BudKocka.cz logo

Jak vyčistit zlato a zlaté šperky doma?

Krása Šperky Postupy Zlato Monika 1. ledna 2023
šperky

Zlaté šperky si můžete nechat vyčistit v klenotnictví, kde je čistí ultrazvukem, ale ne každý by je tam chtěl dávat. Důvodů, proč je tam mnozí nechtějí dávat, může být několik. Není to jen cena, ale i to, že nechcete své poklady dávat z ruky nebo prostě nemáte čas tam zajít. Jak můžete zlato vyčistit doma?

Postupem času si určitě na zlatých špercích všimnete různých skvrn, koroze, můžete si je jednoduše zašpinit nebo zlato může být i zčernalé.

Zlato můžete vyčistit doma pomocí babských rad, koupit si různé přípravky na čištění po domácku, pořídit si ultrazvukovou čističku, koupit speciální hadřík nebo jej odnést na vyčištění ke klenotníkovi. My se podíváme na rady, jak můžete nejlépe vyčistit zlato, mince a šperky doma.

Jak vyčistit zlato doma?

Pokud raději spoléháte na babské rady, vyzkoušejte následující triky, díky kterým vyčistíte zašlé zlato doma bez nutnosti pořízení různých přípravků. Opět mohou vaše prsteny, řetízky, náhrdelníky či náušnice být jako nové.

Plechový hrneček

Do plechového hrnečku nebo rendlíku vložte zlaté šperky, přidejte vodu, kapku jaru a kávovou lžičku sody. Dejte vařit a chvíli vařte. Poté šperky přeleštěte hadříkem.

Prášek do pečiva

Kypřicí prášek naneste na zlato a to následně bavlněným hadříkem vyčistěte.

Popel

Nasbírejte popel z cigaret a tím vyleštěte zlato pomocí vlhkého hadříku. Následně jej opláchněte vodou.

Alobal se sodou

Na dno malého rendlíku dejte alobal, na něj šperky a jedlou sodu. Vše zalijte trochou vody a chvíli vařte. Následně je nutné zlato ještě vyleštit hadříkem.

Zubní pasta

Na zlato naneste obyčejnou zubní pastu a pak kartáčkem jemně vyleštěte šperky. Pozor ale na kameny. Následně je opláchněte vodou a usušte.

Přípravky na čistění zlata

Na to, jak můžete vyčistit šperky, nebojte se zeptat v klenotnictví, kde vám poradí a doporučí různé přípravky. Některé jsou levnější a některé jsou dražší, ale alespoň koupíte to, co je na vaše šperky vhodné. Seženete je také na internetu v e-shopech nebo některých drogeriích.

Hadříky na leštění

Některé šperky stačí přeleštit speciálními hadříky či vatou, které zakoupíte v klenotnictví. Je v nich napuštěný speciální roztok, díky němuž perfektně vyleštíte a vyčistíte šperky. Funguje na to čisticí hadřík, který levně koupíte v tomto obchodě nebo v tomto obchodě.

Čistidla na šperky

V klenotnictví můžete zakoupit prostředky, které se hodí přímo na čistění zlata. Měli byste si ale při čistění šperků čistidly dát pozor na kameny, které šperky doplňují. Nemusely by snést některá čistidla.

Roztok

Zlato s rytinami a vzory hadříkem tak dobře nevyčistíte, na to je nejlepší roztok, do něhož šperky vložíte. Opět je nutné dbát na perly a kameny, které by mohl poškodit. Oblíbená je lázeň k čištění kovů, kterou občas koupíte v různých obchodech.

Ultrazvuková čistička

Nejlépe vyčistí zlato ultrazvuková čistička, kterou levně pořídíte v tomto e-shopu. Kromě zlata a stříbra v ní můžete čistit mince, brýle, hodinky atd. Pro domácí použití se jedná o potřebného pomocníka, pokud chcete mít všechny vyjmenované věci precizně a hygienicky vyčištěny.

Vyčištěné šperky dokonale utřete a nejlépe nechce ještě oschnout při pokojové teplotě. Následně je uchovávejte v krabičce, ve šperkovnici nebo v sametovém pytlíku. Vždy je chraňte před sluncem a vzduchem, uchovávejte je tedy v temnu a někde schované.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte