Víte, jak se můžete chránit před klíšťaty?
Zdraví Nemoci Rady Markéta 1. července 2014Právě v tomto období je aktivita klíšťat ve všech krajích největší, tj. 9-10 stupňů, což je nejvyšší riziko. Přitom nákaza klíšťovou encefalitidou je u nás na vzestupu, přičemž jedinou ochranou je očkování. Ještě častější je nakažení lymskou boreliózou, pro kterou však v současné době naneštěstí žádná vakcína neexistuje. Proto je třeba se chránit jinými způsoby.
Než vyrazíte ven...
Zahradničení, kempování, turistika - všechny venkovní aktivity v sobě v létě nesou riziko, že se na vás přichytí klíště. Proto se chraňte ještě dřív, než vyrazíte do přírody. Tito paraziti žijí hlavně hlavně ve vlhkém prostředí a daří se jim v horkém a dusném počasí. Nenajdete je jen v lesích, ale můžete na ně narazit i v parku, keřích, loukách apod. Při turistice se vždy držte v centru vyznačených tras.
Pořiďte si přípravky s permethrinem, látkou, která slouží jako insekticid a repelent. Použijte tyto prostředky i na obuv, oblečení a kempingové vybavení - vydrží několik praní.
Na kůži aplikujte repelenty nebo spreje obsahující diethyltoluamid (DEET). Přípravky, které jej obsahují více než 20 %, vydrží několik hodin. Při použití dávejte pozor na oči a ústa.
Vyzkoušejte přírodní repelent Incognito proti klíšťatům, komárům a dalšímu hmyzu.
Po příchodu domů
Nejprve zkontrolujte oblečení. Pomáhá dát jej do pračky na vysokou teplotu alespoň na 1 hodinu pro zabití možných parazitů.
Co nejdříve se osprchujte nebo vykoupejte, abyste se zbavila možných klíšťat, která ještě nejsou přisátá.
Prohlédněte celé tělo, nezapomeňte na žádnou část včetně podpaží, v uších a kolem nich, uvnitř pupíku, zadní strany kolen, zad, ve vlasech nebo kolem pasu.
Jak odstranit přisáté klíště?
Použijte kleštičky, pinzetu nebo speciální kartičku. Uchopte ho, co nejblíže u pokožky a kývavými pohyby pomalu vyviklejte. Ranku ihned dezinfikujte a nezapomeňte ji několik dalších týdnů sledovat - všechny změny hlaste lékaři a dávejte si pozor na symptomy boreliózy a encefalitidy. Můžete i klíště poslat na vyšetření.
Nezkoušejte “babské rady” jako potřít klíště lakem na nehty, mýdlem či vazelínou - je důležité jej odstranit hned a ne čekat, až se samo pustí.
Příznaky klíšťové encefalitidy
Encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku. Mezi mírnější časté příznaky patří horečka, bolest hlavy, ztuhlost šíje, letargie, zvracení, celkový pocit slabosti a nevolnosti. Vážnější symptomy jsou vysoká horečka, zmatenost, ospalost, pomalé pohyby, halucinace, křeče, podrážděnost, citlivost na světlo, bezvědomí...
Příznaky lymské boreliózy
Symptomy lymské boreliózy bývají velmi proměnlivé, stejně jako inkubační doba (2-32 dní až několik měsíců). Rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře, pokud se v místě po přisátém klíštěti objeví šířící se červená skvrna. Vyskytnout se však nemusí. Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, svalů a kloubů, horečka, třesavka, ospalost, celková vyčerpanost, po několika týdnech i neurologická a kardiovaskulární postižení.
Proto se nezapomeňte vždy ještě nějakou dobu po zjištění klíštěte hlídat a neváhejte jít k doktorovi v případě jakékoli nejistoty. Před klíšťaty chraňte i své mazlíčky, pokud chodí ven.
Dáváte si na klíšťata pozor? Jste očkovaná proti encefalitidě?