BudKocka.cz logo

Je pro vás laserová operace očí to pravé?

Zdraví Plastické operace Markéta 12. června 2015
brýle

Nosit brýle nebo kontaktní čočky není nic, za co byste se měla stydět, ale spousta lidí sní o skvělém zraku bez jakýchkoli pomůcek, které jsou navíc v mnoha situacích omezující. Laserová operace očí je v posledních letech populární chirurgický zákrok, který se provádí u lidí, kteří trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem (tzv. cylindrickou oční vadou). Pomocí mikročočky lze dnes odstraňovat i vetchozrakost, tedy potřebu brýlí na čtení, která se obvykle objevuje nad 40 let věku.

Než se rozhodnete pro operaci, promyslete si následující záležitosti.

Zhodnoťte svůj stav

Opravdu po tomto zákroku toužíte? Není to jen výstřelek? Ne všichni jsou po operaci spokojeni a mnoho lidí se i s ní muselo k očním pomůckám vrátit. Znáte dobře svou oční vadu? Jak se vyvíjela, jestli je stabilní nebo se zhoršuje? Čím více jste krátkozraká, tím větší je riziko, že budete potřebovat opakovanou proceduru. Také krátkozrakost kombinovaná s astigmatismem více než 0,5 může být problémem.

Zjistěte si informace o očním centru

Hledejte zavedená centra a zkušené atestované lékaře. Samozřejmostí je nezávazná konzultace, kde vám odpoví na všechny vaše otázky, předoperační vyšetření (u některých lidí se při něm zjistí, že nejsou vhodnými kandidáty na operaci, např. mají příliš tenkou rohovku nebo trpí keratokonem, tzn., že je jejich rohovka vyklenutá), pooperační péče a doživotní záruka.

Jaký typ operace?

V ČR se nejčastěji operuje metodami LASIK, LASEK a PRK. Každá má nějaké výhody a nevýhody, co může fungovat u konkrétní vady, nemusí být účinné u jiné. Obecně lze říci, že PRK je nejstarší metoda, používaná už od 80. let, většinou je u ní delší doba hojení. LASIK se používá pro většinu vad v rozsahu -12 až +8 dioptrií, ale nelze jej podstoupit, pokud máte tenkou nebo vyklenutou rohovku. LASEK spojuje některé výhody LASIK s technickou jednoduchostí PRK.

Prostudujte si rizika

I když je laserová operace ambulantní, bezbolestná a budete při ní vzhůru, neznamená to, že neexistují žádná rizika. Nezapomínejte, že je to stále chirurgický zákrok. Statistiky komplikací se pohybují kolem 1-5 %, ale pokud skončíte s nadměrnou nebo nedostatečnou korekcí, poškozením rohovky či zornice, zánětem nebo infekcí bude to 100 %.

Zbavíte se brýlí navždy?

Ani to není zaručeno. I v současnosti někteří lidé středního věku stále potřebují brýle na čtení, stejně jako jejich rodiče. Často se říká, že operace očí není vhodná pro ženy, které ještě nerodily, protože při porodu se zrak zhoršuje. Podle odborníků je to mýtus a hlavními klienty bývají právě mladé ženy.

I pooperační péče je důležitá

Kapky, které po zákroku dostanete, ovlivňují léčení rohovky a konečný výsledek závisí na jejich správném používání. Ujistěte se, že vám bylo řádně vysvětleno, jak bude vaše pooperační péče vypadat, jak často chodit na kontroly a zda nebudete mít nějaká omezení, např. co se týče sportu.

Výhody laserových operací očí

Možné komplikace pro zákroku

Prvních 24 až 48 hodin se může objevit rozmazané vidění, špatné vidění ve tmě, kolísavý zrak, suché oči nebo zánět. Proti těmto obtížím slouží oční kapky a antibiotika. Někdy se stane, že se zákrok nepovede a stav očí se zhorší nebo přinejlepším zůstane stejný.

Jak se na laserovou operaci připravit?

Předoperační vyšetření by mělo by zahrnovat celkové vyšetření vašich očí, včetně měření tloušťky, zalomení a zmapování rohovky, oční tlak a rozšíření zornic. Neměla byste před ním po určitou dobu nosit kontaktní čočky a ukažte v očním centru vaše dokumenty od očního lékaře.
V den zákroku jezte lehce a můžete si vzít všechny prášky, které běžně berete.
Nedávejte si však make-up nebo nějaké velké ozdoby do vlasů. Pokud se ráno necítíte dobře, zavolejte lékaři, který rozhodne, zda operaci odložit.

Co konkrétně se při operaci děje?

U metody LASIK se udělá na povrchu rohovky tenoučký řez a vytvořená lamela se jemně odklopí jako list knihy. Během několika sekund laser odstraní tkáň z rohovky a lamela se vrátí do původní pozice.
U metody PRK se epitel rohovky mechanicky odstraní (za pár dní se obnoví), laser odstraní tkáň z rohovky a do kontroly se oko překryje kontaktní čočkou.
Metoda LASEK je modernější modifikací PRK.

Co očekávat po operaci?

I když to možná nebudete cítit, vaše oči budou suché. Lékař vám dá kapky, které je zvlhčí a zabrání infekci či zánětu. Kapky mohou trochu pálit nebo s nimi budete vidět rozmazaně. Nepoužívejte žádné jiné oční kapky, než které vám předepsal operující lékař. Již během několika dní má většina pacientů lepší zrak. Na 1. kontrolu určitě zajděte do 24 - 48 hodin po operaci, poté se většinou chodí v pravidelných intervalech ještě půl roku.

Kolik laserová operace očí stojí?

Záleží na zvolené metodě. Cena se většinou pohybuje od 16 do 30 000 za 1 oko, implantace nitroočních čoček jsou pak ještě dražší.

Uvažovala jste někdy o laserové operaci očí nebo s ní dokonce máte zkušenosti?Názory k článku


Laserová operace je podle mě super, byla jsem předloni na laserové operaci očí na klinice Horní Počernice a jsem fakt ráda, že jsem do toho šla. Vůbec mě to nebolelo a hlavně ta parádička bez brýlí, to je to co jsem si hodně dlouho přála. 
Daniela F., 27. dubna 2018

Napište, co si o tom myslíte