.
spvlysa, 29. dubna 2018

Napište, co si o tom myslíte