Menstruační kalíšek a vše o něm
Zdraví Menstruace Novinky Veronika 26. února 2013Menstruační kalíšek je pomůcka, která se používá při menstruaci. Tato pomůcka se dostala na trh před několika lety a nyní je stále oblíbenější. Dokáže nahradit nejen tampony, ale i vložky. Uživatelky si ho vesměs velmi chválí, protože nejde vůbec cítit a značně ušetří. Menstruační kalíšek můžete používat při sportování, cestování, v práci, noci a i při plavání.
Co je menstruační kalíšek?
Tato dámská hygienická pomůcka je vyrobena ze silikonu, TPE nebo latexu a je zdravotně nezávadná. Nejlepší kalíšky jsou vyrobeny ze silikonu. Kalíšek zachytí až 30 ml tekutiny, to znamená, že si ho musíte vyjmout za 4 - 12 hodin podle toho, jak máte silnou menstruaci.
Existuje více velikostí. Ženy, které rodily nebo jsou starší, potřebují větší kalíšek, zatímco dívky a mladší ženy potřebují menší velikost. Také záleží na tom, jak moc máte svaly pánevního dna pevné.
Jak se používá menstruační kalíšek?
V první řadě si pořádně přečtěte návod. Důležité je naučit kalíšek správně zavádět, což vám může chvíli trvat. Ze začátku trénujte zavádění ještě před menstruací a několik prvních měsíců raději používejte i vložku.
Zpočátku trénujte a noste kalíšek jen doma, ne v práci nebo ve škole. Je vhodné vyměňovat pohárek častěji, než si na něj pořádně zvyknete a odhadnete, kolik tekutiny již obsahuje. Během menstruace se vyloučí 50 - 100 ml krve i s děložní sliznicí.
Jak na zavádění kalíšku?
Před zaváděním si důkladně umyjte ruce mýdlem a opláchněte. Kalíšek lehce navlhčete nebo potřete troškou lubrikačního gelu, přeložte kalíšek napůl a následně ho pomalu zasuňte do pochvy. Poté, co bude zasunutý, ho uvolněte.
Kalíšek se rozevře a přisaje se ke stěně pochvy. Pokud se lehce dotknete konce a kalíšek se nepohne, je umístěn správně a je tam vytvořen správný tlak.
Jak na vyjmutí kalíšku?
Opět je nutné mít pořádně umyté ruce. Dolní část kalíšku (stopku) stiskněte, tlak povolí a vy ho můžete vyjmout. Obsah kalíšku vylijte, omyjte ho a následně ho opět zaveďte. Nezapomeňte na mytí rukou. Dlouhou stopku (držátko) můžete časem zkrátit.
Kalíšek mezi menstruacemi mějte schovaný v uzavřeném látkovém pytlíku nebo ve sterilizačním kelímku a před ní ho vyvařte ale jen 5 minut a těsně pod teplotou varu. Dávejte pozor na to, ať se vám díky varu kalíšek neponičí. Následně kalíšek opět důkladně omyjte.
Jaké jsou výhody kalíšku?
- Je levnější než vložky a tampóny
- Je hygieničtější (na jeho povrchu nezůstávají bakterie)
- Má dlouhou životnost (vydrží několik let podle typu)
- Je ekologičtější a nezatěžuje naši přírodu
- Je bez chemie (ne jako vložky nebo tampóny, které jsou bělené)
- Je na výběr z mnoha značek, které jsou schváleny Státním zdravotním ústavem ČR
- Pořídíte ho levně v e-shopu
Podívejte se rovněž na další jeho výhody.
Kolik stojí menstruační kalíšek?
Kalíšek pořídíte zhruba od 500 Kč. Levně ho prodávají na internetu v e-shopu. Cena vždy záleží na značce, materiálu a velikosti. Existují například tyto značky: Mooncup, LadyCup, MeLuna, Lunette, Yuuki, Luno atd. Některé jsou pružnější, jiné pevnější - záleží, co vám bude vyhovovat.
A jaké jsou zkušenosti uživatelů?
Vesměs kalíšky uživatelky chválí. Ze začátku je nutné naučit se správně menstruační kalíšek zavést, vyjmout a následně odhadnout, zda je nutné už ho vyndat. Pak už je to velmi snadné a pohodlné.
Pochlubte se v diskuzi, jaké máte s ním zkušenosti, jestli jste nebo nejste s ním spokojená.
pokud nejsem jediná na tomto světě, doufám že i tobě pomohla. pokud jsi ve stejné situaci. pokud ano napiš mi na tento web jestli ti to pomohlo. pokud ano budu ráda.
Lucie, 14. května 2016
manny, 19. ledna 2019