BudKocka.cz logo

Sterilizace - podvázání vejcovodů a vasektomie

Zdraví Rady Postupy Veronika 11. října 2012
muž a žena v posteli

Mužská a ženská sterilizace je nejspolehlivějším způsobem, jak je možno zabránit nechtěnému těhotenství. Navíc od 1.4.2012 začaly platit nové podmínky, kdy si může nechat provést sterilizaci každý, kdo je starší 21 let (viz zákon č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách). Už není nutno plnit přísné podmínky ohledně věku, počtu dětí či nemoci před ponižující komisí nebo jezdit do zahraničí.

Pokud se chcete nechat provést sterilizaci, stačí podat žádost, vyslechnout poučení o výkonu, následcích a rizicích a po dvou týdnech (na rozmyšlení) je možné zákrok provést.

Výhody sterilizace

Sterilizace je nejspolehlivější metodou, která vyjde levněji než antikoncepce nebo různá tělíska. Trvá doživotně a díky tomu odpadne strach a stres z možného selhání pilulek či kondomu.

Nevýhody sterilizace

Sterilizace je trvalá a nedá se vrátit zpět, když by někdo chtěl mít jednou dítě. Jedná se o operaci u žen v celkové narkóze, proto je nutné brát i toto v potaz. Mohou se u obou typů vyskytnout nežádoucí účinky.

Podvázání vejcovodů

U sterilizace ženy se jedná o podvázání vejcovodů, které se nesprávně říká podvázání vaječníků. Tento výkon je prováděn laparoskopicky při celkové anestezii. Sterilizaci je možné provést i při porodu císařským řezem. Během operace se neodstraňují vejcovody či vaječníky, pouze se přeruší vejcovody a tím pádem se vajíčko nemůže dostat do dělohy. Vejcovody se přeruší tavením, přestřihnutím nebo v některých zemích svorkami. Operace trvá pouze půl hodiny a žena leží v nemocnici nebo v jiném zařízení den či několik dní. Následně žena nesmí několik týdnů zvedat těžké věci a je hned chráněna.

Cena za podvázání vaječníků se pohybuje okolo 8 - 15 tisíc Kč. Záleží vždy na zařízení, kde vám to budou dělat.

Vasektomie

Mužská sterilizace se nazývá vasektomie. Jedná se o přerušení chámovodů, kdy jsou jejich konce zataveny nebo zavázány. Nejedná se o odstranění varlat a proces nijak neovlivňuje erekci. Vasektomie se provádí v lokální anestezii a zkušenému urologovi trvá vlastní výkon 20 - 25 minut. Výkon lze provést i v celkové anestezii. Po operaci je možné jet domů autem či pracovat v sedě.

Po operaci se mohou objevit otoky či modřiny a je nutné místo chladit. Následně vzniklé spermie jsou vstřebány nebo z těla vyloučeny.

Na rozdíl od ženské sterilizace je nutné u vasektomie počkat na to, než budete 100% chráněn alespoň měsíc (přesněji musí proběhnout 10 - 15 ejakulací, aby se všechny spermie vyplavily z chámovodů). To se ověří kontrolním spermiogramem, který už nesmí obsahovat žádné spermie.
Cena za vasektomii je 8 - 15 tisíc korun.

Napište do diskuze, jaké máte zkušenosti. Měli jste komplikace nebo byl zákrok proveden bez problémů?Názory k článku


Nechápu jak může někdo tohle podstoupit! Vždyť děti jsou radost a smysl života.
Markéta, 12. října 2012

Ano s tim souhlasim, ze deti jsou smyslem zivota. Ja mam uz tri a to mi staci. Jsem uz rok sterilizovana a uzivam si sexu, jako nikdy predtim :-)
INA, 14. října 2012

Děti jsou smyslem života, ale když už je máte, nechci se stresovat, že budu těhotná po 40 a hormony rozhodně brát nebudu, vím co dokážou napáchat. Právě řeším, jestli navrhnu manželovi vasektomii, nebo půjdu na sterilizaci já.
Viki, 23. října 2012

viki)
byl jsem zde na slovensku http://www.muzskasterilizace.cz/, dr. dela stovky vasektomií ročně a fakt to umi. v česku (s ohledem na to, ze to doteď zakazoval zákon) si nejsem moc jist praxí u průměrného urologa.
marek, 23. října 2012

O děti je možné snadno přijít, mrzačit se je takto hloupé.
newiki, 25. října 2012

Jenže jakou jinou ochranu bys doporučovala? Jest prokazatelně škodlivou chemii (áčko tabletky) jak nějaká blbka? Nebo spoléhat na kalendář?
Marta, 27. října 2012

Antikoncepce (tabletky) jsou naprosto bezpečné. Kdyby nebyly, nemohly by se přece prodávat!
Jana, 10. listopadu 2012

Ano, doporučuji, nesměla jsem žádnou antikoncepci,ted mám sic tři děti.. užívám si dobrý sex...musela jsem ale dodržet věkový limit,dnes mám 49 a konečně volnost,myslím si ,že kdo je rozhodnut nemít děti dobrá volba..jak pro muže tak i ženy.
mtv:)), 12. listopadu 2012

Ahoj antikoncepce neni tak dobra jak si myslíš ja třeba zní dostala trombozu hlubokych žil cele nohy až do pánve ted přemyšlím nad sterilizaci asi do ni pujdu hned v lednu jinou možnost totiž nemám :-(
Mil, 8. prosince 2012

Ahoj já už 2 děti mám a právě jsem zjistila, že jsem těhotná a musím jít na interrupci, jelikož bych 3 děti vážně neuživila tak, aby se všechny měly dobře..... takže já sterilizaci rozhodně podporuji a rozhodně do ní půjdu.... nechci toto už zažít znova, je to nepříjemné a bolí z toho srdíčko...
Mir, 13. prosince 2012

Dobrý den,mám 3.děti,antikoncepce mě "neseděla" a tak jsem se rozhodla pro sterilizaci.( červen 2012 ) Jsem maximálně spokojená,žádný stres s otěhotněním,menstruace funguje úplně v pohodě,žádné bolesti břicha prostě pohoda !!!! Doporučuji,pokud je žena rozhodnuta,že už děti mít nechce !!!! DOPORUČUJI !!!!
Hanka, 13. prosince 2012

mam dotaz a opravdu to stoji tolik penez?mam 4děti a chtěla bych to podstoupit ale obavam se ze s financnich duvodu nebudu moc
smoulinka, 8. ledna 2013

Já taky přemýšlím nad sterilizací,od září marodím s trombózou a plicní embolií-no a měla jsem to z antikoncepce.Mám dvě děti,věk 38 let a další dítě neplánujem.Zatím jsem slyšela a četla kladné hodnocení :-)
Janka, 16. ledna 2013

nevím co kde kdo platil,ale mě to stálo jen poplatek u gynekologa,na interně při předoperačním vyšetření a poplatek v nemocnici,takže asi 260,-Kč,toť vše,jsem u VZP.
Jaňule, 17. ledna 2013

taky plánuju sterilizaci,před 11 lety se mi po umělém oplodnění narodila dvojčata,pět let předtím jsem se snažila o otěhotnění,po čtyřech letech po porodu jsem dostala trombozu z antikoncepce,takže jsem ji musela vysadit,a nesměla žádné hormony a příroda zařídila že se mi před 8 měsící narodila dcera přirozenou cestou,byl to šok,když to předtím nešlo,ale o to je to hezčí,ale už mi tři děti opravdu stačí,je mi 38,a jsem ráda že to jde i bez chemie
danka, 24. února 2013

Zdravím všechny čtenářky , náhodou jsem narazila na tento článek .V roce 1999 jsem měla již 3 zdravé holky , stejného partnera a další dítě jsme již neplánovali.Moje lékařka mě teda nabídla tuto- jako podle všeho 100% antikoncepci.Vše fungovalo až na jednu maličkost , po 10letech jsem málem umřela,měla jsme již prasklé mimoděložní těhotenství , manžel mě dovezl do nemocnice docela tak tak ,stačilo kdybych si jenom v autě lehla ,tak je zle . Neměla jsem žádné bolesti , je pravda ,že jsem mohla jít dřív k lékaři ,ale na toto jsme teda ani ve snu nepomyslela , jenom jsem nedostala men.a to u mě byla docela běžná věc , proto jsem před lety raději podspoupila tento zákrok , pro jsitotu .. Na dotaz jak se to mohlo stát , jsem dostala odpověď nic není 100%!!Myslím si, že je to pro ženu dobrá věc ,ale i přesto buď te opatrné .
blazka, 25. února 2013

Dobrý den, cenu rovněž nechápu. Dnes jsem možnost sterilizace řešila se svou gynekoložkou a ujistila mě, že je alespoň u nás ve FN zdarma.
Petra, 4. března 2013

