BudKocka.cz logo

Rakovina děložního čípku a vše o ní

Zdraví Nemoci Problémy Externí autorka 20. srpna 2012
zdraví

Pokud se obáváte rakoviny děložního čípku, ale nemáte o tomto typu rakovinného bujení dostatek informací, čtěte dál. Za posledních pár let se čísla nemocných žen touto chorobou stále zvyšují. Povíme si vše, co by měla vědět každá žena.

Buďte informovaná a především zodpovědně navštěvujte gynekologa každý rok na prohlídku. Gynekolog uděla stěry z děložního čípku, které pošle do laboratoře na rozbor, aby se vyloučil nebo naopak potvrdil nález. Včasná léčba je velmi důležitá.
Nejčastěji rakovina děložního čípku postihuje ženy ve středním věku od 45. do 65. roku života. Ale nejsou výjimkou ani 20leté ženy!

Rakovina děložního čípku spolu s rakovinou prsu patří mezi časté typy onemocnění. Závažné onemocnění děložního čípku způsobuje virus HPV. Typů virů HPV existuje nespočet, z toho jsou některé zdraví neškodné a naopak. Hlavní příčinnou výše uvedeného onemocnění jsou zdraví škodlivé papilomaviry, které se hromadí a stále rostou v jádře buňky.

Ze začátku se nemoc nijak neprojevuje po určité době se na děložním čípku vytvoří vředy či puchýřky, jež se odborně nazývají lézy. Po té se může objevit výtok, bolest při pohlavním styku, obtíže při močení či krvácení mimo menstruační cyklus.

Vyšší riziko ke vzniku onemocnění vzniká u žen, které mají sklony k promiskuitě. Pozor záleží také na střídání partnerek i u mužů! Další riziko představuje také brzké zahájení pohlavního života.

Očkování proti rakovině děložního čípku

Mezi další produkty prevence patří očkování Silgard a Cervarix. Cena u výše uvedených za potřebné 3 dávky se pohybuje okolo 10 000 Kč. Některé zadravotní pojišťovny vám částečně mohou přispět. Aplikace očkování se doporučuje před zahájením pohlavního života. Nejvhodnější je věková hranice do 26 let. Dívky od 13 a do 14 let mají vakcínu zcela zdarma.

Je ale nutné brát v potaz, že i toto očkování může mít nežádoucí účinky. V žádném případě vás nemusí ochránit před rakovinou děložního čípku (chrání jen proti několika typům virům) a také pokud máte v těle již virus, tak vám moc nepomůže.

Dbejte o vaše zdraví a podporujte všechna preventivní opatření. Nezapomínejte na pravidelné kontroly a nestřídejte partnery jako ponožky. Starejte se o sebe a tu a tam se rozmalujte, zasloužíte si to!



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte