Jak efektivně vyřešit kopřivku?
Zdraví Nemoci Markéta 30. června 2018Kopřivka (latinsky urticaria) je červená, svědivá vyrážka v podobě pupenců (pomfů) vyskytujících se v různých tvarech a velikostech. Objevuje se stejně rychle jako se vytratí (obvykle netrvá déle než 6 - 12 hodin). Může však rychle měnit velikost a přemisťovat se - na jednom místě zmizí a objeví se na jiném. Léčba je symptomatická (zaměřená na příznaky nikoli na příčinu), nejčastěji se užívají antihistaminika. Obvykle se nejedná o dlouhodobý nebo vážný problém. Rozlišuje se akutní a chronická kopřivka.
Co kopřivku způsobuje?
Vyrážka se objeví, když tzv. žírné buňky (vyskytující se nejčastěji v kůži a trávicí soustavě) začnou vylučovat histamin (tkáňový hormon regulující např. rozšiřování cév, ale často se nacházející i v potravě). Histamin způsobí únik tekutiny z krevních cév, což vede k otokům kůže.
K tomu často dochází jako k alergické reakci na některé potraviny, léky, barviva, kosmetiku, mýdla, čistící prostředky, konzervační látky, alkohol, kofein nebo bodnutí hmyzem. Mnohdy však člověk neví, co kopřivku vyvolalo (někdy ji může vyvolat i stres).
Kopřivka se může objevit u dětí, dospělých i v těhotenství.
Kdy navštívit lékaře?
Kopřivka sama o sobě, pokud trvá jen krátce, většinou nevyžaduje lékařské ošetření, ale může při ní dojít k jedné i život ohrožující komplikaci - anafylaktickému šoku (projevuje se např. vyrážkou postihující celé tělo, otokem jazyka či očí, zmodráním kůže, dušností, křečemi, závratěmi, mdlobami). V tomto případě zavolejte záchranku.
Jak přesně vypadají pomfy?
Pomfy jsou intenzivně svědící (hlavně při jejich vzniku, mírněji večer), oteklá, plochá a ohraničená ložiska. Mohou být sotva viditelné, ale také splývat do velkých mapovitých oblastí. Pokud se v nich vytváří tekutina (čirá nebo zakalená krví) mají puchýřovitou formu.
Jaké jsou příznaky a příčiny akutní kopřivky?
Jak už název napovídá, objeví se náhle a většinou bez konkrétního důvodu. Pomfy se často vyskytují na několika místech, svědí a otékají. Pokud zmizí a během několika hodin se objeví jinde, nazýváme to jako akutní přerušovaná kopřivka. Jestliže vyrážka trvá více než 6 týdnů, jedná se o chronickou kopřivku.
Většina případů akutní kopřivky je idiopatická, tzn., že příčina je neznámá. Další případy mohou být vyvolány virovými infekcemi a některými druhy léků jako morfin, kodein, aspirin nebo ibuprofen.
Co je to chronická kopřivka a jaké jsou její příčiny?
Chronická kopřivka je taková, která se objevuje minimálně 2x za týden déle než 6 týdnů. Někdy se může vyskytovat i celé roky. Bohužel testy na alergie a další laboratorní testy jsou užitečné jen v některých případech. Přesné vyhodnocení stavu vyžaduje, aby lékař znal pacientovou úplnou anamnézu, osobní návyky a životní styl. Doporučuje se na určitou dobu omezit nebo vynechat určité léky či potraviny a sledovat, jak organismus reaguje.
Někdy mohou být příčinou systémová onemocnění (autoimunitní zánětlivé choroby) a infekce, zřídka pak klimatické a okolní podmínky (sluneční záření - solární kopřivka, chlad - chladová, teplo - lokální tepelná, voda - akvagenní, zvýšení tělesné teploty - cholinergní, tlak).
Vzácným typem chronické kopřivky je taková, kdy pacientovo tělo samo tvoří protilátky proti molekulám svých žírných buněk. Tento druh kopřivky lze identifikovat pomocí testů.
Jak se kopřivka léčí?
Nejčastěji se používají antihistaminika, některá bývají k dispozici i bez předpisu. Jejich hlavním nežádoucím účinkem je ospalost, takže by se měla brát před spaním, popř. po jejich užití neřídit a nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost. Lékař může předepsat také antidepresiva nebo kortikosteroidy, ale ty by se neměly brát dlouhodobě.
Lokální léčba pro zmírnění svědění zahrnuje různé krémy a pleťové vody, často s obsahem kafru, mentolu, difenhydraminu či pramoxinu.
Dále se doporučuje nosit kvalitní nedráždivé oblečení, vyhýbat se stresu, alkoholu, těsnému prádlu a nadměrnému teplu, dopřát si vlažnou sprchu.