Ono s tou cenou asi záleží, jak u koho to je. Nechala jsem si vaječníky podvázat teď na podzim a platila jsem 11 tisíc. Ale je mi 27 a mám 2 děti, takže to možná s tím souvisí.
Martina, 13. března 2013

Dobrý den.Je mi 35 let,mám 2 děti a další už do této příšerné doby kdy je všechno předražené přivést nechceme.Člověk v dnešní době neví co bude dál.Jestli se bude moct vrátit do práce,kdo mu bude pak hlídat děti až budou nemocné,jestli mi stát vůbec pošle rodičovský příspěvek,léky drahé,všude jen samé poplatky....no hrůza.Tak jsem se rozhodla pro sterilizaci.Před 2 dny jsem se vrátila z nemocnice a nic jsem neplatila,pouze poplatek 200kč za hospitalizaci.Bylo to na mojí žádost.Někde se platí,někde neplatí.V MB sterillizace stojí 20.000.V Turnově to bylo před 14 dny zdarma,ted to tam stojí 10.000.Jičín 6.000.Praha Motol ZDARMA a já jsem byla v Liberci.Chce si to obvolat a zeptat se kolik sterilizace ve vašem okolí stojí.Jestli jste rozhodnutá,tak neváhejte,protože se pomalu všude bude za tuto operaci platit.Sám doktor mi říkal že jsem mezi poslední pacientkou,která to má zdarma.Držím palce a přeji hodně štěstí.
Dominika, 17. března 2013

Dominiko, jsem z Liberce a také chci podvázání, zítra jdu k mudr pro doporučení. Mám 3 děti a je mě 38 let, takže další fakt nechci.Tělísko, ani prášky mě nevyhovují, takže jsem jinou volbu nenašla. Jak dlouho jste čekala na termín operace??
maki, 27. března 2013

Já si myslím, že mužská vasektomie stejně jako celková obřízka jsou blahodárné věci. Když nejste na děti a nemáte v sobě tu zodpovědnost, tak je nesmysl se spoléhat na prášky, které nejsou stoprocentní a dnešní holky díky kouření a chlastu mají různé trombozy atd a prášky brát nemůžou, nebo je nechtějí brát, protože po nich tloustnou. Já si chci užívat a jsem schopný 25 orgasmů denně a už jednou jsem byl málem táta trojčat a alimenty za parchanta, kterýho jsem nechtěl platit nebudu. Vasektomie je skvělá věc a blízké době jí podstoupím, snad se zase nezmění legislativa a ted čekám ostrou kritiku :D
Lukáš, 20. dubna 2013

Mám děti 2 a silně uvažuju o sterilizaci. Proč? Protože nechci do sebe cpát zbytečně nějaký pilulky,nechci ani tělíska a nechci to nechávat ani na manželovi,já kondomy nerada :-)
Kdybych přišla o děti nebo i o manžela rozhodně bych si nepořizovala další protože to by mi připomínalo ty dvě předtím a pořád bych srovnávala a už nikdy nechci prožít porod.Není to nic příjemnýho...Takto to mám nastavený já :-)
Nevidím v tom nic špatnýho :-)
Lenka 33 let, 13. května 2013

Nevite zda se plati za sterilizaci ve zline. Zacinam o tom hodne uvazovat mam tri deti a je mi 30 let.
LenAM, 25. května 2013

je mi 26leta mam 2 deti ale s manzelem chcem jeste treti .ale hned po porodu chci podvazat vajecnik sme plne rozhodnuti .pac 3 deti mi staci sem po cisari a nejspis pujdu znova na cisar myslim ze podvazani vajecniku je dobra vec pac si sex uzivat na plno je uzasna vec .
marketka, 27. května 2013

Dobrý den, taky nad tím uvažuji, mám sice jedno dítě, ale ve svém věku už opravdu další nechci. Z antikoncepčních tablet mi po 10 letech užívání onemocněla játra, mám tam nádorky, takže tablety mi lékař okamžitě vysadil a doporučil mi tělísko nebo kondom. Nechala jsem si zavést tělísko a teď po 12 letech útrap jsem se rozhodla ho vytáhnout ven. Po celou dobu jsem měla opravdu hrozné potíže,12 x do roka záněty, měsíčky mi chodily co 21 dnů a trvaly 1O dnů, takže něco šíleného. V podstatě ze zdravotních důvodů nemůžu mít jinou antikoncepci než kondom partnera. Takže také teď zjištuji jak je to se sterilizací a zaráží mě ty sumy za provedení. Asi bude nutné pozjišťovat, jestli bych spadala do kategorie ze zdravotních důvodů, ale v každém případě jsem pro sterilizaci, pokud opravdu člověk nemá žádnou jinou možnost.
Erika 44 let, 28. května 2013

no, já jsem to chtěla už po prvním miminku, ale nešlo to. tak ted mám krásný dva zdravý kluky a dnes jsem se na prevenci dozvěděla, že už tuhle možnost mám, tak jsem neváhala a hned za čtrnáct dní už jdu taky pod kudlu.tři děti v dnešní době už je příliš...tak snad to ještě stihnu zadarmo, zatím to mám tak slíbené...:-)
marcela, 28. června 2013

