Časté chrápání může být i nebezpečné. Víte, jak se ho zbavit?
Zdraví Rady Spánek Markéta 16. února 2014Stručně řečeno, chrápání je zvuk vibrací, který pochází z dýchacího ústrojí během spánku. I když se tím lidé nechlubí, až 45 % mužů a 30 % žen chrápe pravidelně a 25 % lidí občas. Tento problém je nejen nepohodlný jak pro toho, kdo jím trpí, tak jeho okolí, ale může být i symptomem závažnějších potíží a mít nepříjemné důsledky.
Co může být příčinou chrápání?
Faktorů je celá řada, od fyziologických znaků přes životní styl, medikaci nebo nemoci až po věk. Mezi nejčastější příčiny chrápání patří:
Věk – Po dosažení středního věku se naše hrdlo zužuje a svalové napětí klesá. Muži chrápou častěji než ženy právě kvůli užšímu hrdlu.
Respirační potíže – Astma, nemoci horních cest dýchacích, ucpané dutiny, katary nebo i obyčejná rýma blokují dýchací cesty, takže vdechování je obtížné a vytváří se podtlak v hrdle, což vede k chrápání.
Obezita nebo špatná kondice – U lidí s nadváhou přispívá k chrápání usazování tuku v krku, horší respirace a nízké svalové napětí.
Alkohol, kouření a léky – Pití alkoholu nebo některé léky uvolňují svaly, takže vibrace v krku jsou silnější. Kouření zas způsobuje častější nemoci horních cest dýchacích.
Poloha při spánku – Spaní na zádech uvolňuje krk a blokuje dýchací cesty.
Spánková apnoe
Chrápání může být příznakem této potenciálně život ohrožující poruchy spánku, která vyžaduje lékařskou péči. Je provázena chrápáním a sníženou zásobou kyslíku v těle během spánku, kdy dochází k pravidelným zástavám dechu (mohou trvat i déle než 10 sekund a objevit se víc než 10x za hodinu).
Spánek je tak nekvalitní a nezdravý a pokud se ráno často budíte unavení, s bolestí hlavy, špatnou náladou až depresí a během dne je vaše výkonnost, koncentrace a paměť horší, může být váš problém vážnější než pouhé chrápání. Jako léčba spánkové apnoe se doporučuje dodržování správné životosprávy (i když na ni mohou trpět i děti), používání nosní masky, popř. chirurgický zákrok.
Jak zamezit chrápání?
Na chrápání velmi pomáhá změnit nezdravý životní styl, tedy shodit pár kil, je-li to potřeba, pravidelně cvičit (cvičení posiluje celé tělo, včetně svalů v hrdle), přestat kouřit, nepít alkohol hlavně před spaním a pokud možno vyhýbat se práškům na spaní a sedativům a vytvořit si dobré spánkové návyky.
Znáte Dreamly - sladké sny?
Mezi další věci, které můžete udělat sami, patří kapat si kapky před spaním do nosu, aby se uvolnily nosní dírky a lépe se vám dýchalo, v ložnici udržujte vlhký a čerstvý vzduch (suchý může dráždit membrány v nose a krku), vyhněte se kofeinu, těžkým jídlům, mléčným výrobkům nebo sójovému mléku aspoň 2 hodiny před spaním a zkuste spát na boku. Existují i speciálně konstruované polštáře.
Ve vážnějších případech vám může doktor předepsat léky nebo se provádí chirurgický zákrok.
Speciální cviky proti chrápání
Hlasitě opakujte každou samohlásku (a-e-i-o-u) 3 minuty párkrát denně. Špičku jazyka položte za horní přední zuby a 3 minuty jím klouzejte po jejich zadní části. S otevřenými ústy pohněte čelistmi vpravo a vydržte tak 30 sekund. Opakujte na druhou stranu. Na 30 sekund zavřete ústa a vyšpulte rty. S otevřenými ústy opakovaně na 30 sekund zatáhněte svaly na zadní části krku.
Máte nějaké své tipy jak vyzrát na tento obtěžující problém? Nebo jste se smířila a vaše okolí také s tím, že prostě chrápete?