BudKocka.cz logo

Máte raději kontaktní čočky nebo brýle?

Zdraví Problémy Markéta 21. února 2014
brýle

Mezi nejčastější vady zraku patří krátkozrakost (až z 80 %) a dalekozrakost (20 %). Zatímco krátkozrakost, tedy myopie, znamená, že člověk vidí dobře na blízku, ale vzdálenější předměty rozmazaně, dalekozrakost (hypermetropie) znamená, že člověk vidí dobře do dálky, ale ne na blízko. Často se tyto vady objevují spolu s astigmatismem, který způsobuje nepřesné zakřivení světla na sítnici. V současnosti lze tyto problémy odstranit laserovou operací, ale mnoho lidí stále zůstává u kontaktních čoček nebo klasických brýlí. Oboje tyto pomůcky mají své výhody i nevýhody, víte, jaké to jsou?

Podle čeho vybírat?

Zda člověk bude nosit čočky nebo brýle záleží hlavně na jeho osobních preferencích. Životní styl, pohodlí, rozpočet a vzhled jsou hlavní faktory výběru. Předtím, než se rozhodnete, mějte na paměti, že jedno není výhradně lepší než druhé, obojí má svá pozitiva i negativa.
Můžete je i střídat. Díky novým technologiím v oblasti kontaktních čoček, je dnes nosí i lidé, ačkoli brýle stále považují za primární způsob zlepšení zraku. A naopak, pokud nosíte jen čočky, zkuste si pořídit i nějaký pěkný pár brýlí, abyste svým očím dali občas odpočinout.

Výhody brýlí

Nošení brýlí snižuje potřebu dotýkat se očí, a tím i riziko jejich podráždění a infekce. Navíc na rozdíl od čoček nezhoršuje problémy se suchýma či citlivýma očima.
Všeobecně vyjdou levněji než čočky, protože vydrží déle. I když se vám změnil počet dioptrií, stačí do nich dát nová skla.
Dobře zvolené rámečky jsou módní, dokáží odpoutat pozornost od nedostatků vašeho obličeje a přednosti naopak zvýraznit. Brýle mohou vyjadřovat váš styl.
Jsou také ochranou před větrem nebo prachem.

kontaktní čočka

Nevýhody brýlí

Brýle jsou od vašich očí vzdálené asi 12 mm, takže periferní vidění může být zkreslené. Mnoho lidí také vidí rozmazaně, když začnou brýle nosit poprvé nebo se jim změnil počet dioptrií. Navíc, pokud máte hodně dioptrií, mohou vaše oči pod silnými skly vypadat nepřirozeně nebo velké.
Špatně zvolené rámečky vyvíjejí stálý tlak na nos nebo za ušima, což může vést i k bolestem hlavy a celkovému nepohodlí. Velkou nevýhodou jsou také vlivy počasí, které skla zamlží nebo znečistí.

Výhody kontaktních čoček

Čočky odpovídají zakřivení oka, poskytují širší zorné pole a tím méně narušení a překážek vidění než brýle. Nevadí při sportu, cvičení a převlékání a obvykle na ně nepůsobí vlivy počasí, jako nepříjemné zamlžení, když s brýlemi vejdete ze zimy do tepla. Pokud chcete vyzkoušet, jak byste vypadali s jinou barvou očí, můžete si pořídit barevné čočky a některé se mohou používat na noc. Je to tzv. ortokeratologie, kdy během spánku působí speciální čočka mírným tlakem na oko, čímž nepatrně oploští povrch rohovky a oko dočasně (obvykle na 1 den) „ztratí” dioptrie, takže si můžete dopřát pár hodin bez jakýchkoli pomůcek. Funguje to však jen u nízké krátkozrakosti.

Nevýhody čoček

Zejména zpočátku může být jejich nasazování obtížné (ale mělo by stačit osvojit si správnou techniku a cvik). Vyžadují také větší péči než brýle, aby se předešlo možným vážným očním infekcím. Pokud nemáte čas nebo trpělivost se o ně pečlivě starat, lze používat čočky na jedno použití.
Když s čočkami, které k tomu nejsou určeny, náhodou usnete, můžete mít ráno suché, zarudlé a podrážděné oči. Zde mohou být řešením čočky, které se smí nosit až měsíc trvale.
Kontaktní čočky mohou také způsobit tzv. syndrom suchých očí nebo při častém používání počítače „syndrom počítačového vidění” projevující se slzením nebo naopak suchostí, rozmazaným či dvojitým viděním i bolestí hlavy, krční páteře a ramen.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Dáváte přednost brýlím nebo čočkám?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte