BudKocka.cz logo

Káva a její výhody a nevýhody na zdraví

Zdraví Rady Soňa 19. května 2018
káva

Šálek kávy patří mezi ranní rituál, který si většinou nedokážeme odpustit. Bez kávy jakoby den neexistoval. Bez kávy jakoby vám něco chybělo. O kávě se léta traduje, že je zdravá a dokáže pozitivně působit na zdraví. Vzápětí to nějaký výzkum vyvrátí, proto se řadí k velmi kontroverzním potravinám. Které výhody a nevýhody na zdraví káva prý má?

Kofein, který se nachází v kávě, guaraně, maté nebo zeleném čaji, je nejoblíbenější psychoaktivní látka na světě, která je ale volně dostupná. Účinky kofeinu na lidské zdraví jsou často předmětem různých studií právě kvůli tomu, že je pro své výhody tak vyhledáván.

Zdravotní benefity kávy

Káva má mnoho pozitivních vlivů na zdraví, některé jsou potvrzené a některé sporné. Podívejme se na ty nejčastější.

Káva zlepšuje fyzický výkon

Šálek oblíbené kávy vypitý hodinu před cvičením pomáhá zlepšit fyzický výkon. Kofein zvyšuje adrenalin v těle a pomáhá překonat námahu.

Pomáhá snížit váhu

Káva obsahuje mimo jiné minerální látky hořčík a draslík, které pomáhají lépe využít inzulin, regulovat hladinu cukru v krvi a tím snižuje chuť na sladké.

Zlepšuje pozornost a ostražitost

Kofein stimule nervovou soustavu, tak zlepšuje koncentraci, pozornost i ostražitost. Stačí vzít si jeden až tři šálky denně, abyste mohli využít jeho účinků.

Káva pomáhá se spalováním tuku

Kofein pozitivně působí na spalování tukových buněk, protože je využívá jako palivo při cvičení. Kromě toho zlepšuje při cvičení výkon, zrychluje metabolismus a pomáhá odbourávat tuk.

Snižuje riziko vzniku rakoviny

Podle jedné studie může pravidelné pití kávy snížit možnost vzniku rakoviny prostaty, endometria a rakoviny jater. Účastníci ve studii pili 4 šálky kávy denně po sledované období a následně se změřil pozitivní efekt.

káva k snídani

Slouží jako prevence mrtvice

Pravidelné pití kávy může sloužit jako prevence cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Podle studie, která trvala několik let, se snížila šance až o 20 %.

Kofein snižuje vznik Parkinsona

Rovněž pravidelné pití kávy může podle studií snížit možnost vzniku Parkinsonovy choroby až o 25 %. Káva by měla pozitivně působit na aktivitu v mozku a tím ho udržet delší dobu funkční.

Vyzkoušejte kávu s medicinálními houbami, chutná opravdu dobře.

Káva chrání tělo

Káva obsahuje mnoho cenných látek. Jedná se o vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, mangan, draslík a hořčík.

Může snížit vznik diabetu

Vznik diabetu II. typu může oddálit pravidelné pití kávy, protože kofein působí na citlivost inzulinu a oslabuje glukózovou toleranci. Právě kvůli těmto důvodům snižuje riziko vzniku cukrovky.

Káva ochraňuje mozek

Nejenže káva pozitivně působí proti vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, ale snižuje riziko vzniku demence. Ochraňuje mozkové buňky a pomáhá je udržet déle fit.

Zlepšuje náladu a bojuje proti depresím

Kofein stimuluje centrální nervový systém a zvyšuje produkci serotoninu, dopaminu a noradrenalinu, díky kterým se objevuje lepší náladu.

káva se smetanou

Nevýhody konzumace kávy

Káva může mít i negativní vliv na zdraví. Nejčastěji se říká o následujících nevýhodách, ale může jich být mnohem více.

Ovlivňuje spánek

Hrnek kávy před tím, než ulehnete k spánku, dokáže potrápit. Nebudete moct usnout a kvalita spánku se zhorší. Řešením je nepít kávu zhruba 6 hodin před spaním, pokud by to nepomohlo, snižte množství vypité kávy.

Zvyšuje krevní tlak

Pokud trpíte vyšším krevním tlakem, měli byste omezovat množství kávy, neboť po vypití kávy budete mít vyšší tlak až na tři hodiny.

Může způsobit bolesti hlavy

Na některé jedince kafe může působit tak, že je rozbolí hlava, když si nedají svůj oblíbený šálek lahodného nápoje. Když se kávy napijete, bolest může postupně ustoupit.

Zhoršuje úzkost

Kofein může zhoršit úzkost a můžete se cítit neklidní a nervózní, pokud si dáváte příliš velkou dávku. Dejte si méně gramů kávy a pozorujte, zda se vám zlepší úzkost.

Překyseluje organismus

Káva působí kyselinotvorně a tím překyseluje organismu, což se může projevit různými nemocemi. Rovněž se díky tomu odvápňují kosti či se dostavuje pálení žáhy.

Kofein je návykový

Káva je kvůli obsahu kofeinu návyková a projevuje se jako u jiných látek. Postupně zvyšujeme počet šálků za den a bez kávy nedokážeme fungovat.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte