Co by měla obsahovat domácí lékárnička?
Zdraví Rady Lucie 15. června 2020Když se vám něco nečekaně stane, hodí se vám k ošetření nějaké pomůcky z domácí lékárničky. Určitě by vaše domácí lékárnička měla být na tyto případy dobře vybavená, ať nemusíte spěchat do lékárny nebo chodit k sousedům.
Drobná poranění jako pořezání, spálenina nebo odřenina, bolest hlavy nebo puchýř se objevuje velice často. Když je venku pěkně, tak to je každou chvilku. Rychlé ošetření je opravdu na místě a nebo tabletka proti bolesti se hodí.
Není povinné mít doma lékárničku jako v autě, ale určitě se vám bude nějaká základní hodit. Každý by se měl zamyslet nad svými aktivitami a s nimi spojenými riziky. Kdo často sportuje, tráví čas na zahrádce nebo má děti, měl by počítat s tím, že potřebuje více různých pomůcek nebo léků.
Co by nemělo chybět v domácí lékárničce?
- Náplasti
- Obvaz
- Dezinfekce
- Obinadlo
- Čisticí tampóny
- Krycí polštářek
- Nůžky
- Pinzeta
- Teploměr
- Tea tree olej
Do domácí lékárničky rovněž schovejte léky, které se často hodí. U každého je to opět velmi individuální, proto berte tento seznam s rezervou. Léky, které pravidelně berete, dejte raději jinam, ať je máte po ruce.
Které léky se hodí mít doma?
- Proti teplotě (např. Paralen, Panadol, Coldrex)
- Proti bolesti (např. Paralen, Ibalgin)
- Proti rýmě (např. Nasenspray, Otrivin)
- Na bolest v krku (např. Septofort, Strepsils)
- Na pálení žáhy (např. Helicid, Rennie)
- Proti nevolnosti při cestování (Kinedryl)
- Proti průjmu (např. černé uhlí, Imodium)
- Proti kašli (např. Tussin, Robitussin)
- Na bolest kloubů a svalů (např. Voltaren, Nalgesin)
- Na alergie (např. Zyrtec, Zodac)
Uložte ji na dobré místo
Domácí lékárnička by měla být vždy na stejném místě, ať víte v rychlosti, kde ji najdete. Oblíbená je nástěnná lékárnička, která je uzavíratelná, nebo nějaký box či krabička, kterou umístíte do skříňky, do šuplíku nebo na zeď.
Pravidelně ji kontrolujte
Obsah lékárničky pravidelně kontrolujte, protože přípravky mají omezenou dobu trvanlivosti. Pokud ji prošvihnete, léky odneste do lékárny a další potřeby vyhoďte.
V případě potřeby ji doplňte
Nezapomeňte domácí lékárničku pravidelně doplňovat. Když začnete častěji jezdit na kole, budete mít novorozence, starší děti nebo vás začne častěji pálit žáha, měli byste všechno zohlednit a podle toho do ní nakoupit přípravky a vybavení.
Máte doma svou lékárničku?