Mam bohuzel dva potraty za sebou a dve nadherne male deti bohuzel nemocne, za par dni jdu na sterilizaci jelikoz muj zdravotni stav a tim padam doporuceni doktoru dalsi tehotenstvi nepripada v uvahu. je me 24. a trpim marfanuv syndromem.
TERRY, 30. června 2013

Dobrý večer,chci se zeptat,jesli by šlo zas nějak to vrátit,protože jsem byla týraná,tak jsem po císařáku,jsem se nechala podvázat vaječníky a slibovali mi ,že bych mohla mít dítě sice uměle oplodnění.Prosím .....jestli s tím má někdo zkušenosti,tak at mi napíše budu moc ráda.Opravdu potřebuji pomoc,děkuji moc.Napiště na email:[email protected]
Lenča, 10. září 2013

Mám podvazané vajecniky.boli mne břicho .prsa.a mnesicky mám kazdej mesic delala jsem si test a je negativní.dekuji
myska, 23. září 2013

Ahoj, hodně jsem uvažovala o vhodné antikoncepci. Nic pro mne není možné. Mám dvě děti, jedno se muselo narodit po císařském řezu. Je mi 44 let a další rozhodně neplánuji. Obě těhotenství navíc byly rizikové. Dnes jsem se rozhodla pro sterilizaci. Mám od gynekologa zprávu a zítra si podávám žádost v nemocnici. Musí se 14 dní čekat, zda si to pacientka ještě nerozmyslí a pak je hospitalizována na zákrok. Zhruba na 3 dny. Pod celkovou narkozou. Díky za Vaše komentáře... Všechny jsem je přečetla a tím i rozhodla. Díky všem.
pittuska, 24. září 2013

Je jednoduché odsoudit sterilizaci když není potřeba řešit vzniklý problém.Já byla taky taková a jsem obědnaná na potrat a sterilizaci. Mám dvě užasné děti císařem-v mládí sem měla na dvakrát prasklou pánevní kost a stytkou kost a už si další mimčo nemůžu dovolit.Jsem silné postavi a hormony není nic pro mě.Je to jednoduché řešení a trvalé.Jak se říká,nikdy neříkej nikdy.Jednou i ty můžeš řešit podobný problém a možná to bude jediná možnost.Je to jen na samotném člověku jak se rozhodne.A stále je tu umělé oplodnění.Rozhodnutí je velice těžké,u mě dokonce dvakrát,alev dnešní době tři děti je také pěkně riskantní.Tyto komentáře mi moc pomohli a děkuji za ně.
Evik 35 let, 30. září 2013

Je mi 42, jsem 5let po tezkem infarktu, prispela zvlaste hormonalni antikoncepce v kombinaci s vekem, hypertenzi a kuractvim. Ted mam telisko, menstruaci mam i dvakrat do mesice, trva 10dni, neustale spineni...atd..jsem uz na 90% rozhodnuta, ze to podstoupim take, nez se takhle dal trapit. Jeden bajecnik mam uz diky nadoru pryc, tak jeste tu druhou stranu a bude to. Paja
paja, 23. března 2014

Tak antikoncepce zrovna moc bezpečná není - mě jí doktor zakázal z toho důvodu, že jsou v ní rokovinotvorné buňky a já jsem díky rakovině v rodině riziková pacientka, kondomy takénejou moc spolehlivé a tělísko? - právě čekám čtvrté dítě a to přes tělísko....takže také přemýšlím o pozvázání.Nevidím na tom nic špatného
Novule, 21. dubna 2014

Nikdy v zivote bych se nenechala strerilizovat ani nechtela aby to mel partner vazektomii.i kdybych mela 19 deti
petra, 20. září 2014

To petra:Tak to abys makala jak silena, uzivit jedno dite v dnesni dobe da zabrat, natoz 19.
Janule, 28. prosince 2014

Ahoj, je mi 21 let a neustále je mi vtloukáno do hlavy jak moc budu děti chtít atd. Chci podstoupit sterilizaci. Ne nemám žádné dítě a netrpím žádným onemocněním, které by mi bránilo děti mít. Je to prostě moje rozhodnutí a vím že je správné.
Jana, 4. ledna 2015

Ahoj Jano, mám úplně stejný názor
chungg, 1. dubna 2015

Ahoj Jano, rozhodně ti nechci kecat do života, ale vážně si to rozmysli...je mi 23, porodila jsem před rokem, dřív jsem říkala, že chci rozhodně jen jedno dítě a že se nechám sterilizovat u porodu, naštěstí mě přítel přemluvil, samozřejmě je to rok a už mám zase jinej názor - chci druhé. Taky jsem si před rokem říkala, proč mi do toho všichni kecaj, je to jen moje věc a teď jsem jim maximálně vděčná.
Eva, 3. září 2015

Nikdy nerikejte nikdy. Jsem po dvou porodech a oba komplikovane. Dnes je ma situace takova ze pokud otehotnim temer na 100% hrozi umrti ditete a ja ma 50% sanci na pteziti pokud ale budu v blizkosti nemocnice. Proto dalsi dite nepripada v uvahu a vazne uvazuji o teto moznosti. Myslim ze pokud nekdo odsuzuje tyto kroky mel by se nejdrive zamyslet nad nasledky ktere jsou horsi nez podstoupit toto. Mam dve krasne deti a kdyz uz je ma situace takova vazne kvuli zaujatosti nad zakrokem nehodlam riskovat aby zustali moji milacci bez maminky. Jak vime antikoncepce 100% neni na tu se nemuzu spolehnout.
Teri, 24. října 2015

Tady píšete že se nedá vrátit zákrok ,když se nechá chlap podvázat. Ale jde to. A u ženské když se nechá tak může jít na umělé. Prý by mělo jít i u ženské vrátit aby mohla mít děti.Ale samozdřejmě ne v České republice.
Lena, 3. ledna 2016

Ahoj já se teď chystam v srpnu na sterilizaci.deti mám 4.je mi 34.jsem že Znojma a u VZP.nic platit nebudu.pouze si musím obehat předoperační vyšetření u praktického lékaře.Uz se těším až to budu mít za sebou u užívat si sex úplně.Pilulky jsem nikdy nebrala trpím štítnou žlázou a léky mi nedělali dobře.Ja za sebe jen doporučuji
Jana znojmo, 2. července 2016

Je to rozhodnuti kazdeho. Ja mam 7deti, nejstarsi 26 a nejmensi 5. Nemuzu brat antikoncepci a ted jsem podstoupila gyn.operaci i se sterilizaci. A jsem rada. Nebudu muset resit pripadne nechtene tehu. Jsem dva dny po. A uz se tesim, jak to bude v budoucnu uzasne.
Karolina, 20. července 2016

Ja sama mam 2 deti a tahne mi na 40,chtela jsem jeste jedno,ale ze zdravotnich duvodu nemuzu. Lekar mi rekl ze jak bych otehotnela,tak by me mohlo mimco zabit,tak jsem to vzdala a premyslim o podvazani pac antikoncepci nesmim.
Jitka, 3. května 2017

Já sama mám 3 děti a všechny 3 šli císařem , jelikož při posledním císaři u mě nastala ruptura dělohy a tak tak mě sešily jak se jim děložní stěna trhala , tak jsme se domluvily na podvázání , jelikož další těhotenství by bylo pro mě veliké riziko že by děloha praskla úplně , ikdyž měsíc po porodu je mi to líto že další mimi už nebude tak stejně je pro mě hrozná představa že by děti potom nemuseli mít maminku , další dítě bychom chtěli ale né přes umělé oplodnění ale přes adopci.
zuzka 25, 24. srpna 2017

Zdravím mám 3 děti, jsem po sterilizaci a teď bych chtěla miminko, sterilizaci mi udělali na základě tři císařských řezu, řekli mi že další císařský řez by byl nebezpečný pro mě a dítě. Teď je tomu 12 let a miminko bych chtěla, ale ne umelým oplodnenim
Markéta, 11. září 2017

zdravim take jsem po sterilizaci a kdyby to slo vratit zpet tak uz bych dotoho nikdy nesla
marta, 13. února 2018

Už 3 děti mám a čekám další 2 a to už je fakt dost je mi 27 a taky přemýšlím o sterilizaci další děti už fakt nechci
Veronika, 30. května 2018

Napište, co si o tom myslíte