BudKocka.cz logo

Jak pečovat o zuby, ať je máte zdravé?

Zdraví Rady Hygiena Zuby Markéta 1. dubna 2014
péče o zuby

K řádné péči o zuby vás určitě už odmalička vedli rodiče i zubaři, ale připomenout si hlavní zásady není nikdy na škodu. Zvlášť po ukončení školní docházky přestává mnoho lidi chodit na pravidelné preventivní prohlídky a k zubaři se objednají jen, když se objeví bolestivý problém. Proto návštěvy u stomatologa rozhodně nezanedbávejte, ale mnoho pro své zoubky můžete udělat i sama.

Čisté zuby jsou základem zdravé ústní dutiny

Každodenní čištění zubů je prevencí nejen zubního kazu, ale i nepříjemných potíží s dásněmi. Použijte kartáček nebo dentální nit alespoň 2x denně a nepospíchejte přitom.

Co budete potřebovat?

Používejte zubní pastu s fluoridem a kartáček s měkkými štětinami, který se vám pohodlně vejde do úst. Zvažte nákup elektrického zubního kartáčku, který odstraňuje plak a pomáhá při mírnějším zánětu dásní (gingivitidě) lépe než ruční kartáček. Kromě každodenního čištění si vyplachujte pusu i antimikrobiální ústní vodou.

Osvojte si správnou techniku

Držte kartáček v mírném úhlu – miřte štětinami směrem k oblasti, kde se vaše zuby dotýkají dásní. Jemně jím pohybujte tam a zpět, nezapomínejte čistit zuby zvnějšku, zezadu i na jejich povrchu, stejně jako jazyk.

Udržujte kartáček v čistotě

Po umytí zubů jej vždy opláchněte vodou, uložte ve svislé poloze a nechte uschnout do dalšího použití. Nechávejte jej na vzduchu, aby se na něm nemnožily bakterie.

Poznejte, kdy je třeba kartáček vyměnit

Pořiďte si nový ruční kartáček nebo náhradní hlavu pro elektrický každé 3 až 4 měsíce nebo i dříve, pokud se štětiny roztřepí.

krásný úsměv

Víte, jak na bělení zubů přírodním způsobem?

Důležitá je i dentální niť nebo mezizubní kartáček

Kartáčkem se nedostanete až mezi těsné mezery mezi zuby a pod linii dásní, proto je důležité používat také zubní niť nebo mezizubní kartáček.

Jak správně postupovat?

Vezměte cca 15 – 25 cm niti a omotejte okolo prostředníčků obou rukou. Palcem a ukazováčkem každé ruky pevně uchopte část o délce asi 2,5 – 5 cm a vložte ji pomocí palců mezi horní zuby. Tuto část držte napnutou mezi prsty a ukazováčky ji zasuňte mezi dva spodní zuby. Pohybujte mezi zuby sem a tam.

Veďte niť mezi zuby mírným třením a důkladně kolem každého celého zubu. Netlačte ji do dásní, pouze pod jejich linii! Pohyby nahoru a dolů ji posouvejte proti povrchu zubů.
Pokud vám dentální niť nevyhovuje, zkuste sehnat speciální mezizubní kartáček.

Dbejte na zdravý jídelníček

Vyvážená strava je důležitá nejen pro celkové zdraví, ale i vaše zuby a dásně. Správná výživa jim poskytuje živiny a minerály, které potřebují, aby zůstaly pevné a odolávaly kazům a infekcím. Pevné potraviny s obsahem vlákniny jako ovoce a zelenina mají také schopnost napomáhat čištění chrupu a tkání, zatímco měkká, sladká a lepkavá jídla se zachytávají v mezizubních prostorách a vytvářejí tak více plaku.

Po každé konzumaci potravin nebo nápojů obsahující cukry bakterie v plaku produkují kyseliny napadající zubní sklovinu. Dejte proto přednost výživným jídlům s obsahem vápníku, ovoci a zelenině.

Jak na bělejší zuby?

Existuje řada domácích triků, například potírání zubů vnitřní stranou slupky pomeranče, silnou vrstvou rozmačkaných jahod nebo plátkem citronu posypaného kypřicím práškem do pečiva. Takové kúry ale neprovádějte příliš často. Pomáhá i žvýkání špenátových listů, dále konzumace jablek, hrušek, celeru, kedlubnu, mrkve, okurek či květáku. Skvělé jsou také bylinky jako šalvěj, máta a bazalka, z koření pak hřebíček.

Na bělení zubů výborně funguje kokosový olej a jeho každodenní aplikace na zuby. Podívejte se na unikátní bělící kúru s kokosovým olejem.
Největší nepřátelé bílých zubů jsou naopak kofein, čaje, cigarety, červené víno a borůvky.

TeethTox je nová sada na bělení zubů.

Pro dlouhodobý efekt zkuste rovněž investovat do bělicí pasty nebo rovnou do návštěvy zubního hygienika.

Kdy zajít k zubaři?

Kromě pravidelných prohlídek se neváhejte objednat, pokud u vás objevíte příznaky jako zarudlé, oteklé či citlivé dásně, krvácení z dásní při čištění zubů, kývající se zuby, neobvyklá citlivost na horké, studené nebo sladké, trvale špatný dech či nepříjemná chuť v ústech, otoky obličeje (mohou být způsobeny zubním kazem nebo prořezáváním zubů moudrosti) či prostě při bolesti zubu.

Tak co? Staráte se o své zoubky správně nebo v tom máte mezery?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte