BudKocka.cz logo

Jak si lépe pamatovat a méně zapomínat?

Zdraví Rady Monika 19. ledna 2016
učení

Zapomínání nemá nikdo rád, ale co byste měla dělat, pokud máte problém si něco zapamatovat? Může se sice jednat o nějakou nemoc, ale to nebývá moc často. Většinou za to může náš životní styl. Víte, jak z toho ven?

Ráno jste něco slyšela a odpoledne už vůbec netušíte, co daný termín znamenal nebo jste si řekla, co máte udělat, ale pak si nemůžete vůbec vzpomenout? Časem to vyřešíte tak, že si pořídíte sešit nebo bloček, ale je to ideální řešení? Psát si tam i cizí termíny a vysvětlivky? Asi ne, protože za chvíli s sebou budete nosit celkem tlustou bichli.

Raději zjistěte, čeho byste se měla vyvarovat a co naopak dělat pro to, ať si toho více zapamatujete.

Nestresujte se

Jako první a nejdůležitější rada, která vám brání v ukládání nových informací, je, abyste se přestala stresovat. Jakmile je mozek ve stresu, má problémy s pamatováním a obecně to neprospívá ani jemu ani tělu. Raději se snažte uklidnit, snažte se omezit stres a vyřešte si problémy, které vás trápí a stresují.

Nepodceňujte dostatek spánku

Dostatek spánku má na paměť zásadní vliv. Jestliže budete spát málo, vaše paměť nebude tak dobrá, jako by to bylo v případě, že byste dostatečně spala. Ideální je spát 6 - 8 hodin. Na ukládání informací pomáhá zopakovat si problematické informace (např. učivo) před spaním.

Během spánku se tělo odreaguje a získá novou sílu na další den, proto ho nepodceňujte. Je totiž relax, který je pro správné fungování velice potřebný.

Mozek potřebuje energii

Kromě spánku potřebuje mozek k lepšímu pamatování i energii, kterou získává z jednoduchých cukrů. Dále jej můžete podpořit i vitamíny skupiny B, které seženete v lékárně. Velice důležitý je vitamín B12. Jezte proto pestře nebo si občas dejte vitamíny.

Přepracování škodí

Ráda pořád pracujete a slovo odpočinek nebo pauza neznáte? Nevšímáte si poslední dobou, že nejste tak výkonná a ve výsledku se vám hůř pracuje? K tomu se pojí i horší paměť, protože si hlava nemůže odpočinout.

Změňte to a začněte více odpočívat. Dávejte si v práci přestávky, mimo pracovní dobu se věnujte i něčemu jinému než jen práci. Hlava si odpočine a paměť už nebude selhávat.

Dodejte mozku omega kyseliny

Mozek potřebuje dostatek živin, které mu dodají plno energie. Jednou z nich jsou i omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Najdete je v tučných rybách (losos, sardinky, makrela atd.), ořeších, semenech a některých olejích.

Procvičujte si paměť

Abyste podpořila pamatování, trénujte si paměť. Luštěte křížovky, učte se básničky, procvičujte jazyk a čtěte. Tímto paměť podpoříte a budete si třeba snadněji pamatovat slovíčka nebo cokoliv, co potřebujete.

Sportujte

Zajímavostí je, že sportování pomáhá lepšímu pamatování a obecně zlepšuje činnost mozku. Choďte běhat, tančit nebo si zajděte do fitka, jakýkoli pohyb vám pomůže. Během cvičení se vyplaví endorfiny a vy se budete cítit lépe.

Máte nějaké rady, které pomohou na lepší paměť?Názory k článku


Já nedám dopustit na GinkgoMax. KOupila mi to dcera ke kulatinám a mě se po pár měsících už konečně nestává to, že hledám jak blbec brýle, či klíče. Zlaté Ginkgo.
Ivana, 26. ledna 2016

Celý život si zakládám na dobré paměti, luštím, čtu, přemýšlím. Ale věk nezastavím. V tomhle případě nejde nesouhlasit s již výše zmiňovaným Ginkgo maxem. Jsem velice spokojený uživatel.
jiřina1919, 18. února 2016

Ty jo, že narazím na tolik kladných recenzí na ginkgo max, to bych nečekala (doufala jsem, ale nečekala:-)). Zakoupila jsem si jej před státní zkouškou a jsem nadšená. Užívám i po hotové státnici.
žížala, 4. března 2016

Napište, co si o tom myslíte