BudKocka.cz logo

Účinné přírodní repelenty proti komárům

Zdraví Rady Léto Markéta 6. srpna 2014
bez komaru

Léto patří díky počasí, dovoleným nebo prázdninám k nejoblíbenějšímu ročnímu období mnoha lidí. Jako každé však má i své stinné stránky a v tomto případě je to hmyz, zejména komáři, kteří umí pěkně potrápit. Než si koupíte klasický chemický repelent s obsahem diethyltoluamidu (DEET), zkuste zvážit, zda přírodní prostředky nebudou lepší a k vám šetrnější.

Proč jsou přírodní přípravky zdravější?

DEET se zpočátku používal ve vojenství a byl testován také jako zemědělský pesticid. Např. v Kanadě je zakázáno prodávat repelenty s více než 30% obsahem této složky a u dětí do 12 let používat jen přípravky pod 10 % obsahu DEET, u dětí do 6 měsíců vůbec.
Podle některých studií může DEET poškozovat mozkové buňky, vyvolat změny v chování, bolesti hlavy a špatně reagovat s některými léky. Vědci také zjistili, že u zvířat dlouhodobě vystavených DEET, zemřely mozkové buňky.
Podle dalších výzkumů se už 15% složky vstřebávají přes kůži přímo do krevního řečiště, což může vést k reprodukčním poruchám, genetickým mutacím a poškození centrální nervové soustavy. Může také způsobovat podráždění kůže a křeče.

Vyzkoušejte repelent Incognito proti komárům a dalšímu hmyzu.

Jaké jsou přírodní alternativy chemických repelentů?

Bylinky

Bazalka, rozmarýn, šalvěj, tymián či máta nám výborně dochutí jídlo, ale komárům nechutnají vůbec. Většina bylinek je velmi nenáročná, takže je může pěstovat doma, i když nemáte zahradu, což pro ně jako odpuzovač stačí.

Šanta kočičí

Kočky ji milují, ale komáři před ní prchají, látky v této trvalce obsažené údajně odpuzují i šváby, myši a krysy. Podle výzkumů je 10x účinnější než repelenty obsahující DEET.

Citronová tráva

Používejte pouze čistý esenciální olej, ne voňavky, ty nejsou na lokální použití na kůži dostatečné. Nejlepší je vysoce kvalitní éterický olej ze specializovaných obchůdků. Citronová tráva není tak účinná jako šanta, ale stále dobrá volba.

Česnek

Komáry stejně jako upíry :-) zaženete, když budete konzumovat hodně čerstvého česneku. Také jako babská rada funguje potření rámů oken či balkónů česnekem.

Levandule

Levandulový esenciální olejíček krásně voní a běžně se používá jako účinný repelent proti komárům. Nejlépe působí, když ho zředíte s meruňkovými jádry, sladkými mandlemi nebo kokosovým olejem.

Olej z neemu

Neem (Azadirachta indica) je strom rostoucí v jihovýchodní Asii, hlavně Indii. Jeho části jsou také skvělým přírodním antibiotikem. Podle indického institutu zabývajícího se malárií je olej z něj účinnější než repelenty obsahující DEET.

Organický sójový olej

Podle studií je stejně efektivní jako repelenty se složkou DEET. Vynikající volbu z něj dělá také to, že je levný a snadno k sehnání. Je rovněž výborný jako hydratační krém. Organický vybírejte proto, že mnohé sójové plodiny jsou v současnosti geneticky modifikované.

Lotos

Pokud máte zahrádku s rybníčkem nebo jinými vodními prvky, bude odtud dobře odhánět komáry, lokálně se neaplikuje. Pomáhá také zabíjet jejich larvy.

Černý pepř

Výzkumy, které ukazují, že černý pepř je účinný proti komárům, sice používaly extrakt z alkoholu, ale jako esenciální olej by měl fungovat také.

Aksamitník

Tato krásná letnička přezdívaná i afrikán nejen ozdobí vaši zahrádku, ale udrží komáry na uzdě. Zasaďte afrikány v blízkosti dveří nebo okna, aby se škůdci drželi venku.

Pokud vás už kousne, je zde rychlá pomoc v podobě Zap Ease.

Tip na závěr

Namixujte asi 30 kapek éterických olejů ze šanty, citronové trávy, levandule, neemu a černého pepře (celkově asi 6 kapek od každého) do cca 30 ml lahvičky neparfémovaného přírodního oleje nebo krému. Můžete je také smíchat s organickým sójovým olejem pro extra ochranu. Výslednou směsí se potřete pokaždé, než půjdete ven.



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte