Bylinky pro krásné a zdravé vlasy
Krása Vlasy Markéta 24. listopadu 2015Odpočiňte si někdy od silikonových šamponů plných chemikálií a nekupujte stále zbytečně drahé přípravky, raději vyzkoušejte domácí bylinkové odvary. Neutralizují pH vlasové pokožky, podporují růst vlasů, oživují je, posilují a regenerují, pomáhají proti mastnotě, padání i lupům. Pro každý problém existuje odvar nebo olej z běžně dostupných rostlin. Poradíme vám, co můžete vyzkoušet.
Trápí vás padající vlasy a lupy? Zkuste toto:
Kopřiva dvoudomá
Odvar a ocet: Operte hrst kopřivových kořenů, přidejte do 1/2 l vinného nebo jablečného octa a v zakryté nádobě povařte 10 minut. Nechte vychladnout, přeceďte a vetřete do vlasů.
Šampon: Březové větvičky, kořeny lopuchu, listy kopřivy (vše po 50 g) a listy rozmarýnu (30 g) povařte v litru vody, sceďte a vychlazené použijte při mytí vlasů. Při oplachování ještě přidejte lžíci jablečného octa a 3 kapky vašeho oblíbeného éterického oleje pro lesklé a voňavé vlásky.
Tinktura: 1 pl řezaných listů a kořenů kopřivy zalijte 3 pl 45% alkoholu, důkladně uzavřete ve sklenici a nechte 2 týdny stát na slunečném místě. Poté přefiltrujte a zřeďte 250 ml vody. Používá se na promasírování vlasové pokožky, podporuje růst vlasů.
Lichořeřišnice
Odvar: Hrst kvetoucí natě této rostliny vložte do půl litru vody a povařte čtvrt hodiny. Sceďte, nechte vychladnout a uložte do chladu. Pak přidejte ještě lžíci jablečného octa a používejte při vyplachování vlasů po umytí.
Vlasová voda: 50 g semen lichořeřišnice a 50 g nasekané mateřídoušky smíchejte v nádobce s 1 l 60% alkoholu a nechte 10 dní vyluhovat. Poté vodou naplňte lahve a pravidelně s ní masírujte vlasovou pokožku.
Aloe vera
Balzám: Použijte středně velký list aloe a rozmixujte se žloutkem. Nechte 5-10 minut působit na čerstvě umytých vlasech, poté důkladně opláchněte vlažnou vodou. Vlásky pak budou i nadýchané a dobře tvarovatelné do účesů.
Máte problém s mastnými vlasy? Vyzkoušejte toto:
Éterický rozmarýnový olej
Šampon: Obvyklou dávku šamponu na umytí přelijte do misky a přidejte 5 kapek rozmarýnového a 5 kapek mandarinkového či pomerančového oleje. Rozmíchejte, vlasy 2x umyjte, zabalte do ručníku a nechte 5-10 minut působit. Pro vypláchnutí přidejte ještě lžíci jablečného octa.
Kromě rozmarýny lékařské jsou na mastné vlasy vhodné éterické oleje z bazalky, eukalyptu, cedrového dřeva, tea tree, heřmánku nebo šalvěje.
Fenykl na mastné vlasy
Nálev: Jednou možností je použít 20 g drcených plodů fenyklu, přelít půl litru vařící vody a 20 minut louhovat. Používá se k oplachování po umytí, zvyšuje lesk a vůni vlasů. Druhou možností je 5 pl řebříčku přelít stejným množstvím vody a louhovat půl hodiny.
Chcete, aby vlásky rostly rychleji? Zkuste tyto recepty:
Výluh na mytí vlasů
100 g kořene svízele obecného namočte na 12 hodin do studené vody, poté ohřejte a přeceďte. Polovinu odvaru použijte na umytí s šamponem a druhou na vypláchnutí pěny. Pak již vymývat nemusíte.
Bylinková nálož
Do keramické nádoby vložte 2 pl kopřiv, 2 pl kořene lopuchu a 1 čl bazalky (vše sušené), zalijte vařící vodou, nechte 2 hodiny louhovat a přeceďte. Používá se ještě před umýváním vlasů, nechejte působit 10 minut. Poté opláchněte a vlasy umyjte. Doporučuje se kombinovat s olejovými zábaly.
Odvar z přesličky pro oplachování vlasů
V hrnci dejte vařit cca 600 ml vody a přidejte asi 8 lodyh čerstvé či sušené přesličky nadrcené lžící. Krátce povařte a odstavte, nádobu přikryjte a louhujte, dokud voda není vlažná. Poté sceďte a přidejte lžíci jablečného octa. Opláchnuté vlasy nechte ještě 10 minut zabalené v ručníku než je usušíte.
Znáte výživu pro vlasy Hair Vitamins? Jedná se o nápoj, který obsahuje důležité látky pro krásné a zdravé vlasy.
Recepty na oživení, posílení, regeneraci a lesklé vlásky:
Březovo-levandulový ocet pro oživení a posílení
11 pl sušených březových listů a 1 pl květů z levandule nasypejte do sklenice, zalijte 1 l ovocného octa a nechejte 7 dní vyluhovat. Poté přefiltrujte a přidejte pár kapek levandulového oleje. Při použití zřeďte díl octa s dvěma díly vody. Po umytí vmasírujte do pokožky, poté již neoplachujte.
Z levandule si můžete vyrobit i vlasovou výživu. Do malé ohnivzdorné nádobky vložte nadrobno nasekanou nať a zalijte slunečnicovým olejem. Vložte do vody, asi minutu prohřejte a odstavte na 1 den. Poté lžičku vetřete do umytých vlasů a pokožky, vlasy obalte nejprve sáčkem, pak ručníkem a nechte 20-30 minut působit.
Nálev z meduňky
50 g sušené meduňky, resp. nati přelijte 1 l vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a sceďte. Používá se jako poslední opláchnutí vlasů po umytí. Je velmi dobrý pro zdraví vlasů.
Osvěžující koupel
Vymačkejte šťávu z poloviny citronu do studenější vody, lze přidat i vlažný zelený čaj. Používá se k poslednímu vypláchnutí po umytí, nechte volně uschnout. Citronová šťáva slouží i jako přírodní tužidlo. Můžete ji přidat také do heřmánkového balzámu – 2-3 šálky květů vložte do hrnce, přelijte půl litru vroucí vody a přikryté nechte ještě 20 minut vařit. Přeceďte a přidejte šťávu z citronu. Vlasy umyjte, poté použijte balzám a již neoplachujte.
Používáte na své vlasy bylinkové kůry? Máte i nějaké další recepty?
Mirka, 7. prosince 2015