BudKocka.cz logo

Jak správně vybrat sportovní boty?

Boty Rady Markéta 6. prosince 2021
boty

U sportovní obuvi je nejdůležitější, aby byla funkční, zvyšovala výkon a chránila před zraněními. Ale i v ní se můžete cítit módně a elegantně. Možná si nabídkou přijdete přímo zahlceny. Sportovní obuvnický průmysl představuje technologicky vyspělé boty s novým designem každou sezónu.

Reklamy na tyto funkce vemlouvavě upozorňují, ale málo poradí, jak vlastně vybrat. A jestli stačí obyčejné tenisky. Jedna značka nevyhovuje potřebám každého a ani nejnovější inovace nebo nejdražší boty nemusí být nejlepší volbou.

Boty na běh

Obvykle se doporučují boty na běhání s dostatečným odpružením absorbující nárazy, ale jiným vyhovují „minimalistické“, které jsou téměř bez odpružení. Když si vyberete polstrovanou botu, ověřte si, zda dobře chrání před nárazy. Tím zabráníte nataženým šlachám, bolavým patám, únavovým zlomeninám a dalším potížím.

Tip: Mizuno Elixir 8 mají zajímavý šachovnicový design, ve kterém budete nepřehlédnutelná, a zároveň jsou lehoučké, pohodlné a podporují rychlost.

Boty na chození

Ať už se chození věnujete jako sportu nebo ze zdravotních důvodů, noste lehké boty. Během chůze by se měly tlumit nárazy v oblasti pat, nártu a chodidla. Dobré jsou lehce vyboulené, aby se prsty netlačily ve špičce.

Tip: Adidas Terrex Swift se vyrábějí i ve vyloženě dámských barvách, např. růžové a jsou vhodné na turistiku, nordic walking a také pro volný čas. Přesně kopírují dámskou nohu, jsou komfortní a lehké.

Obuv na aerobic

Měla by být dostatečně vypolštářovaná, stabilní, mít dobře odpruženou patu a špičku, zpevňovat boční i přední část chodidla a být měkká a pohyblivá v oblasti nožní klenby a nártu. Tato obuv by se měla nosit pouze do tělocvičny, popř. si pořídit boty víceúčelové, např. na cross – training.

Tip: Reebok F / S HI jsou freestylové kotníčkové boty bílé barvy určené na trénink i závody.

Cross – trainingové boty

Jsou díky své multifunkčnosti vhodné pro různé druhy sportu. Měly by být vepředu pružné a poskytovat i boční ochranu. Pro více druhů cvičení nebo fitness si můžete pořídit fitness boty.

Tip: Nike WMNS Steady IX jsou dámské multifunkční boty pro celou řadu použití.

Víte, jak odstranit zápach z bot?

Vybírejte pečlivě

Ani nejlépe navržené boty na světě nebudou fungovat správně, když vám prostě nesedí. Problémům se vyhnete, pokud navštívíte specializovaný obchod zaměstnávající profesionály, kteří se vyznají v různých tvarech, stylech a funkcích obuvi.

Nevybírejte jen podle velikosti. Zkuste si je po cvičení nebo po práci (navečer), kdy je noha po námaze zvětšená. Velikost chodidla přeměřujte pravidelně, není pravda, že se u dospělých už nemění. Ujistěte se, že máte alespoň na jeden prst šířku od konce boty k palci.

Pata by neměla klouzat a svršek boty by měl být pohodlný, pevný, ale ne těsný. Podle ortopedů byste měla být schopna volně zavrtět všemi prsty na nohou a roztáhnout je.

S nošením bot začínejte opatrně a na kratší trasy nebo časový úsek, vyhnete se tak puchýřům.

Kdy je čas boty vyměnit?

Průměrný pár běžeckých bot by se měl vyměnit po cca 500 – 600 kilometrech. Samozřejmě záleží i na jiných okolnostech. Jakmile se v nich začnete cítit nepohodlně, určité části jsou poškozené a obuv je méně podpůrná, je čas koupit nové.

Už při nákupu byste měla zvolit obchod, u kterého máte jistotu, že si můžete boty vyměnit, když vám nakonec nesedí, což je u sportovních aktivit obzvlášť důležité.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte