BudKocka.cz logo

Jak správně vybrat boty na ples a čemu se vyhnout?

Boty Ples Markéta 25. ledna 2018
boty na ples

Zvolit správné boty na ples není vždy jednoduché. Možná už máte šaty, datum velkého večera se blíží, ale stále si nejste jistá. Cítíte se na boty na podpatku? Hodí se nízké boty ke krátkým šatům? Co když jste našla nejkrásnější pár bot na světě, ale rozbolí vás z nich nohy, jakmile ujdete pár kroků? V tomto článku vám poradíme jak na plese všechny okouzlit. Plesová obuv může být jak pohodlná, tak elegantní.

Získejte krásnou obuvobuv na ples

boty na ples


černé lodičky dkny


modré lodičky na ples

lodičky na ples


lodičky na plesBerte v úvahu své šaty

Oblečení by mělo hrát velkou roli v rozhodnutí, jakou obuv k němu zvolíte. Obecně platí, že k výrazně lesklým a zdobeným šatům se hodí méně nápadné boty a naopak výrazná a do detailů propracovaná obuv k jednoduššímu oděvu.
Pokud máte plesové šaty až po zem, počítejte s tím, že boty nebudou příliš vidět. Vhodnou volbou jsou tak nízké boty. Ke kratším šatům se naopak hodí spíše páskové sandály a boty na podpatku.

A co barvy?

Barva obuvi je sice důležitá, ale není nutné, aby přesně odpovídala barvě šatů. Soustřeďte se na barvy, které se k sobě hodí, popř. zvolte boty, které jsou o něco tmavší, než je barva oblečení. Dobrou volbou jsou i neutrální barvy – zlaté, stříbrné nebo bílé boty ke světlejším šatům a černé či šedé k tmavším. Nemusíte být striktní, hlavní je, aby se barvy spolu vyloženě „nebily”.

Výhody a nevýhody podpatků

Podpatky jsou na ples obvyklou volbou, ale záleží, jaké s nimi máte zkušenosti. Pokud v nich vyrážíte jen výjimečně nebo vůbec, bude rozumnější pořídit si obuv na klínku.

Mezi další nevýhody patří, že jsou většinou méně pohodlné než dobrý pár nízkých bot a hůře se v nich tančí. Berte rovněž v úvahu výšku svého doprovodu – nebudete s podpatky vyšší než on?

Naopak skvělé na obuvi s podpatkem je, že jsou v nabídce v různých stylech – nejen klasické lodičky, ale i s otevřenou špičkou nebo patou. Můžete také vybírat z mnoha druhů, výšky a šířky podpatku.
Navíc velmi lichotí vaší postavě, opticky prodlouží nohy, takže budete vypadat vyšší a štíhlejší.

Výhody a nevýhody nízkých bot

Nízká obuv je ideální pro ženy, které nejsou zvyklé na podpatky a cítí se v nich nejistě. Je v nich také jednodušší a bezpečnější tančit. Například jednoduché saténové či sametové balerínky se hodí ke všem dlouhým šatům. Takový klasický prostý styl je lehké sehnat a dají se kombinovat k různým šatům. Hledejte hlavně jednobarevné bez složitých detailů, mohou však okouzlit, když jsou ozdobeny párem drahých kamenů, perličkami nebo mašličkami.

Nízká obuv se ale nehodí ke kratším šatům a výběr na společenskou událost není tak rozmanitý jako u podpatků. Pro některé ženy také může být nevýhodou, že nepřidávají na výšce.

Vybírejte pečlivě

Neberte první pár bot, který uvidíte, ale ujistěte se, že máte alespoň základní představu o různých barvách, stylech a velikostech. Zkuste rovněž takové, které vás na první pohled nezaujmou a menší či větší velikost, pokud vaše normální velikost nesedí určité značce nebo typu. Třeba natrefíte i na barvu, o které by vás předtím nenapadlo, že by k vašim šatům mohla skvěle sedět, proto se nevyhýbejte ničemu, dokud to nezkusíte.

Nezapomeňte na pohodlí

Abyste si večer opravdu užila, musí být vaše obuv pohodlná. Máte-li ohledně vybraného páru bot jakékoli pochybnosti, nekupujte je. Nezáleží na tom, jak jsou krásné, když se vám v nich bude špatně tančit, bolet vás každý krok a do rána vám naskáčou puchýře.

Pár dní před plesem se v nových botách vždy alespoň na hodinu projděte kolem domu nebo po bytě. Zvyknete si tak na ně a popřípadě také na podpatky, pokud jsou vyšší, než jste zvyklá. V den akce si pro každý případ vezměte i pár náplastí.

K plesovým šatům nezapomeňte na krásné boty na bál a líbivé psaníčko.

A co na ples ne?

Podle tradičního dress codu byste si měla na společenskou událost vzít uzavřené boty. Jestli trváte na obuvi s otevřenou špičkou, doplňte je punčocháčemi, které mají také otevřenou špičku a na noze je drží proužek mezi palcem a ukazováčkem. A samozřejmostí je pak i pečlivá a úhledná pedikúra.
Naprosté faux pas jsou například páskové sandály na bosé noze.

Ostatně, podívejme se, co k tomu říká jeden z největších českých znalců etikety, Ladislav Špaček: „Dnes už mají ženy k dispozici punčochy s bezešvou špičkou a patou, takže mohou mít také otevřenou obuv, ale do večerní společnosti by žena měla dát přednost klasické elegantní lodičce s uzavřenou špičkou a patou. Otevřené boty jsou velký problém současné epochy.

Dříve bylo jasné, že do společnosti si žena vezme lodičky a bude mít bezpodmínečně punčochy. Americké herečky nás naučily nosit otevřené boty. Pravidlo říká, že do společnosti žena nosí punčochy, pak jsou na místě lodičky. Do páskových bot můžeme vzít punčochy bez zesílené paty nebo špičky, to je podle mne to nejlepší řešení. Jít naboso je na hranici společenské důstojnosti.”

Jaké plesové boty vyhovují vám?

Foto: bibloo.cz, zoot.czNázory k článku


Klínky na ples? To je jako myšleno vážně? V těch se naprosto nedá tančit - samozřejmě pokud tedy jdeme na ples s úmyslem strávit ho na parketu.
Totéž doporučení na baleríny - z těch budou bolet nohy nejvíc. Většina dámských tanečních kroků je na špičce a trávit tak 4-6 hodin bez podpory podpatku?

Lodičky jsou použitelné na standard, ale latina se v nich tancuje dost špatně a je veliká náhoda, pokud opravdu na nohou drží třeba i při Jive. Páskové sandály jsou univerzální a na ples bych nešla v ničem jinem, než v latinkach.
Andrea, 13. června 2018

Napište, co si o tom myslíte